ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИ САЙЛОВИДАГИ ХАЛҚАРО КУЗАТУВ НАТИЖАЛАРИ
Халқаро миқёсдаги кузатувларда турли мамлакат ва институтлар вакиллари иштирок этди: сайлов ташкилотчилари, парламент аъзолари ва экспертлар ҳамжамиятлари.
Марказий сайлов комиссияси томонидан жами 971 нафар халқаро кузатувчи, аккредитациядан ўтказилди. Хусусан, ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси, Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Европа Кенгаши Парламент Ассамблеяси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси, Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши, Туркий Кенгаш Парламент Ассамблеяси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби 18 та халқаро ташкилотдан 631 нафар ҳамда 45 та хорижий давлатдан 340 нафар халқаро кузатувчилар иштирок этди.
Халқаро кузатувчилар миссиялари раҳбарлари ва координаторлари сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларига юксак баҳо берди.
Тадбир иштирокчиларининг умумий фикрига кўра:
халқаро кузатувчилар миссиялари учун зарур шарт-шароитлар яратилгани сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича самарали мониторинг олиб бориш имконини берди, бу ўз навбатида Ўзбекистонда сайлов жараёни очиқлиги ва шаффофлигидан далолатдир;
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий қонунчилик ва сайлов ҳуқуқларининг халқаро стандартлари доирасида, демократик нормаларга риоя қилган ҳолда ўтказилди.
Хусусан, МДҲнинг сайловдаги миссияси раҳбари, МДҲ Ижрочи котиби С.Лебедев таъкидлаганидек, сайловлар Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва Сайлов кодекси талабларига тўлиқ мос ҳолда, рақобатбардош, эркин, очиқ ва ошкора, демократик сайловларни ўтказишнинг умумэътироф этилган тамойилларига жавоб беради. Ўзбекистондаги сайловларнинг ажралиб турган жиҳати қора пиар ва манфаатлар тўқнашувининг йўқлиги бўлиб қолмоқда, бу эса мамлакатдаги сайлов жараёнини ғарб мамлакатларидаги сайловлардан ижобий фарқланиб туришини кўрсатади.
ШҲТ кузатувчилар миссияси раҳбари, ШҲТ Бош котиби ўринбосари Е.Ашимов Ўзбекистонда Президент сайлови миллий қонунчилик талаблари ва халқаро мажбуриятларга жавоб бергани, эркин, қонуний ва демократик руҳда ўтганини алоҳида таъкидлади. Мазкур сайловларда овоз бериш натижаларини шубҳа остига қўядиган қонунбузилиш холатлари кузатилмади. Шунингдек, у замонавий коммуникация ва ахборот технологияларини татбиқ қилинганлиги натижасида сайлов жараёни такомиллаштирилганини алоҳида қайд этди.
Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (ТТДҲК, Туркий кенгаш) Кузатувчилар миссияси раҳбари О.Кожаманнинг таъкидлашича, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови очиқ, ошкора ва Ўзбекистон Республикаси миллий қонунчилигига амал қилган холда, шунингдек, халқаро стандартлар, нормалар ва талабларга мувофиқ ўтди. О.Кожаман Ўзбекистонни ва ўзбек халқини сайловларнинг муваффақиятли ўтгани билан табриклар экан, сайлов натижалари мамлакатимизнинг янада равнақ топиши, тараққиёти ва туркий дунёда янада мустаҳкам алоқалар ўрнатилишига хизмат қилишини таъкидлади.
Шунингдек, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг Парламент Ассамблеяси ва Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ПА ва ЕХҲТ/ДИИҲБ) ҳамда Европа Парламенти миссияларининг қўшма матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Кузатувчилар миссиясининг дастлабки якунлари ва хулосалари тўғрисидаги баёнотига кўра, Президент сайлови Ўзбекистаон Президенти ташаббуси билан "Янги Ўзбекистон" шиори остида ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий соҳаларда изчил олиб борилаётган ислоҳотлар стратегияси доирасида бўлиб ўтди.
Тан олинмоқдаки, сўнгги йилларда Ўзбекистонда сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнида сезиларли тараққиётга эришилди, сайлов қонунчилигида амалга оширилган жиддий ислоҳотлар, ЕХҲТ/ДИИҲБнинг қатор тавсияларини имплементация қилишга кўкмак берди.
Сайловолди ташвиқотини тўсиқларсиз ўтказиш, маъмурий ресурслардан фойдаланиш фактларини истисно қилиш чора-тадбирлари ижобий баҳоланиб, сайлов ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатлари кучайтирилгани қайд этилган.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда МСК фаолиятига юксак баҳо берилмоқда. Таъкидланишича, COVID-19 билан боғлиқ муаммоларга қарамай, МСК ўз фаолиятини қонун ҳужжатларида белгиланган муддатларда профессионал даражада, сифатли ва самарали ташкил этган.
Қайд этилишича, МСКнинг барча йиғилишлари илк бор кенг жамоатчилик учун очиқ бўлиб, реал вақт режимида трансляция қилиниб, унинг қарорлари дарҳол комиссия веб-сайтида эълон қилинган. Ҳужжатда қайд этилганидек, бу сайлов жараёнининг очиқ ва ошкора бўлишига хизмат қилди.
