Hududlarda sanoatni rivojlantirish va investitsiya faolligini oshirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7 iyun kuni hududlarda sanoatni rivojlantirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirishni jadallashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining Qoraqalpog‘iston va viloyatlarga tashriflari chog‘ida qator korxonalar ishga tushirilgan, yana ko‘plarining taqdimotlari o‘tkazilgan edi. Bundan tashqari, hozirda Bosh vazir o‘rinbosari boshchiligida ishchi guruh tuzilib, sanoati nisbatan ortda qolayotgan hududlar bo‘yicha qo‘shimcha sanoat loyihalari ishlab chiqilmoqda. Bu loyihalarni infratuzilma quvvatlari mavjud ob’ektlar va maydonlarga joylashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilayotgan ishlar Andijon viloyati misolida tahlil qilindi.
Mazkur viloyatda sanoat diversifikatsiya qilinmagani, ishlab chiqarish faqat ikki tarmoq – avtomobilsozlik va to‘qimachilikka bog‘lanib qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Hududiy sanoatda band bo‘lganlarning qariyb 60 foizi, ishlab chiqarish hajmining 83 foizi ushbu tarmoqlarga to‘g‘ri keladi. Bo‘z, Buloqboshi, Izboskan, Qo‘rg‘ontepa, Marhamat, Paxtaobod, Jalaquduq, Baliqchi, Ulug‘nor tumanlarida sanoat yaxshi rivojlanmagan.
Aholi zich yashaydigan, har qarich yer oltinga teng bo‘lgan viloyatda 98 ta davlat ob’ektida zarur infratuzilmaga ega 90 gektar maydon va 163 ming kvadrat metr bino bo‘sh turibdi. Prezidentimizning bunday bino va yerlardan samarali foydalanib, ko‘proq ish o‘rni yaratadigan korxonalar tashkil etish, tumanlarda sanoatni diversifikatsiya qilishga oid topshirig‘iga muvofiq, Andijon viloyatida 2022 yilgacha amalga oshiriladigan 236 ta yangi loyiha ishlab chiqildi.
Ular, avvalgi loyihalar bilan qo‘shib hisoblaganda, yaqin uch yilda qariyb 41 mingta doimiy ish joyi tashkil etish hamda 1 milliard 87 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish imkonini beradi. Viloyat sanoati diversifikatsiya qilinib, ishlab chiqarish hajmi qurilish materiallari tarmog‘ida 4 barobar, elektrotexnika, charm-poyabzal va kimyo sohalarida 2,1 barobar, oziq-ovqat sanoatida 3 barobar ko‘payadi. Tumanlar miqyosida olganda, ularning sanoat salohiyati ancha oshib, o‘zaro tafovuti kamayadi.
Yig‘ilishda har bir loyiha bo‘yicha ijro jadvallari ishlab chiqib, o‘z muddatida amalga oshirish, loyihalarni elektr energiyasi va zarur resurslar bilan ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbari Farg‘ona vodiysida sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish uchun investitsiya fondi tuzilishini ta’kidladi. Ushbu fond foizli kreditlar ajratmaydi, balki loyihada o‘z mablag‘lari bilan biznes hamkor sifatida ishtirok etadi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bu sa’y-harakatlar Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarining har birida 10 mingta yangi ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
Shuningdek, kichik biznes loyihalari uchun garovsiz mikrokredit tizimini rivojlantirish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Videoselektorda bo‘sh turgan yoki samarali foydalanilmayotgan davlat va nodavlat ob’ektlari hisobini yuritish, ular negizida korxonalar tashkil etib, ish o‘rinlari yaratish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Bo‘sh turgan bino va inshootlarni ishga solish bo‘yicha ko‘plab vakolatlar berilganiga qaramay, mahalliy hokimliklar va soliq idoralari bu borada sezilarli o‘zgarish qilmagani tanqidiy baholandi. Ishlamay turgan inshootlar hududida barcha infratuzilmaga ega 22 ming gektar maydon borligi ko‘rsatib o‘tildi. Aslida ular sanoatni rivojlantirish, ish o‘rinlari tashkil etish uchun tayyor joy.
Yig‘ilishda ushbu masala bo‘yicha vazirliklar va hokimliklar oldida turgan muhim vazifalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasining takliflari eshitildi.
Videoselektorda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, o‘zlashtirish va loyihalarni muddatida ishga tushirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar holati tarmoq va hududlar kesimida muhokama qilindi.
Joriy yilning besh oyi mobaynida hududiy loyihalar doirasida 1,6 milliard dollar, tarmoq loyihalari doirasida qariyb 1 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirilgani qayd etildi. Lekin, bu belgilangan mo‘ljaldan kamligi, ayrim viloyatlarda o‘zlashtirish yillik rejaning 35 foizga ham yetmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, Andijon viloyatida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish borasidagi ishlar qoniqarsizligi bois, Investitsiya va tashqi savdo vaziri o‘rinbosarlari viloyatdagi sanoat tarmoqlariga mas’ul etib biriktirildi. Ular tarmoq birlashmalarini jalb etib, bo‘sh turgan ob’ekt va maydonlar negizida investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha xorijiy investorlar uchun takliflar ishlab chiqadi. Mazkur takliflar elchilar bilan birgalikda chet elda investorlarga taqdimot qilinadi.
