Ғалаба боғида халқимиз қаҳрамонлиги ва матонати акс этади
Президент Шавкат Мирзиёев 25 июнь куни Олмазор туманида бўлиб, бу ерда барпо этиладиган Ғалаба боғи юзасидан кўрсатмалар берди.
Маълумки, Ўзбекистон халқи Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабага катта ҳисса қўшган. Шу боис юртимизда ушбу тарихий сананинг 75 йиллигини муносиб нишонлашга тайёргарлик кўрилмоқда. Хусусан, пойтахтимизнинг Олмазор туманида Ғалаба боғини барпо этиш режалаштирилган.
– Бу боғ халқимизнинг Ғалабага қўшган ҳиссасини намоён этиши, ота-боболаримизнинг қаҳрамонлигини абадийлаштириши керак. Бу ерда Иккинчи жаҳон уруши муҳити, ватандошларимиз қатнашган жанглар ҳақида маълумотлар акс этиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Лойиҳага мувофиқ, боққа киришда рамзий дарвоза шаклида Ғалаба аркаси бунёд этилади. Боғда уруш даври манзаралари, жумладан, окоп ва блиндажлар, палаткалар, дала ошхоналари ва бошқа лавҳалар акс этган композицион мажмуалар қурилади. Ўша даврдаги ҳарбий техника ва қурол-яроғлар кўргазмаси очиқ осмон остидаги музей вазифасини ўтайди. Шунингдек, музей, кутубхона, Wi-Fi зона, амфитеатр ва кинотеатр ташкил этилади.
Ўзбек аёлининг матонати тимсоли сифатида Зулфия ая Зокирова, унинг урушдан қайтмаган беш фарзанди ҳамда бева қолган тўрт келини хотирасига бағишланган “Матонат мадҳияси” ёдгорлик мажмуаси ўрнатилади.
Мудофаа вазирлиги, Маданият вазирлиги, Фанлар академияси, Бадиий академия, Тошкент шаҳар ҳокимлигига тарихчилар ва жамоатчилик билан маслаҳатлашиб, Ғалаба боғининг концепцияси лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.
– Боғнинг маъно-мазмуни, экспозициясини чуқур ўйлаш керак. У фақат байрам кунлари эмас, йил давомида ишлайдиган бўлсин. Бу ерга келган ёшлар ўзига билим, руҳ олсин, ғурур-ифтихор туйсин, бугунги тинчликнинг қадрига етиб, ватанпарвар бўлиб улғайсин, – деди Президент.

Парк Победы станет воплощением героизма и стойкости нашего народа
Президент Шавкат Мирзиёев 25 июня посетил Алмазарский район Ташкента и дал указания по запланированному строительству Парка Победы.
Народ Узбекистана внес большой вклад в победу во Второй мировой войне. В связи с этим в нашей стране ведется подготовка к достойному празднованию 75-летия этого события. В частности, в Алмазарском районе столицы планируется создание Парка Победы.
– Этот парк должен отражать вклад нашего народа в Победу, увековечить героизм наших отцов и дедов. Здесь должна быть представлена информация о Второй мировой войне, сражениях, в которых участвовали наши соотечественники, - отметил глава государства.
У входа в парк будет установлена Арка Победы. Общее оформление парка будет выдержано в стиле военных лет, здесь обустроят композиции с окопами и блиндажами, полевыми кухнями и другими элементами. Будут выставлены военная техника и вооружение тех лет. Также предусмотрено наличие музея, библиотеки, Wi-Fi-зоны, сцены.
В память о нашей соотечественнице Зульфии Зокировой, которая потеряла на войне пятерых сыновей, а также четырех ее овдовевших невестках, как символ силы духа узбекской матери, в парке будет установлен мемориал "Ода стойкости".
Министерствам обороны и культуры, академиям наук и художеств, хокимияту города Ташкента поручено разработать проект концепции Парка Победы с учетом мнений историков и общественности.
- Необходимо глубоко продумать суть и содержание парка, его экспозицию. Пусть он работает не только в праздничные дни, а круглый год. Пусть молодежь, придя сюда, узнает новое, чувствует воодушевление и гордость, учится ценить нынешний мир, растет с высоким чувством патриотизма, - подчеркнул Президент.