Тошкент механика заводи ҳудудида яна 16 та корхона ишга туширилади
Бугунги кунда завод ҳудудида ўндан зиёд корхона фаолият юритиб, уларда икки ярим мингдан ортиқ киши меҳнат қилмоқда. Лекин бу 141 гектар майдонга эга улкан комплекс учун етарли эмас. Бундан самарали фойдаланиш мақсадида завод ҳудудида технопарк ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур технопаркда амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Унга кўра, бу ерда 2019-2020 йилларда умумий қиймати 385 миллион доллардан зиёд бўлган 16 та корхонани ишга тушириш режалаштирилган. Бу корхоналарда йилига 1 миллион донадан зиёд кир ювиш машинаси, 1 миллионта ошхона плитаси, яна шунча маиший совуткич, 75 минг дона савдо совуткичлари ва музлаткичлар, 700 мингта электр сув иситгич, 550 мингта сув насоси, 80 минг дона саноат кондиционери, 2 мингта лифт ва эскалаторлар, шунингдек, алюмин ва биметалл радиаторлар, эшик-ром фурнитуралари, сэндвич-панеллар, линолеум ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқариш мўлжалланган. Тўққиз мингга яқин иш ўрни яратиш, йилига қарийб 185 миллион долларлик экспорт қилиш кўзда тутилган.
Президент корхоналар барқарор ишлаши учун доимий харидор кераклигини, чет эллардаги заводлар билан келишиб, уларга зарур маҳсулот ва эҳтиёт қисмларни тайёрлаб бериш мумкинлигини таъкидлади. Яна янги лойиҳалар ишлаб чиқиш, уларни аҳолининг ишга талаби ва мавжуд ресурслардан келиб чиқиб, оқилона жойлаштириш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Тошкент шаҳри туманларига тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ҳудудий экспорт ҳажмини оширишга қаратилган лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.

Another 16 enterprises to be set up at the Tashkent Mechanical Plant
On June 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Tashkent Mechanical Plant in the Yashnabad district.
Today, more than 10 enterprises operate here in this complex, employing more than 2.5 thousand people. However, this scarcely corresponds to the potential of this massive venture covering an area of 141 hectares. A technological park was organized at the plant for the effective mobilization of its capacities.
The head of state reviewed the projects to be implemented in the technological park.
Thus, in 2019-2020, another 16 enterprises with a total value of almost 385 million US dollars are planned to be commissioned. They are envisaged to produce more than 1 million washing machines, 1 million cookers, the same amount of household refrigerators, 75 thousand commercial refrigerators and freezers, 700 thousand electric water heaters, 550 thousand hydraulic pumps, 80 thousand industrial air conditioners, 2 thousand elevators and escalators as well as aluminum and bimetallic radiators, accessories, sandwich panels, linoleum and other goods. It is expected to create about 9 thousand jobs and export produce at nearly $ 185 million a year.
The President noted that for the steady operation of enterprises, what is required is regular customers, and that it would be helpful to establish cooperation with factories abroad and manufacture products and spare parts needed by them. Shavkat Mirziyoyev instructed the officials to come up with new projects, ensure rational allocation of production, taking into account the needed jobs and available resources.
Uzbekistan’s leader also was briefed about plans to attract foreign direct investment in the districts of Tashkent and boost the export capacities of the city.