Солиқ ислоҳотлари натижалари таҳлил қилиниб, янги вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 5 июль куни биринчи ярим йилликда давлат бюджетига тушумлар натижадорлигини таҳлил қилиш ва янги вазифаларни белгилаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Қарийб бир йил муқаддам, 2018 йил 29 июнда “Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тўғрисида” Президент фармони қабул қилинган эди.
Мазкур концепция амалда татбиқ этилиши натижасида жорий йилнинг биринчи ярмида давлат бюджетига 39 триллион 118 миллиард сўм ёки ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1,6 баробар кўп маблағ тушди. Прогноз 8 фоиз ортиғи билан бажарилгани ҳисобига, маҳаллий ҳокимликлар ихтиёрида қўшимча 2,8 триллион сўм маблағ қолдирилди. Жисмоний шахсларнинг даромад солиғи ва ижтимоий тўловлар ставкаси кескин камайтирилгани натижасида 570 мингдан зиёд яширин иш ўринлари легаллаштирилди.
Лекин жойларда янги солиқ ислоҳотларини тизимли жорий этиш, солиқ тушумларини кўпайтириш ва ундириш борасида айрим камчиликлар ҳам учраб турибди.
Масалан, бўш турган объектлар ва ер майдонлари негизида янги корхоналар ташкил этиб, солиққа тортиш базасини кенгайтириш борасида сусткашликка йўл қўйилган. Айрим ҳудудларда прогноз йирик корхоналар ва аввалдан солиқ тўлаш амалиёти ҳисобига таъминланган.
Давлатимиз раҳбари бу каби ҳолатлар оқибатида миллиардлаб маблағларни бюджетга тушириш имконияти йўқотилганини таъкидлаб, тегишли вазирлик ва ҳудудлар раҳбарларига камчиликларни бартараф этиш, белгиланган вазифалар ижросини қатъий назорат қилиш бўйича топшириқлар берди.
2020 йил 1 январгача солиқ текширувларига мораторий эълон қилингани қайд этилар экан, Давлат солиқ қўмитасига халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда, йил охирига қадар, солиқ тўламаслик хавфини баҳолаш имкониятига эга электрон дастур яратиш вазифаси қўйилди.
Жорий йил 27 июнда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Солиқ ва божхона имтиёзлари берилишини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони қабул қилинди. Бу янги солиқ ислоҳотларининг ўта муҳим иккинчи босқичидир.
Фармонга мувофиқ, шу пайтгача қўлланилган қўшилган қиймат солиғи бўйича имтиёзлар 2019 йил 1 октябрдан бошлаб бекор қилинади. Бундан асосий мақсад – ички бозорда барча тадбиркорлар учун бир хил шароит яратиш, соғлом рақобат муҳитини шакллантириш.
Йиғилишда бу ўзгаришларнинг мазмун-моҳиятини аҳоли ва тадбиркорларга чуқур тушунтириш бўйича Бош вазир раҳбарлигида тузилган Ишчи гуруҳ штаби ва унинг ҳудудий тузилмалари ишини янада жонлантириш вазифаси қўйилди. Қўшилган қиймат солиғини тўлашга ўтадиган тадбиркорлик субъектлари ва фермер хўжаликлари билан манзилли иш ташкил қилиб, уларнинг бухгалтериясини юритишга амалий ёрдам бериш зарурлиги таъкидланди.
Президент тадбиркорлардан солиқ мажбуриятини тўлиқ бажаришни талаб қилиш билан бирга, уларнинг манфаатларини ҳимоялаш ҳам кераклигини қайд этди.
Масалан, ҳозирда тадбиркорлар хомашёни қўшилган қиймат солиғини тўлаган ҳолда сотиб олади. Ундан тайёр маҳсулот ишлаб чиқариб, сотганидан кейингина хомашё нархидаги қўшилган қиймат солиғини камайтиради. Бунгача тадбиркор ўз айланма маблағларидан вақтинча фойдалана олмаяпти.
Шу боис давлатимиз раҳбари мутасаддиларга қўшилган қиймат солиғини бир йўла ҳисобга олиш ва уни солиқ тўловчига қайтариш механизмини жорий этиш бўйича топшириқ берди.
Видеоселекторда яна бир муҳим масала – энергия ресурслари тарифларини оптималлаштириш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Охирги икки йилда аҳоли, ижтимоий ва ишлаб чиқариш объектларини узлуксиз электр энергияси ва табиий газ билан таъминлаш борасида қатор ишлар амалга оширилди. Ушбу йўналишдаги ишларни янада яхшилаш мақсадида тегишли тармоқларни модернизация қилиш, энергия тежамкор технологияларни қўллаш ва харажатларни оптималлаштириш талаб этилмоқда. Буларсиз тармоқларнинг молиявий аҳволини яхшилаш ва соҳага фаол инвестицияларни жалб қилиш имконсиз.
