Hududlarda sanoatni rivojlantirish va investitsiya faolligini oshirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7 iyun kuni hududlarda sanoatni rivojlantirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirishni jadallashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining Qoraqalpog‘iston va viloyatlarga tashriflari chog‘ida qator korxonalar ishga tushirilgan, yana ko‘plarining taqdimotlari o‘tkazilgan edi. Bundan tashqari, hozirda Bosh vazir o‘rinbosari boshchiligida ishchi guruh tuzilib, sanoati nisbatan ortda qolayotgan hududlar bo‘yicha qo‘shimcha sanoat loyihalari ishlab chiqilmoqda. Bu loyihalarni infratuzilma quvvatlari mavjud ob’ektlar va maydonlarga joylashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar Andijon viloyati misolida tahlil qilindi.
Mazkur viloyatda sanoat diversifikatsiya qilinmagani, ishlab chiqarish faqat ikki tarmoq – avtomobilsozlik va to‘qimachilikka bog‘lanib qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Hududiy sanoatda band bo‘lganlarning qariyb 60 foizi, ishlab chiqarish hajmining 83 foizi ushbu tarmoqlarga to‘g‘ri keladi. Bo‘z, Buloqboshi, Izboskan, Qo‘rg‘ontepa, Marhamat, Paxtaobod, Jalaquduq, Baliqchi, Ulug‘nor tumanlarida sanoat yaxshi rivojlanmagan.
Aholi zich yashaydigan, har qarich yer oltinga teng bo‘lgan viloyatda 98 ta davlat ob’ektida zarur infratuzilmaga ega 90 gektar maydon va 163 ming kvadrat metr bino bo‘sh turibdi. Prezidentimizning bunday bino va yerlardan samarali foydalanib, ko‘proq ish o‘rni yaratadigan korxonalar tashkil etish, tumanlarda sanoatni diversifikatsiya qilishga oid topshirig‘iga muvofiq, Andijon viloyatida 2022 yilgacha amalga oshiriladigan 236 ta yangi loyiha ishlab chiqildi.
Ular, avvalgi loyihalar bilan qo‘shib hisoblaganda, yaqin uch yilda qariyb 41 mingta doimiy ish joyi tashkil etish hamda 1 milliard 87 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish imkonini beradi. Viloyat sanoati diversifikatsiya qilinib, ishlab chiqarish hajmi qurilish materiallari tarmog‘ida 4 barobar, elektrotexnika, charm-poyabzal va kimyo sohalarida 2,1 barobar, oziq-ovqat sanoatida 3 barobar ko‘payadi. Tumanlar miqyosida olganda, ularning sanoat salohiyati ancha oshib, o‘zaro tafovuti kamayadi.
Yig‘ilishda har bir loyiha bo‘yicha ijro jadvallari ishlab chiqib, o‘z muddatida amalga oshirish, loyihalarni elektr energiyasi va zarur resurslar bilan ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari Farg‘ona vodiysida sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish uchun investitsiya fondi tuzilishini ta’kidladi. Ushbu fond foizli kreditlar ajratmaydi, balki loyihada o‘z mablag‘lari bilan biznes hamkor sifatida ishtirok etadi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu sa’y-harakatlar Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarining har birida 10 mingta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
Shuningdek, kichik biznes loyihalari uchun garovsiz mikrokredit tizimini rivojlantirish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Videoselektorda bo‘sh turgan yoki samarali foydalanilmayotgan davlat va nodavlat ob’ektlari hisobini yuritish, ular negizida korxonalar tashkil etib, ish o‘rinlari yaratish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Bo‘sh turgan bino va inshootlarni ishga solish bo‘yicha ko‘plab vakolatlar berilganiga qaramay, mahalliy hokimliklar va soliq idoralari bu borada sezilarli o‘zgarish qilmagani tanqidiy baholandi. Ishlamay turgan inshootlar hududida barcha infratuzilmaga ega 22 ming gektar maydon borligi ko‘rsatib o‘tildi. Aslida ular sanoatni rivojlantirish, ish o‘rinlari tashkil etish uchun tayyor joy.
Yig‘ilishda ushbu masala bo‘yicha vazirliklar va hokimliklar oldida turgan muhim vazifalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasining takliflari eshitildi.
Videoselektorda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, o‘zlashtirish va loyihalarni muddatida ishga tushirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar holati tarmoq va hududlar kesimida muhokama qilindi.
Joriy yilning besh oyi mobaynida hududiy loyihalar doirasida 1,6 milliard dollar, tarmoq loyihalari doirasida qariyb 1 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilgani qayd etildi. Lekin, bu belgilangan mo‘ljaldan kamligi, ayrim viloyatlarda o‘zlashtirish yillik rejaning 35 foizga ham yetmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, Andijon viloyatida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish borasidagi ishlar qoniqarsizligi bois, Investitsiya va tashqi savdo vaziri o‘rinbosarlari viloyatdagi sanoat tarmoqlariga mas’ul etib biriktirildi. Ular tarmoq birlashmalarini jalb etib, bo‘sh turgan ob’ekt va maydonlar negizida investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha xorijiy investorlar uchun takliflar ishlab chiqadi. Mazkur takliflar elchilar bilan birgalikda chet elda investorlarga taqdimot qilinadi.
