МДҲ миссияси раҳбари: Сайлов умумэътироф этилган демократик тамойиллар асосида ўтди
МДҲ кузатувчилар миссияси раҳбари, Ҳамдўстлик Ижроия қўмитаси раиси - Ижроия котиби Сергей Лебедев бугун Марказий сайлов комиссияси матбуот марказида бўлиб ўтган анжуманда иштирок этди ва ўз фикрларини билдирди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
МДҲ кузатувчилар миссияси раҳбари ўз чиқишида 24 октябрь куни Ўзбекистон Президенти сайлови мамлакат Конституцияси ва Сайлов кодекси талабларига тўла мос равишда ўтказилганини маълум қилди.
- Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги кузатувчилар миссияси 2021 йил 24 октябрдаги сайлов Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва Сайлов кодекси талабларига тўла мос ҳолда ўтди, деган хулосага келди, - деди Сергей Лебедев. - Сайлов рақобат руҳида, эркин, очиқ ва ошкора, умумэътироф этилган демократик тамойиллар асосида ўтди.

Глава Миссии от СНГ: Выборы отвечали общепризнанным принципам проведения демократических выборов
Глава Миссии наблюдателей от СНГ, председатель Исполкома – исполнительный секретарь Содружества Сергей Лебедев, выступая сегодня утром в пресс-центре Центризбиркома, заявил, что состоявшиеся 24 октября выборы Президента Узбекистана проведены в полном соответствии с требованиями Конституции и Избирательного кодекса страны, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Миссия наблюдателей от Содружества Независимых Государств приходит к выводам о том, что выборы 24 октября 2021 года проведены в полном соответствии с требованиями Конституции и Избирательного кодекса Республики Узбекистан, - сказал Сергей Лебедев, - были конкурентными, свободными, открытыми и прозрачными; отвечали общепризнанным принципам проведения демократических выборов".