Qishloq xo‘jaligi mashinasozligini rivojlantirish choralari belgilab berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-iyul kuni Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodida agrar soha mashinasozligini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Qishloq xo‘jaligida bozor mexanizmlari joriy etilayotgani, g‘alla va paxtaning xarid narxi oshirilgani, meva-sabzavotlar eksporti kengayayotgani natijasida dehqon va fermerlarimizning daromadlari izchil ortib bormoqda. Endi ular yangi-yangi texnikalar olib, ish samaradorligi va mahsulotlar sifatini oshirishga harakat qilmoqda.
2018-yilda fermerlarga 11,5 ming dona texnika yetkazib berilgan. O‘tgan yili 10 million dollar, joriy yilning birinchi yarmida esa 15 million dollarlik qishloq xo‘jaligi texnikasi eksport qilingan.
Lekin bu mavjud salohiyat va talabga nisbatan juda kam. Bugungi kunda qishloq xo‘jaligida yiliga 11 mingdan ziyod texnikaga, jumladan, 4 mingta traktor, 500 ta kombayn va 5 mingdan ziyod osma-tirkama texnikaga ehtiyoj mavjud. Bundan tashqari, 2022-yilgacha 263 ming gektar, 2025-yilgacha yana 1 million gektardan ziyod yerlar qayta foydalanishga kiritilishi bois bu ehtiyoj yanada oshadi.
Hozirda mavjud texnikalarning 46 foizi ko‘p muddatdan buyon foydalanishda bo‘lib, yaroqsiz ahvolga kelib qolgan. Fermerlardagi texnikalarning 97 foizi paxta va g‘alla uchun mo‘ljallangan.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi texnikasi ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulot va xizmatlar turlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil 1-oktabrdan boshlab iqtisodiyotning barcha jabhalari qatori ushbu sohada ham soliq imtiyozlari bekor qilinayotgani tarmoq korxonalaridan yanada faol ishlashni talab qilishi qayd etildi.
Avvalo bozorbop texnikalar ishlab chiqarish, tannarxni kamaytirish, mahalliylashtirishni chuqurlashtirish korxonalar oldidagi eng muhim vazifalar bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Kabina, boshqaruv tizimi, g‘ildirak, tezlik uzatgich, osma tizimlar kabi asosiy qismlar lokalizatsiya darajasini 32 foizdan 56 foizga yetkazib, tannarxni 30 foizgacha arzonlashtirish, shuningdek, mahalliy korxonalar o‘rtasida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish orqali yillik importni 20 million dollarga qisqartirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Fermerlarni qishloq xo‘jaligi texnikasi bilan ta’minlashning barqaror moliyaviy mexanizmlarini yaratish, texnikalarga servis va ta’mirlash xizmati ko‘rsatish, ehtiyot qismlar yetkazib berishni yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikasini sertifikatlash tizimini takomillashtirish, tayyor mahsulotlar bilan birga xizmatlar eksportini ham kengaytirish vazifasi qo‘yildi. Zamonaviy texnikalar ishlab chiqaruvchi va ularga xizmat ko‘rsatuvchi malakali mutaxassislar tayyorlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.

Определены меры по развитию потенциала сельскохозяйственного машиностроения
На Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники 12 июля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам развития аграрного машиностроения.
Внедрение рыночных механизмов в сельском хозяйстве, повышение закупочных цен на зерно и хлопок, расширяющийся экспорт плодоовощной продукции положительно сказываются на росте доходов наших дехкан и фермеров. Благодаря этому они стремятся к приобретению новой современной техники, повышению эффективности труда и качества продукции.
В 2018 году фермерам поставлено 11,5 тысячи единиц техники. В прошлом году осуществлен экспорт сельхозтехники на 10 миллионов долларов, а в первой половине этого года - на 15 миллионов долларов.
Однако это намного ниже имеющегося потенциала и спроса. Сегодня сельское хозяйство нуждается в более чем 11 тысяч единицах техники, в том числе 4 тысячах тракторах, 500 комбайнах и свыше 5 тысяч подвесно-прицепной технике ежегодно. Кроме того, этот спрос еще более возрастет с учетом планируемой рекультивации 263 тысяч гектаров земель до 2022 года и еще более 1 миллиона гектаров до 2025 года.
Сегодня 46 процентов оборудования превысило положенный срок эксплуатации или изношено, а находящееся в распоряжении фермеров 97 процентов техники предназначено для хлопководства и зерноводства.
На совещании обсуждены вопросы дальнейшего развития производства сельхозтехники, расширения ассортимента продукции и масштабов обслуживания.
С 1 октября нынешнего года эту сферу, как и другие отрасли экономики, ожидает отмена налоговых льгот, что требует от профильных предприятий более активной работы.
Отмечалось, что первостепенными задачами предприятий отрасли являются производство востребованной на рынке техники, снижение ее себестоимости и углубление локализации.
Указано на наличие возможностей для доведения с 32 до 56 процентов уровня локализации таких основных узлов, как кабины, системы управления, колеса, коробка передач, подвесные системы, и снижения себестоимости до 30 процентов, а также сокращения годового импорта на 20 миллионов долларов за счет кооперации между отечественными предприятиями.
Даны поручения по внедрению устойчивых финансовых механизмов обеспечения фермеров сельхозтехникой, улучшения сервисного обслуживания техники, поставки запасных частей.
Озвучена задача усовершенствовать систему сертификации сельскохозяйственной техники, расширить экспорт не только готовой продукции, но и услуг. Особое внимание уделено подготовке квалифицированных специалистов по производству современной техники и ее обслуживанию.
- Нам нужна конкурентоспособная техника, нужна добавленная стоимость. Предприятия системы должны обеспечивать работой тысячи человек. Кто сегодня способен достичь поставленных целей? Специалист. За счет чего это будет достигнуто? За счет ума, знаний, труда, - подчеркнул Президент.