Toshkent shahrida mahallabay ishlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Ma’lumki, dunyoda Inson taraqqiyoti indeksi bor. U aholining hayot sifati, savodxonlik darajasi va umri davomiyligini qiyosiy baholaydigan ko‘rsatkichdir. Bu davlatimiz rahbari ilgari surgan “inson qadrini ulug‘lash” g‘oyasi bilan hamohang.
Shundan kelib chiqib, Toshkent shahrida Inson qadri indeksini joriy etish bo‘yicha taklif tayyorlangan. Buning uchun Chilonzor, Uchtepa, Sergeli va Yunusobod tumanlaridan bittadan mahalla tanlab olinib, aholi o‘rtasida 56 xil masala bo‘yicha so‘rovnoma o‘tkazilgan. Bu orqali mahallada qaysi soha oqsayotgani, odamlarda nimalarga talab borligi aniqlangan.
Taqdimotda shunday tahlilni sinov tariqasida poytaxt mahallalari kesimida yo‘lga qo‘yish, uning natijalariga qarab, muayyan hududga e’tiborni kuchaytirish taklifi bildirildi.
– Buning mezonlari qanday bo‘ladi? Olti oy yoki yil yakunida nimaga erishiladi? Shuning uchun ilmiy asoslangan tizim kerak. Shahar hokimligida Situatsion markazga o‘xshash tahlil markazi tashkil qilish, dasturiy mahsulot yaratish zarur. Mahallabay ishlash oson emas, zimmamizga katta mas’uliyat olayapmiz. Bu tizim qaysi mahallaga, qaysi ko‘chaga birinchi bo‘lib kirishni ko‘rsatib berishi kerak. Hamma ishlarni jamoatchilik bilan maslahatlashib, mahalliy kengashlarda tasdiqlab, tartib bilan bajarish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Indeks loyihasini mutaxassislar bilan muhokama qilib, har tomonlama takomillashtirish, sektor rahbarlariga bu tizimni o‘rgatish bo‘yicha tavsiyalar berildi. Bu ularning o‘z ish uslubini o‘zgartirishga undashi ta’kidlandi.
Taqdimotda investitsiya va eksport masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Xususan, bu yil poytaxtimizda 738 ta loyiha bo‘yicha jami 3 milliard 800 million dollar investitsiya o‘zlashtirilishi qayd etildi. Shundan 2 milliard dollari to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyadir. 500 ta loyiha joriy yilning o‘zida ishga tushirilib, 27 mingta yangi ish o‘rni tashkil etiladi.
Investitsiya loyihalarini mahallalar kesimida shakllantirish choralari, bu sohada 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan maqsadli ko‘rsatkichlar haqida ham axborot berildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrining moliyaviy, iqtisodiy imkoniyatlari kengligini, hududiy loyihalarni ko‘paytirib, har bir tumanga qo‘shimcha 100 million dollar jalb qilish mumkinligini ta’kidladi.
Tashqi savdo borasida ham “o‘sish nuqtalari” belgilab olingan. Xususan, joriy yilda Toshkent shahri eksporti 1 milliard 400 million dollar bo‘lishi kutilayotgan bo‘lsa, 2026-yilga borib bu ko‘rsatkichni 2 milliard 500 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Yirik xalqaro brendlarni jalb qilish orqali ham ichki bozor talabini qondirish, ham eksportni oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Videoaloqa orqali tuman hokimlari va sektor rahbarlari bilan mahallabay ishlash masalalari yuzasidan muloqot bo‘ldi.

Даны указания по системе работы "махаллабай" в Ташкенте
31 января при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялась презентация проектов, которые будут реализованы в городе Ташкенте.
Сперва представлена информация о проведенном в столице изучении уровня жизни населения в разрезе махаллей.
В мире широко применяется Индекс человеческого развития, в котором оцениваются такие показатели, как качество жизни, образованность и продолжительность жизни населения. Индекс примечателен тем, что созвучен выдвинутой главой нашего государства идее “Во имя чести и достоинства человека".
Поэтому было подготовлено предложение о внедрении в городе Ташкенте Индекса человеческого достоинства. Для этого отобрано по одной махалле Чиланзарского, Учтепинского, Сергелийского и Юнусабадского районов, в них проведен опрос населения по 56 вопросам. Таким образом определено, какие сферы требуют наибольшего внимания и в чем ощущают потребность жители.
В ходе презентации предложено охватить таким исследованием все махалли столицы и по итогам усилить работу в том или ином направлении.
- Какими будут критерии этого? Что будет достигнуто по истечении шести месяцев или к концу года? Поэтому нужна научно обоснованная система. Необходимо создать в хокимияте города аналитический центр по типу Ситуационного центра, создать программный продукт. Работать в разрезе махаллей непросто, мы берем на себя большую ответственность. Эта система должна показать, какая махалля, какая улица требуют внимания в первую очередь. Все меры должны основываться на учете мнения общественности, проводиться после утверждения местными кенгашами, организованно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Рекомендовано обсудить проект индекса со специалистами, всесторонне доработать его, обучить руководителей секторов работе с ним. Подчеркнуто, что это побудит их изменить стиль работы.
На презентации также обсуждены вопросы инвестиций и экспорта.
В частности, в этом году в Ташкенте намечено освоить в рамках 738 проектов инвестиции на 3,8 миллиарда долларов, в том числе 2 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций. В этом году будет запущено 500 проектов и создано 27 тысяч новых рабочих мест.
Президенту доложено о предстоящих мерах по формированию инвестиционных проектов в махаллях, целевых показателях в данной сфере на 2022-2026 годы.
Глава государства отметил, что город Ташкент располагает широкими финансово-экономическими возможностями, поэтому за счет увеличения числа региональных проектов можно привлечь в каждый район 100 миллионов долларов дополнительно.
Указаны точки роста и в сфере внешней торговли. В частности, в этом году экспорт Ташкента ожидается на уровне 1,4 миллиарда долларов, а к 2026 году показатель должен достичь 2,5 миллиарда долларов, отмечалось на презентации.
Поручено обеспечить спрос внутреннего рынка и увеличить экспорт за счет привлечения крупных международных брендов.
Посредством видеосвязи состоялся диалог с хокимами районов и руководителями секторов по вопросам работы в разрезе махаллей.