Mutasaddilarga ushbu yangi tizimni boshqa hududlarda ham joriy qilish, joylarga chiqib, xorijiy investorlar ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda mahalliy hokimliklar rahbarlarining chet elga xizmat safarlari chog‘ida erishilgan kelishuvlar ijrosiga ham to‘xtalib o‘tildi. Aksariyat kelishuvlar doirasida investitsiyalarni o‘zlashtirish boshlangan bo‘lsa-da, ayrimlari hozircha qog‘ozda qolib ketayotgani tanqid qilindi.

Industrial development and intensification of investment activity in regions discussed at meeting with the President
On June 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference meeting to deliberate on industrial development in the regions and acceleration of foreign direct investment utilization.
During the trips of the head of state to Karakalpakstan and other regions, a number of enterprises were put into operation, and projects on the organization of many more industries were presented. In addition, a working group led by a Deputy Prime Minister has been working out additional projects for provinces lagging behind in industrial development. Particular attention is paid to the location of production entities in facilities and areas with required infrastructure.
At the meeting, efforts undertaken on this front were analyzed in the example of Andijan region.
It was noted that the manufacturing industry in that part of the country is in need of diversification. It is confined to two industries – automotive and textile production. They account for almost 60 percent of workers employed in the local industry, as well as 83 percent of the goods produced in the province. The level of industrial development in Boz, Bulakbashi, Izbaskan, Kurgantepa, Marhamat, Pakhtaabad, Jalakuduk, Balikchi and Ulughnor districts is low.
In this densely populated region, where every hectare is worth gold, 98 government-owned facilities have vacant 90 hectares of land and 163 thousand square meters of buildings that have access to necessary infrastructure.
In accordance with presidential directives on the effective use of such buildings and areas, creation of enterprises and jobs on their basis, and diversification of industries in districts, 236 new projects were formed in the Andijan region with implementation period through to 2022.
These schemes, along with those planned earlier, envisage the organization – over the next three years – of almost 41 thousand permanent jobs and the development of foreign direct investment in the amount of 1 billion 87 million dollars. Their execution is expected to allow for the diversification of the regional industry and the fourfold growth of production in the building materials industry, 2.1 times increase in electrical engineering, leather and footwear and chemical industries, threefold in the food sector. The industrial potential of provinces will thus significantly swell, while disproportions among them will be reduced.
President Shavkat Mirziyoyev instructed to elaborate and ensure the delivery of industrial schedules for all projects, to provide for the provision of projects with electricity and other essential resources.
The head of state noted that a special investment fund would be set up for the promotion of industry and entrepreneurship in the Ferghana Valley, and the body will not provide loans but participate in projects as a business partner. Special significance would be attached to schemes capable of creating decent jobs and of producing export-oriented goods. According to preliminary calculations, these efforts will help deliver 10,000 new jobs in the Andijan, Ferghana and Namangan regions.
The President also noted the expediency of fashioning a system for assigning collateral-free micro loans to small business projects.
Separate attention at the meeting was paid to issues of accounting for state and non-state facilities – empty or not used effectively, as well as establishing enterprises on their basis and creating jobs.
Despite the provision of broad powers to use idle buildings and structures, local and tax authorities have failed to achieve significant results in this direction. Shavkat Mirziyoyev indicated the availability of buildings and lands on 22 thousand hectares with all the required infrastructure, but being empty. Moreover, these are ready places for the development of industry and the creation of jobs.
The meeting participants attended to proposals from the Cabinet of Ministers for furthering the important tasks facing ministries and hokimiyats in this area.
The existing state of the endeavors on attracting foreign direct investment, meeting the deadlines for the use of funds and the realization of projects was discussed at the videoconference session in the context of industries and regions.
It was noted that during the five months of the current year, $ 1.6 billion was spent on regional projects, and almost $ 1 billion in foreign direct investment in industry projects. However, these figures are less than those expected, and in some regions the investment absorption does not even reach 35 percent of the annual forecast.
In particular, due to the unsatisfactory state of work on attracting and developing foreign direct investments in the Andijan region, the deputy ministers for investment and foreign trade were appointed responsible for the relevant industries in the region. With the involvement of industry associations, they will work out proposals for foreign investors to implement investment projects on empty sites and areas. In the future, these projects will be presented to investors with the participation of ambassadors.
Responsible officials were instructed to introduce this new order in other regions, go to the field and speed up the realization of projects with the participation of foreign investors.
The meeting participants also discussed the execution of agreements reached by the leaderships of hokimiyats during their foreign trips. The development of investments in most of the deals has already begun, but some agreements are still on paper.