Mutasaddilarga ushbu yangi tizimni boshqa hududlarda ham joriy qilish, joylarga chiqib, xorijiy investorlar ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda mahalliy hokimliklar rahbarlarining chet elga xizmat safarlari chog‘ida erishilgan kelishuvlar ijrosiga ham to‘xtalib o‘tildi. Aksariyat kelishuvlar doirasida investitsiyalarni o‘zlashtirish boshlangan bo‘lsa-da, ayrimlari hozircha qog‘ozda qolib ketayotgani tanqid qilindi.

Обсуждены вопросы развития промышленности и повышения инвестиционной активности в регионах
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам развития промышленности в регионах и ускорения освоения прямых иностранных инвестиций.
В ходе поездок главы государства в Каракалпакстан и области был введен в строй ряд предприятий, представлены проекты по организации еще множества производств. Кроме того, рабочей группой во главе с заместителем Премьер-министра разрабатываются дополнительные проекты для регионов, отстающих в промышленном развитии. Особое внимание при этом уделяется размещению производств в объектах и на площадях, имеющих необходимую инфраструктуру.
На совещании проводимая в этом направлении работа проанализирована на примере Андижанской области.
Отмечалось, что промышленность в этом регионе нуждается в диверсификации и завязана на две отрасли – автомобилестроение и текстильное производство. На них приходится почти 60 процентов работников, занятых в областной промышленности, а также 83 процента производимой в регионе продукции. Низок уровень промышленного развития Бозского, Булакбашинского, Избасканского, Кургантепинского, Мархаматского, Пахтаабадского, Джалакудукского, Балыкчинского и Улугнорского районов.
В этой густонаселенной области, где каждый гектар на вес золота, в 98 государственных объектах пустуют 90 гектаров земельных участков и 163 тысячи квадратных метров зданий, имеющие доступ к необходимой инфраструктуре.
В соответствии с данными Президентом поручениями по эффективному использованию таких зданий и площадей, организации на их базе предприятий и рабочих мест, диверсификации промышленности в районах, в Андижанской области сформировано 236 новых проектов со сроком реализации до 2022 года.
Эти проекты, наряду с запланированными ранее, предусматривают создание в течение следующих трех лет почти 41 тысячи постоянных рабочих мест и освоение прямых иностранных инвестиций в размере 1 миллиарда 87 миллионов долларов. Их реализация позволит диверсифицировать областную промышленность и увеличить объем производства в 4 раза в индустрии строительных материалов, в 2,1 раза в электротехнике, кожевенно-обувной и химической промышленности, в 3 раза в пищевой промышленности. Значительно вырастет промышленный потенциал районов, сократятся диспропорции между ними.
На совещании поручено разработать и обеспечить исполнение отраслевых графиков по всем проектам, предусмотреть вопросы обеспечения проектов электроэнергией и другими необходимыми ресурсами.
Глава государства отметил, что для развития промышленности и предпринимательства в Ферганской долине будет создан специальный инвестиционный фонд, который будет не выделять кредиты, а участвовать в проектах в качестве бизнес-партнера. Особое внимание будет уделяться проектам, способным создать достойные рабочие места и производить экспортоориентированную продукцию. По предварительным расчетам, эти усилия позволят создать по 10 тысяч новых рабочих мест в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях.
Отмечена также целесообразность развития системы предоставления проектам малого бизнеса беззалоговых микрокредитов.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросам учета государственных и негосударственных объектов – пустующих или неиспользуемых эффективно, организации на их базе предприятий и создания рабочих мест.
Несмотря на предоставление широких полномочий по задействованию неиспользуемых зданий и сооружений, власти и налоговые органы на местах не смогли достичь весомых результатов в этом направлении. Указано на наличие сооружений и земельных участков площадью 22 тысячи гектаров, которые имеют всю необходимую инфраструктуру, но пустуют. Притом, это - готовые места для развития промышленности и создания рабочих мест.
На совещании заслушаны предложения Кабинета Министров по реализации важных задач, стоящих перед министерствами и хокимиятами в этой сфере.
На видеоселекторе в разрезе отраслей и регионов обсуждено состояние проводимой работы по привлечению прямых иностранных инвестиций, соблюдению сроков освоения средств и реализации проектов.
Отмечалось, что в течение пяти месяцев текущего года в рамках региональных проектов освоено 1,6 миллиарда долларов, в рамках отраслевых проектов – почти 1 миллиард долларов прямых иностранных инвестиций. Однако эти показатели меньше запланированных, а в некоторых областях освоение инвестиций не достигает и 35 процентов годового прогноза.
В частности, из-за неудовлетворительного состояния работы по привлечению и освоению прямых иностранных инвестивий в Андижанской области, заместители министра по инвестициям и внешней торговлей назначены ответственными за соответствующие отрасли промышленности региона. Они с привлечением отраслевых объединений будут разрабатывать предложения для иностранных инвесторов по реализации инвестпроектов на пустующих объектах и площадях. В дальнейшем эти проекты будут презентованы инвесторам с участием послов.
Ответственным лицам поручено внедрить этот новый порядок и в других регионах, выехать на места и ускорить реализацию проектов с участием иностранных инвесторов.
На совещании затронуто и исполнение договоренностей, достигнутых руководством хокимиятов на местах в ходе их зарубежных поездок. Освоение инвестиций в рамках большинства соглашений уже начато, однако некоторые договоренности все еще остаются на бумаге.