Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 10-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov London shahrida Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vaziri o‘rinbosari Grem Styuart bilan uchrashdi.
Uchrashuvda asosiy e’tibor ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarga qaratildi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar savdo-iqtisod, investitsiya, moliya va boshqa sohalarda hamkorlik qilishda ikki mamlakat biznesi uchun yangi istiqbollar ochishi ta’kidlandi. O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida tovar aylanmasi 2018-yilda deyarli 40 foizga o‘sib, 235 million AQSh dollaridan oshgan bo‘lsa-da, tomonlar o‘zaro savdoni ko‘paytirish uchun ulkan salohiyatga ega.
Shu nuqtayi nazardan, ekspertlar tomonidan Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim matnini kelishishning yakunlanayotgani muhim ahamiyatga ega. Bitim Buyuk Britaniya Yevropa Ittifoqini tark etgandan so‘ng kuchga kirishi mumkin.
Uchrashuvda 28-fevral kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Savdo va investitsiya bo‘yicha O‘zbekiston – Britaniya kengashining 24-majlisi yakunlari ijobiy baholandi. Mazkur majlisida 310 million dollardan ko‘proq qiymatdagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hujjatlar imzolangan edi.
Grem Styuart Buyuk Britaniya Eksportni moliyalash agentligi tomonidam 1,25 milliard funt sterling miqdoridagi kredit ajratilishi o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishni rag‘batlantirishi va Britaniya tomonining Toshkent shahrida xalqaro moliya markazini tashkil etish g‘oyasini qo‘llab quvvatlashini qayd etdi.

Встреча с заместителем министра международной торговли Великобритании
10 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Лондоне встретился с заместителем министра международной торговли Великобритании Грэмом Стюартом.
Основное внимание на встрече было уделено двусторонним экономическим связям.
Подчеркивалось, что проводимые в Узбекистане всесторонние реформы открывают для бизнеса двух стран новые перспективы для сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой и других сферах. Хотя товарооборот между Узбекистаном и Великобританией в 2018 году вырос почти на 40% и превысил 235 млн. долл. США, стороны имеют значительный потенциал для роста взаимной торговли.
В этом контексте важное значение имеет тот факт, что эксперты практически согласовали текст межправительственного Соглашения о партнерстве и сотрудничестве, который может вступить в силу после выхода Великобритании из Евросоюза.
Стороны положительно оценили итоги проведенного 28 февраля в г.Ташкенте 24-го заседания Узбекско-Британского совета по торговле и инвестициям, на котором были подписаны документы по реализации проектов на сумму более 310 млн. долл.
Г.Стюарт отметил стимулирующую роль для расширения взаимовыгодных связей открытия Агентством экспортного финансирования Великобритании кредитной линии на 1,25 млрд. фунтов стерлингов и поддержку британской стороной идеи создания международного финансового центра в г.Ташкенте.
Стороны в целом подтвердили готовность поддерживать деловые круги двух стран в их намерениях развивать сотрудничество.