Qishloq xo‘jaligi mashinasozligini rivojlantirish choralari belgilab berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-iyul kuni Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodida agrar soha mashinasozligini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Qishloq xo‘jaligida bozor mexanizmlari joriy etilayotgani, g‘alla va paxtaning xarid narxi oshirilgani, meva-sabzavotlar eksporti kengayayotgani natijasida dehqon va fermerlarimizning daromadlari izchil ortib bormoqda. Endi ular yangi-yangi texnikalar olib, ish samaradorligi va mahsulotlar sifatini oshirishga harakat qilmoqda.
2018-yilda fermerlarga 11,5 ming dona texnika yetkazib berilgan. O‘tgan yili 10 million dollar, joriy yilning birinchi yarmida esa 15 million dollarlik qishloq xo‘jaligi texnikasi eksport qilingan.
Lekin bu mavjud salohiyat va talabga nisbatan juda kam. Bugungi kunda qishloq xo‘jaligida yiliga 11 mingdan ziyod texnikaga, jumladan, 4 mingta traktor, 500 ta kombayn va 5 mingdan ziyod osma-tirkama texnikaga ehtiyoj mavjud. Bundan tashqari, 2022-yilgacha 263 ming gektar, 2025-yilgacha yana 1 million gektardan ziyod yerlar qayta foydalanishga kiritilishi bois bu ehtiyoj yanada oshadi.
Hozirda mavjud texnikalarning 46 foizi ko‘p muddatdan buyon foydalanishda bo‘lib, yaroqsiz ahvolga kelib qolgan. Fermerlardagi texnikalarning 97 foizi paxta va g‘alla uchun mo‘ljallangan.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi texnikasi ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulot va xizmatlar turlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil 1-oktabrdan boshlab iqtisodiyotning barcha jabhalari qatori ushbu sohada ham soliq imtiyozlari bekor qilinayotgani tarmoq korxonalaridan yanada faol ishlashni talab qilishi qayd etildi.
Avvalo bozorbop texnikalar ishlab chiqarish, tannarxni kamaytirish, mahalliylashtirishni chuqurlashtirish korxonalar oldidagi eng muhim vazifalar bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Kabina, boshqaruv tizimi, g‘ildirak, tezlik uzatgich, osma tizimlar kabi asosiy qismlar lokalizatsiya darajasini 32 foizdan 56 foizga yetkazib, tannarxni 30 foizgacha arzonlashtirish, shuningdek, mahalliy korxonalar o‘rtasida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish orqali yillik importni 20 million dollarga qisqartirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Fermerlarni qishloq xo‘jaligi texnikasi bilan ta’minlashning barqaror moliyaviy mexanizmlarini yaratish, texnikalarga servis va ta’mirlash xizmati ko‘rsatish, ehtiyot qismlar yetkazib berishni yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikasini sertifikatlash tizimini takomillashtirish, tayyor mahsulotlar bilan birga xizmatlar eksportini ham kengaytirish vazifasi qo‘yildi. Zamonaviy texnikalar ishlab chiqaruvchi va ularga xizmat ko‘rsatuvchi malakali mutaxassislar tayyorlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.

Measures identified to boost the capacities of agricultural engineering industry
While visiting the Tashkent Plant of Agricultural Machinery on July 12, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the development of agricultural engineering industry.
The introduction of market mechanisms in agriculture, increase in the purchase prices for grain and cotton, and the expanding exports of fruits and vegetables have had a positive effect on the growth of the income of our dehkans and farmers. Owing to this, they strive to acquire modern technology, improve labor efficiency and raise product quality.
In 2018, farmers received 11.5 thousand units of equipment. Last year, agricultural machinery was exported for 10 million dollars, and for 15 million dollars in the first half of this year.
However, this is far below the existing potential and demand. Today, agriculture needs more than 11 thousand units of equipment, including 4 thousand tractors, 500 combines and over 5 thousand of hanging and trailing machinery annually. In addition, this demand will increase further, taking into account the planned reclamation of 263 thousand hectares of land until 2022 and more than 1 million hectares until 2025.
Today, 46 percent of the equipment has exceeded its useful life or is worn out, while 97 percent of the machinery at the disposal of farmers is intended for cotton and grain growing.
The issues discussed at the meeting included those related to furthering the agricultural machinery production and expanding the range of products and service levels.
From 1 October 2019, this sphere, like other sectors of the economy, will be deprived of tax incentives, which requires more active work from core businesses.
It was noted that the primary tasks of the industry’s enterprises are the production of equipment on the market, reduction of its costs and enhancement of localization.
The President pointed out that there are opportunities to increase from 32 to 56 percent the level of localization of such major components as cabs, control systems, wheels, gearboxes, suspension systems, and cut costs by 30 percent, as well as diminish annual imports by $ 20 million thanks to cooperation among domestic enterprises.
Instructions were given to introduce sustainable financial mechanisms for providing farmers with agricultural machinery, improving equipment service, and supplying spare parts.
The task was voiced to perfect the system of certification of agricultural machinery, to expand the export of not only finished products, but also services. Particular attention was paid to training qualified specialists in the production of modern equipment and its maintenance.
“We need competitive equipment, we need added value. System enterprises must employ thousands of people. Who is able to achieve their goals today? Specialists are. How will this be achieved? With intelligence, knowledge, hard work,” the President stressed.
Responsible officials provided information on the implementation plans for the tasks set at the meeting.