Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 10-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov London shahrida Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vaziri o‘rinbosari Grem Styuart bilan uchrashdi.
Uchrashuvda asosiy e’tibor ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarga qaratildi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar savdo-iqtisod, investitsiya, moliya va boshqa sohalarda hamkorlik qilishda ikki mamlakat biznesi uchun yangi istiqbollar ochishi ta’kidlandi. O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida tovar aylanmasi 2018-yilda deyarli 40 foizga o‘sib, 235 million AQSh dollaridan oshgan bo‘lsa-da, tomonlar o‘zaro savdoni ko‘paytirish uchun ulkan salohiyatga ega.
Shu nuqtayi nazardan, ekspertlar tomonidan Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim matnini kelishishning yakunlanayotgani muhim ahamiyatga ega. Bitim Buyuk Britaniya Yevropa Ittifoqini tark etgandan so‘ng kuchga kirishi mumkin.
Uchrashuvda 28-fevral kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Savdo va investitsiya bo‘yicha O‘zbekiston – Britaniya kengashining 24-majlisi yakunlari ijobiy baholandi. Mazkur majlisida 310 million dollardan ko‘proq qiymatdagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hujjatlar imzolangan edi.
Grem Styuart Buyuk Britaniya Eksportni moliyalash agentligi tomonidam 1,25 milliard funt sterling miqdoridagi kredit ajratilishi o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishni rag‘batlantirishi va Britaniya tomonining Toshkent shahrida xalqaro moliya markazini tashkil etish g‘oyasini qo‘llab quvvatlashini qayd etdi.

Foreign Minister meets with UK Parliamentary Under Secretary of State
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with UK Parliamentary Under Secretary of State, Minister for Investment Graham Stuart, in London.
According to Uzbekistan MFA, at the meeting, main attention was paid to bilateral economic relations.
It was emphasized that comprehensive reforms being carried out in Uzbekistan open up new prospects for business of the two countries for cooperation in trade, economic, investment, financial and other spheres. Although the trade turnover between Uzbekistan and the United Kingdom in 2018 grew by almost 40% and exceeded 235 million USD, the parties have significant potential for growth in mutual trade.
The sides positively assessed the results of the 24th Session of the Uzbek-British Trade and Industry Council held on February 28 in Tashkent, at which documents on implementation of projects worth over 310 million USD were signed.
Graham Stuart noted a stimulating role for expanding mutually beneficial ties for opening by the UK’s export credit agency of credit line at 1.25 billion pounds and the British side’s support for creating an international financial center in Tashkent.
The parties confirmed their readiness to support the businesspeople of the two countries to develop cooperation.