Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Матбуот хизмати баёноти
Ўзбекистон афғонлараро инклузив музокаралар олиб бориш йўлидаги сўнгги тўсиқни олишга хизмат қилган 400 толиб-махбусларни озод қилиш тўғрисидаги Афғонистоннинг Маслаҳат Лоя Жирғаси қарорини олқишлайди.
Ўзбекистон томони Доҳада Афғонистон Ҳукумати ва “Толибон” Ҳаракати ўртасида музокаралар жараёни бошланишини тўлиқ қўллаб-қувватлайди ва афғон заминида узоқ муддатли тинчлик ва барқарорликка эришиш йўлида томонлар сиёсий ирода, конструктив ёндашув ва муросага тайёр эканликларини намойиш этишларига умид билдиради.
Ўзбекистон Республикаси тинчлик жараёнини илгари суришда ҳар жиҳатдан ёрдам кўрсатишда давом этади ва афғон халқига тинч келажак ва фаровон давлат қуришда ҳар томонлама кўмаклашишга қатъиян тайёр эканлигини маълум қилади.

Заявление Пресс-службы МИД Республики Узбекистан
Узбекистан приветствует решение Консультативной Лои Джирги Афганистана об освобождении 400 заключенных-талибов, что послужило снятию последней преграды на пути запуска инклюзивных межафганских переговоров.
Узбекская сторона всецело поддерживает начало переговорного процесса между Правительством Афганистана и Движением «Талибан» в Дохе и выражает надежду на то, что стороны проявят политическую волю, конструктивный подход и готовность к компромиссу во имя достижения долгосрочного мира и стабильности на афганской земле.
Республика Узбекистан будет и далее оказывать всестороннюю помощь в продвижении мирного процесса и заявляет о своей твердой решимости всячески поддерживать афганский народ в его стремлении к построению мирного будущего и процветающего государства.