Имконияти чекланган шахслар учун қулай муҳит яратиш чора-тадбирлари ҳам ижобий баҳоланди.
Марказий сайлов комиссияси халқаро кузатувчилар миссияларига, барча халқаро кузатувчиларга Ўзбекистон Республикасига сайловни умумэътироф этилган стандартлар ва илғор тажрибалар асосида адолатли, очиқ ва ошкора ўтказишда, мамлакатимизнинг бу борадаги халқаро мажбуриятларни қўллашда кўрсатган ёрдами учун самимий миннатдорлик билдиради. Шунингдек, сайловлар бўйича халқаро ташкилотлар билан яқин ҳамкорликни давом эттириш тарафдори эканлигини билдириб ўтади.

ПОДВЕДЕНЫ ИТОГИ МЕЖДУНАРОДНОГО НАБЛЮДЕНИЯ ЗА ВЫБОРАМИ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
В международном наблюдении за выборами принимали участие представители самых разных стран и институций: организаторы выборов, парламентарии и экспертное сообщество.
ЦИК был аккредитован в общей сложности 971 международный наблюдатель, в том числе 631 международный наблюдатель от 18 международных организаций, таких как Парламентская ассамблея ОБСЕ и Бюро по демократическим институтам и правам человека, Парламентская ассамблея Совета Европы, Шанхайская организация сотрудничества, Содружество Независимых Государств и Межпарламентская ассамблея СНГ, Совет сотрудничества тюркоязычных государств, Парламентская ассамблея Тюркского совета, Организация исламского сотрудничества и другие, а также 340 международных наблюдателей из 45 иностранных государств.
Руководители, координаторы миссий международных наблюдателей дали высокую оценку подготовке и проведению состоявшимся выборам.
По общему мнению участников мероприятия:
для миссий международных наблюдателей были созданы необходимые условия, которые позволили вести эффективный мониторинг подготовки и проведения выборов, что является свидетельством открытости и прозрачности избирательного процесса в Узбекистане;
выборы Президента Республики Узбекистан прошли в рамках национального законодательства и международных стандартов избирательных прав, с соблюдением демократических норм.
В частности, как отметил глава миссии СНГ на выборах, исполнительный секретарь СНГ С.Лебедев выборы проведены в полном соответствии с требованиями Конституции и Избирательного кодекса Республики Узбекистан, были конкурентными, свободными, открытыми и прозрачными, отвечали общепризнанным принципам проведения демократических выборов. Отличительной чертой выборов в Узбекистане остаётся отсутствие чёрного пиара и войны компроматов, что выгодно отличает избирательный процесс в стране от выборов в западных странах.
Глава миссии наблюдателей от ШОС, заместитель генерального секретаря ШОС Е.Ашимов подчеркнул, что выборы президента Узбекистана соответствовали требованиям национального законодательства и международным обязательствам, были свободными, легитимными, демократичными. Нарушений, ставящих под сомнение результаты голосования, на данных выборах не выявлено. Он также отдельно отметил совершенствование избирательного процесса путём внедрения современных коммуникационных и информационных технологий.
По словам главы Миссии наблюдателей от Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ, Тюркский совет) О.Коджаман выборы Президента Республики Узбекистан проводились открыто, прозрачно и в соответствии с национальным законодательством Республики Узбекистан, а также международными стандартами, нормами и требованиями. Поздравив Узбекистан и узбекский народ с проведением успешных выборов, подчеркнул, что результаты выборов внесут свой вклад в дальнейшее развитие страны, благополучие и установление более крепких связей в тюркском мире.
Также состоялась совместная пресс-конференция миссий Парламентской Ассамблеи и Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА и БДИПЧ ОБСЕ), Европейского парламента.
Согласно Заявлению о предварительных результатах и выводах наблюдателей миссий президентские выборы прошли на фоне продолжающейся реализации, инициированной президентом Узбекистана стратегии реформ в социальной, экономической и политической сферах под девизом «Новый Узбекистан».
Признается, что за последние годы Узбекистан достиг значительного прогресса в процессе подготовки и проведения выборов, провел серьёзные реформы законодательства в сфере выборов, которые способствовали имплементации целого ряда рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ.
Приветствуется усиление гарантий беспрепятственного проведения предвыборной агитации, положительно оцениваются меры по исключению фактов использования административного ресурса, отмечается укрепление гарантий правовой защиты избирательных прав.
Высокая оценка даётся деятельности ЦИК по подготовке и проведению выборов. Подчёркивается, что, несмотря на проблемы, связанные с COVID-19, ЦИК организовала свою деятельность профессионально, качественно и эффективно в сроки, предусмотренные законодательством.
Указывается, что впервые все заседания ЦИК были открыты для широкой общественности и транслировались в режиме реального времени, а её решения немедленно публиковались на веб-сайте комиссии. Это, как отмечается в документе, способствовало открытости и гласности избирательного процесса.
Положительную оценку также получили меры по созданию благоприятных условий для лиц с ограниченными возможностями.
ЦИК выражает искреннюю признательность миссиям международных наблюдателей, всем международным наблюдателям за содействие, оказанное Республике Узбекистан в проведении справедливых, честных и транспарентных выборов в соответствии с общепризнанными стандартами и наилучшими практиками, международными обязательствами страны в области выборов и привержен к продолжению тесного сотрудничества с международными организациями в избирательной сфере.