Ўзбекистон ташқи ишлар вазири: Афғонистонни халқаро миқёсда яккаланиб қолишига йўл қўймаслик учун ушбу давлатга нисбатан можародан кейинги стратегияни ишлаб чиқиш зарур
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов бугун Афғонистон билан қўшни давлатлар ташқи ишлар идоралари раҳбарларининг Теҳрон шаҳрида бўлиб ўтган навбатдаги учрашувида иштирок этди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ташқи ишлар вазирлиги маълумотига кўра, Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўз нутқида бугун Афғонистонда мутлақо янги воқелик юзага келганини таъкидлади. Тўлиқ ваколатли ҳамда халқаро эътирофга эга бўлишга интилаётган Муваққат ҳукумат тузилди.
Қайд этилганидек, Афғонистон яқин келажакда минтақа давлатлари, биринчи навбатда, қўшни мамлакатларнинг миллий манфаатларига бевосита дахлдор минтақавий хавфсизликнинг муҳим омили бўлиб қолади.
Айниқса, ҳозирги замонавий босқичда ушбу давлатни халқаро миқёсда яккаланиб қолишига йўл қўймаслик учун Афғонистонга нисбатан можародан кейинги стратегияни ишлаб чиқиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Форум иштирокчилари Афғонистон иқтисодиётини тиклаш, биродар афғон халқига тезкор инсонпарварлик ва бошқа ёрдам кўрсатиш масаласида халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳим аҳамият касб этишини билдирди.

Глава МИД Узбекистана: Необходимо разработать постконфликтную стратегию в отношении Афганистана, в целях недопущения международной изоляции этой страны
Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов сегодня принял участие в очередной встрече глав внешнеполитических ведомств государств – ближайших соседей Афганистана, состоявшейся в г.Тегеране, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в своем выступлении глава МИД Узбекистана отметил, что сегодня в Афганистане сложилась совершенно новая реальность. Создано Временное правительство, которое обладает всей полнотой власти и стремится получить международное признание.
Констатировано, что в обозримом будущем Афганистан будет оставаться важным фактором региональной безопасности, напрямую затрагивающим национальные интересы региональных стран, прежде всего, сопредельных государств.
Особо подчеркнуто, что на современном этапе необходимо разработать постконфликтную стратегию в отношении Афганистана, в целях недопущения международной изоляции этой страны.
Участники форума отметили ключевую значимость консолидации усилий международного сообщества в вопросе восстановления экономики Афганистана, оказания дружественному афганскому народу экстренной гуманитарной и иной помощи.