Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Теҳронда Эрон Президенти билан учрашди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов 26 октябрь куни Теҳронда Эрон Президенти Иброҳим Раисий билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, мезбон Ўзбекистон раҳбариятига ўз эҳтироми ва қизғин саломларини йўллади. Юртбошимизга Президент сайловида ишончли ғалаба қозонгани муносабати билан унинг самимий табрик ва қутловларини етказини сўради.
Эрон Президенти Ўзбекистон давлат раҳбарини Теҳронга расмий сафар билан ташриф буюришга таклиф этди.
Иброҳим Раисий Ўзбекистон Президентига Эроннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига тўлақонли аъзо бўлишида қўллаб-қувватлагани учун ўзининг чексиз миннатдорлигини билдирди.
Президент Эронда Ўзбекистон билан ўзаро ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантиришда ҳеч қандай тўсиқ мавжуд эмаслигига урғу берди.
Эрон томони Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлик доирасида қурилиш, транспорт инфраструктурасини ривожлантириш, энергетика, нефт ва газ соҳаларида ўзаро алоқаларни кенгайтиришдан манфаатдор экани қайд этилди. Шу ўринда икки томонлама ҳамкорликнинг ҳар бир йўналиши бўйича ишчи гуруҳлар тузган ҳолда олий даражада эришилган келишувларни ҳаётга изчил татбиқ этиш зарурлигини кўрсатиб ўтди.
Эрон ҳукумати Афғонистонда доимий тинчлик ўрнатиш борасида Ўзбекистон билан ҳар томонлама ҳамкорликка тайёр эканлигини таъкидлади.

Глава МИД Узбекистана в Тегеране встретился с Президентом Ирана
Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов 26 октября встретился с Президентом Ирана Иброхимом Раиси, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в начале беседы Президент Ирана просил передать Президенту Шавкату Мирзиёеву искренние поздравления по случаю его избрания на пост главы государства и наилучшие пожелания здоровья и дальнейших успехов.
Иброхим Раиси особо отметил роль главы нашего государства в развитии и углублении двусторонних узбекско-иранских отношений.
Был обсужден широкий спектр различных направлений двустороннего сотрудничества, в частности, в области безопасности, а также в сфере торгово-экономического взаимодействия.
Особый акцент был сделан на нынешней ситуации в Афганистане, перспективах ее развития.
Стороны согласились с важностью скорейшего оказания братскому афганскому народу гуманитарной помощи в целях предотвращения глубокого продовольственного кризиса в стране.
Президент Ирана дал высокую оценку усилиям Узбекистана по мирному разрешению афганской проблемы, продвижению политического процесса, а также предоставлению афганскому народу необходимой гуманитарной помощи.