O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Xitoyda qishki Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan XXIV qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimi doirasidagi tadbirlarda ishtirok etish uchun 4-5-fevral kunlari tashrif bilan Pekin shahrida bo‘ladi.
Xitoy poytaxti jahon sporti tarixida ikkala Olimpiadani qabul qilgan birinchi shahar bo‘ladi – 2008-yilda bu yerda XXIX yozgi Olimpiya o‘yinlari ham o‘tkazilgan edi.
Karantin choralariga qat’iy rioya etgan holda 4-20-fevral kunlari o‘tadigan bu galgi o‘yinlarda sportning 15 ta yo‘nalishi bo‘yicha 109 ta medallar to‘plami o‘ynaladi. Bu medallar uchun 90 dan ortiq mamlakat, shu jumladan O‘zbekistondan 4 mingdan ziyod sportchi bellashadi.
Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimi 4-fevral kuni Pekindagi “Qush ini” milliy stadionida xorijiy davlatlar va rasmiy delegatsiyalar yetakchilari, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida o‘tadi.

Президент Республики Узбекистан примет участие в мероприятиях церемонии открытия зимних Олимпийских игр в Китае
По приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 4-5 февраля этого года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетит город Пекин для участия в торжественных мероприятиях церемонии открытия XXIV зимних Олимпийских игр.
Столица Китая впервые в мировой истории спорта становится городом, принимавшим обе Олимпиады – в 2008 году в Пекине также прошли XXIX летние Олимпийские игры.
На нынешних играх, которые пройдут в период с 4 по 20 февраля при строгом соблюдении карантинных мер, будут разыграны 109 комплектов медалей в 15 спортивных дисциплинах. За эти медали будут бороться свыше 4 тысяч атлетов из более 90 стран, в том числе из Узбекистана.
Церемония открытия Олимпийских игр пройдет 4 февраля на Пекинском национальном стадионе «Птичье гнездо»
с участием лидеров зарубежных государств и официальных делегаций, руководителей авторитетных международных организаций.
В соответствии с программой пребывания Президент Узбекистана также проведет ряд двусторонних встреч.