Замонавий агрологистика марказлари барпо этилиб, қишлоқ хўжалигида кооперация кенгайтирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат товарлари сифатини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда йилига 20 миллион тонна мева-сабзавот етиштирилади. Лекин уларни саноат усулида қайта ишлаш даражаси атиги 15 фоиз бўлиб, шундан 7-8 фоизи экспорт қилинмоқда. Инфратузилма етарли эмаслиги туфайли йиғиштириш ва сақлаш жараёнида 30 фоиз маҳсулотлар йўқотилмоқда.
Бу соҳадаги имкониятлардан оқилона фойдаланиб, маҳсулотларни чуқур қайта ишлаш кенгайтирилса, озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш ва экспорт ҳажмини ошириш мумкин.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун, аввало, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини йиғиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш, қадоқлаш ва экспорт қилиш жараёнларини қамраб оладиган замонавий агрологистика марказларини кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда юртимизда 31 та агрологистика маркази, 1 минг 500 та совуткич омборлар бор. Уларда жами етиштириладиган мева-сабзавотнинг 4,5 фоизинигина сақлаш мумкин. Бу жуда кам, албатта.
Шавкат Мирзиёев озиқ-овқат маҳсулотлари нархини барқарор сақлаш, бозорга доимий етказиб бериш учун кенг инфратузилма яратиш зарурлигини таъкидлади.
2025 йилга қадар совуткичлар сонини 4 минг 500 тага, агрологистика марказларини 140 тага етказиш вазифаси қўйилди. Осиё тараққиёт банкининг имтиёзли кредити иштирокида Андижон, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида агрологистика марказлари барпо этиш, Жиззах, Сурхондарё ва Фарғона вилоятларида ҳам шу борадаги ишларни бошлаш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда маҳсулот етиштирувчилар билан қайта ишловчи корхоналар ўртасида ҳамкорлик йўлга қўйилмагани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, мева-сабзавотнинг 65 фоизи, гўшт ва сут маҳсулотларининг 93-95 фоизи деҳқон хўжаликлари ва аҳоли томорқаларида етиштирилмоқда. Бироқ, шу маҳсулотларни қайта ишловчи корхоналар 50-60 фоиз қувватда фаолият юритмоқда. Ўтган йили мева-сабзавотнинг 19 фоизи, гўшт ва сут маҳсулотларининг 16 фоизигина саноат даражасида қайта ишланган, холос.
– Кооперация аҳоли етиштирган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини саноатга жалб қилишнинг энг самарали йўли. Бу орқали, биринчидан, аҳоли даромадли бўлади, иккинчидан, саноат узлуксиз хомашё билан таъминланади, – деди Президент.
Шу борада яна бир мисол. Одатда узум, қовун, тарвуз, қовоқ ва анорнинг уруғи ташлаб юборилади. Хорижда бу уруғлар қайта ишланиб, тансиқ маҳсулотлар тайёрланади. Хусусан, бир килограмм тарвуз уруғи ёғи жаҳон бозорида 28 доллар, анор уруғиники эса 350 доллар туради. Юртимизда ҳам ушбу маҳсулотларни йиғиб олиш ва қайта ишлаш йўлга қўйилса, йилига 250 миллион долларлик экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ветеренария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига ҳар бир туманда камида бештадан қишлоқ хўжалиги кооперацияларини ташкил этиш, уларни молиявий қўллаб-қувватлаш вазифаси қўйилди.
Қишлоқ хўжалиги корхоналари қўшилган қиймат солиғига ўтаётгани ишлаб чиқариш ва улгуржи савдони ривожлантириш билан бирга кооперацияни кенгайтиришга ҳам замин яратиши қайд этилди.
Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати, экспортдаги рақобатбардошлиги малакали лаборатория текширувига ҳам боғлиқ. Йиғилишда бу борада ҳам қилинадиган ишлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Озиқ-овқат маҳсулотларини синаш бўйича Жаҳон савдо ташкилотининг талабларига мос 775 та стандарт бўлса, мамлакатимизда уларнинг 100 таси жорий қилингани, 100 дан ортиқ лабораториядан атиги 10 таси халқаро даражада аккредитациядан ўтгани танқид қилинди. Бу корхоналаримиз маҳсулотларини экспорт қилиш, импорт товарларнинг эса сифатини текширишда қийинчиликлар туғдирмоқда.
