Professional ta’limning yangi tizimi va yangi tarmog‘i yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-iyul kuni uzluksiz professional ta’lim tizimini yanada takomillashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda barcha soha va tarmoqlarda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. Hududlarda yangi korxonalar ishga tushirilib, ijtimoiy infratuzilma rivojlantirilmoqda. Oldinda yana katta reja va maqsadlar bor.
Bularning barchasi malakali mutaxassislarga bo‘lgan talabni oshirmoqda. Chunki har bir sohaning rivoji, loyihalarning ijrosi yetuk kadrlarga bog‘liq.
Shu bois keyingi yillarda ta’lim tizimi modernizatsiya qilinib, o‘qitishning zamonaviy shakl va texnologiyalari joriy etilmoqda. Hududlarda yangi, shu jumladan, xorijiy ta’lim muassasalari tashkil etilib, talab yuqori bo‘lgan mutaxassislar tayyorlashga sharoit yaratilmoqda.
Yig‘ilishda o‘rta bo‘g‘in mutaxassislari va ishchi kasblar bo‘yicha kadrlar tayyorlashning samarali tizimini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Kollejlar negizida professional ta’lim muassasalarining yangi tarmog‘ini shakllantirish vazifasi qo‘yildi. Ushbu muassasalarda boshlang‘ich, o‘rta va o‘rta maxsus professional ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlanadi. O‘qitish muddatlari zarur bilim, malaka va ko‘nikmalarning murakkabligiga qarab turlicha bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu tizimni joriy qilishdan oldin uning metodologiyasini yaratish, ta’lim dasturlarini xalqaro talablar asosida yangidan ishlab chiqib, o‘qituvchi va ishlab chiqarish ustalarini tayyorlash, qayta tayyorlash hamda malakasini oshirish zarurligi ta’kidlandi. Yoshlarni kasb-hunarga qiziqtirish va rag‘batlantirish bo‘yicha taklif kiritish topshirildi.
Davlatimiz rahbari yangi professional ta’lim tizimini mehnat bozori talablari bilan uyg‘unlashtirish masalasiga alohida to‘xtaldi.
Joylarda ishsizlik kuzatilayotgan bir paytda ishchi kasblar bo‘yicha mutaxassislarga katta ehtiyoj borligi qayd etildi. Masalan, yengil sanoatda 46 ming, qurilishda 104 ming, metallga ishlov berish bo‘yicha 71 ming, xizmat ko‘rsatish sohasida 67 ming nafar mutaxassis yetishmayapti. Bu ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasida uyg‘unlik yo‘qligi oqibatidir.
Shu bois bitiruvchining ishga joylashishi yoki o‘z biznesini yo‘lga qo‘yishi ta’lim muassasalari faoliyatining asosiy mezoni bo‘lishi kerakligi qayd etildi.
Prezident yangi professional ta’lim tizimi bo‘yicha taklif etilgan chora-tadbirlarni yanada takomillashtirish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

A new system and network of vocational education institutions to be established in Uzbekistan
Today, on July 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the improvement of the system of continuous professional education.
Currently, large-scale efforts are underway across spheres and industries in Uzbekistan. New enterprises are being commissioned, social infrastructure is developing. There are still big plans and goals to be realized in the future.
All this increases demand for professionals, for qualified specialists play a decisive role in the development of any sphere, the execution of diverse projects.
To this end, the education system is being modernized, latest forms and learning technologies are being introduced. In the regions, new educational institutions are opening, including branches of foreign universities, and conditions are being created for training specialists in demand.
The meeting participants deliberated on the effective organization of a system of training mid-level professionals and personnel of working professions.
The challenge is to establish – on the basis of colleges – a new network of professional education.
Specialists will be trained in these institutions with the help of programs of primary, secondary and secondary specialized vocational education. Duration of study will differ, based on the complexity of knowledge, competencies and skills necessary to master the profession.
It was noted at the meeting that prior to the introduction of this system, it is essential to craft its methodological base, update educational programs proceeding from international requirements, prepare, retrain and improve the qualifications of teachers and industrial training masters. The President urged the officials to elaborate proposals for stimulating the interest of young people in the acquisition of professions.
The head of state highlighted the issue of adapting the new vocational education system to the requirements of the labor market.
Shavkat Mirziyoyev stressed that unemployment is observed locally and, at the same time, there is a great demand for specialists in working professions. Thus, the textile industry experiences shortage of 46 thousand professionals, the construction industry – of 104 thousand specialists, the metalworking sector feels demand for 71 thousand, while the services industry needs people for 67 thousand positions. This is a consequence of the lack of close interaction between education and production.
In this regard, Uzbekistan’s leader indicated that the main criterion for assessing the effectiveness of educational institutions should be the prospective employment of graduates or their opening of own business.
The President instructed to finalize the proposed measures regarding the new vocational training system.