Шу боис, мутахассислар ва халқ вакиллари фикрларини инобатга олиб, аҳоли учун тарифларни кескин оширмасдан, инфляция даражасига яқин миқдорда ўзгартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган. Тариф ислоҳотлари халққа енгил бўлиши учун энг кам иш ҳақини ҳам ошириш режалаштирилган.
Йиғилишда тарифларни тартибга солиш бўйича таклиф этилаётган ислоҳотларни аҳолига тўлиқ етказиш зарурлиги таъкидланди. Солиқ ислоҳотларини тарғиб қилиш бўйича Республика ишчи гуруҳи аъзолари, шунингдек, маҳаллий кенгашлар депутатлари, иқтисодиёт ва коммунал хизмат кўрсатиш ташкилотлари мутасаддилари жойларга бориб, ҳар бир маҳаллада аҳолига тарифлар ўзгаришининг мазмун-моҳиятини тушунтириш бўйича вазифалар белгиланди.

On July 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a videoconference meeting to analyze the effectiveness of revenues to the national budget in the first half of this year and identify new tasks in this area.
Almost a year ago, on 29 June 2018, a presidential decree was adopted to define the concept of improving the tax policy of the Republic of Uzbekistan.
As a result of the implementation of this concept, in the first half of this year, the national budget received 39 trillion 118 billion soums or 1.6 times more funds than in the same period last year.
Owing to the over-fulfillment of the forecast by 8 percent, an additional 2.8 trillion soums were left at the local hokimiyats’disposal. Thanks to a significant cut in personal income tax rates and social benefits, over 570 thousand jobs have been legalized.
However, there are still some local problems related to the systemic implementation of new tax reforms, the increase in tax revenues and tax collection.
For example, slowness is allowed in expanding the taxable base by organizing new enterprises on the basis of unused facilities and land plots. In some regions, the forecast is secured by revenues from large enterprises and tax prepayment practices.
The head of state noted that due to these and other shortcomings, the opportunity to secure multibillion-dollar revenues to the budget was missed, and he gave the heads of relevant ministries and regions directives to remedy the drawbacks and to strictly control the execution of the tasks set.
Our country has introduced a moratorium on tax audits for a period up to 1 January 2020. By the end of the year, the State Tax Committee was instructed to create an electronic program with international financial institutions with the ability to assess the risks of non-payable taxes. On June 27 this year, President of the Republic of Uzbekistan signed a decree outlining measures to
further streamline the provision of tax and customs benefits. The steps defined therein constitute the second important phase of tax reforms.
In accordance with the decree, from 1 October 2019, current value-added tax exemptions will be abolished. The principal purpose sought from this measure is to deliver equal conditions for all entrepreneurs and bolster healthy competition.
At the meeting, the President ordered to intensify the activities of the working group headed by the Prime Minister, formed to extensively explain the essence and significance of these changes to the public and entrepreneurs. It is essential, it was stressed, to establish targeted work with business entities and farming enterprises that switch to paying VAT and provide them with practical assistance in keeping accounts.
Shavkat Mirziyoyev also insisted that, along with demanding from businesspeople to fulfill tax obligations, their interests be protected.
For example, entrepreneurs are currently purchasing raw materials, whose value already includes value added tax. The amount of VAT paid for commodities can be deducted only after the goods are manufactured and sold. Before that, the businesspeople cannot temporarily use their working capital.
Therefore, President Shavkat Mirziyoyev instructed those in charge to introduce a mechanism for simultaneously accounting for VAT and returning it to the taxpayer.
Another important issue was considered at the videoconference meeting, namely, optimization of tariffs for energy resources.
Over the past two years, a great deal of work has been undertaken on the uninterrupted supply of the population as well as social and industrial facilities with electricity and natural gas.
Further improvement in this area requires upgrading networks, introducing energy-saving technologies and honing the costs. Without optimization of tariffs, it is impossible to achieve improvement in the financial condition of industries and the active attraction of investments.
In this regard, taking into account the opinions of specialists and the wider public, proposals have been developed for changing the tariffs for the population to values close to inflation rates. At the same time, it is planned to increase the minimum wage so that the tariff reform can be carried out without serious consequences.
It was underscored at the meeting that the information on the proposed reforms to streamline tariffs should be fully communicated to the public. Tasks have been defined to clarify the nature and significance of changes in tariffs in each mahalla with the participation of members of the republican working group for the propaganda of tax reforms, as well as deputies of local Kengashes (Councils), responsible officials of economic and municipal organizations.