Шу боис “Ўзстандарт” агенлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва тегишли инспекцияларга озиқ-овқат сифати бўйича халқаро стандартларни 500 тага етказиш, тўлиқ синовлар ўтказиш имконига эга лабораториялар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Агросаноатни жадал ривожлантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш учун қишлоқ хўжалиги соҳасида мега лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.

Modern agro-logistics centers to be organized, agriculture cooperation be enhanced
On July 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss issues related to deep processing of agricultural goods and improving the quality of food products.
In our country, 20 million tons of fruits and vegetables are grown annually. However, as little as 15 percent of this volume is processed at the industrial level, of which 7-8 percent are exported. Due to the underdeveloped infrastructure, the loss of products in the process of collection and storage reaches 30 percent.
Further development of the food industry and boost in exports can be achieved through the rational use of existing opportunities and the expansion of deep processing of products.
The President stressed that for this it is essential, first of all, to increase the number of modern agro-logistics centers, covering the processes of collection, transportation, storage, processing, packaging and export of agricultural products.
Today, there are 31 agro-logistics centers and 1.5 thousand refrigerated warehouses in Uzbekistan. The capacity of such venues allows for storing only 4.5 percent of the total volume of grown fruits and vegetables. This, of course, is a very small indicator.
Shavkat Mirziyoyev pointed out the need to ensure stable prices for food products and create a wide-ranging infrastructure for the uninterrupted supplies of the market.
The challenge is to swell, by 2025, the number of refrigerated warehouses to 4.5 thousand, of agro-logistics centers – to 140. The head of our state urged to organize such centers in the Andijan, Samarkand and Tashkent regions with the use of concessional loan from the Asian Development Bank. The President insisted that similar efforts be started in the Jizzakh, Surkhandarya and Ferghana regions.
Among other drawbacks pointed out at the meeting was the lack of cooperative ties between the suppliers of goods and processing enterprises.
For example, 65 percent of fruits and vegetables, 93-95 percent of meat and dairy products are harvested in dehkan farms and in household plots. However, the capacity of processing enterprises is 50-60 percent. Last year, only 19 percent of fruits and vegetables and 16 percent of meat and dairy products were industrially processed.
“Cooperation is the most effective means of attracting agricultural products grown by the population for industrial processing. Owing to this, first, incomes of the population will increase, and secondly, uninterrupted supply of crudes to industry will be ensured,” the President said.
To cite one more example, the seeds of grapes, melons, watermelons, pumpkins and pomegranates are usually not used in our country. Abroad, they are processed and rare goods are produced. In particular, one kilogram of watermelon seed oil costs 28 US dollars, that of pomegranate seeds – $ 350. If in our country we can organize the collection and processing of seeds, it will be possible to produce export-oriented goods worth $ 250 million a year.
The Ministry of Agriculture, the State Committee for Veterinary and Livestock Development, the Ministry of Economy and Industry were tasked with organizing at least five agricultural cooperatives in each district and providing them with financial support.
The transition of agricultural enterprises to the payment of value added tax will contribute to the development of production and wholesale trade, as well as the enhancement of cooperation, as noted at the meeting.
The quality of food products and their competitiveness in the external market also depend on qualified laboratory testing. It was underscored that much needs to be done in this area. Only 100 out of 775 international standards for food testing meet the requirements of the World Trade Organization, while only 10 of more than 100 laboratories operating in Uzbekistan have international accreditation. All this prevents our export enterprises, as well as quality control of imported goods.
In this regard, the Uzstandard Agency, the Ministry of Health and relevant inspections were instructed to bring the number of implemented food quality standards to 500 and set up laboratories capable of carrying out the entire range of inspections.
The President noted the need to accelerate the development of agribusiness, elaborate mega-projects in agriculture that would contribute to enhancing food security.
On the issues discussed at the meeting, responsible officials put forward their opinions and proposals.