Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари Лондонда британиялик экспертлар билан учрашди
Лондон шаҳридаги Хорижий мамлакатлар ривожланиши институтида Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқовнинг Буюк Британия эксперт доиралари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги маълумотига кўра, тадбирда “Chatham House”, “Prism” ва “Bourse & Bazaar Foundation” таҳлил марказлари, халқаро стратегик тадқиқотлар институти, “Belgrave Europe” стратегик коммуникациялар агентлиги, “Dentons” юридик фирмаси, Марказий Осиё бўйича Кембридж форуми, “Henry Jacksons Society” жамоат ташкилоти вакиллари, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги доимий координатори Роли Астхана иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг бугунги ҳолати ва истиқболлари, шунингдек, фуқаролик жамиятини қуриш, ҳуқуқий муҳитни такомиллаштириш, иқтисодий ривожланиш ҳамда минтақавий ва глобал миқёсда мамлакат ташқи алоқаларини мустаҳкамлаш борасида эришилган ютуқлар муҳокама қилинди.
Эксперт доиралари сўнгги йилларда мамлакатлари минтақалараро сиёсий, иқтисодий, транспорт ва маданий-гуманитар ҳамкорликни изчил ривожлантираётган Марказий Осиёда яхши қўшничилик муносабатларини ўрнатишда Ўзбекистон муҳим ўрин тутишини таъкидлади.
Учрашув доирасида иштирокчилар Ўзбекистонда конституциявий ислоҳот ўтказиш мавзусига ҳам тўхталдилар. Янгиланган Конституция Ўзбекистонда асосий миллий устуворликларни ҳисобга олган ҳолда мамлакатни узоқ муддатли ривожлантириш учун ҳуқуқий асос яратади, шунингдек, давлат бошқаруви тизими самарадорлигини оширади, деган фикрлар билдирилди.
Тадбир якунида томонлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақидаги маълумотларни Буюк Британия жамоатчилиги, эксперт ва ишбилармон доираларига етказиш мақсадида бундай муҳокамаларни мунтазам равишда ўтказиш долзарблигини таъкидлади.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана встретился в Лондоне с британскими экспертами
В Институте зарубежного развития в городе Лондоне в формате «круглого стола» прошла встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова с экспертными кругами Великобритании.
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), в мероприятии приняли участие представители аналитических центров «Chatham House», «Prism» и «Bourse & Bazaar Foundation», Международного института стратегических исследований, Агентства по стратегическим коммуникациям «Belgrave Europe», юридической фирмы «Dentons», Кембриджского форума по Центральной Азии, общественной организации «Henry Jacksons Society», а также постоянный координатор ООН в Узбекистане Роли Астхана.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы политического и социально-экономического развития Узбекистана, а также прогресс, достигнутый в построении гражданского общества, совершенствовании правовой среды, экономическом развитии и укреплении внешних связей страны на региональном и глобальном уровнях.
Экспертные круги отметили важную роль Узбекистана в выстраивании добрососедских отношений в Центральной Азии, страны которой в последние годы последовательно развивают внутрирегиональное политическое, экономическое, транспортное и культурно-гуманитарное партнёрство.
В контексте встречи участники также затронули тему конституционной реформы в Узбекистане. Были озвучены мнения, что обновленная Конституция позволит создать в Узбекистане правовую основу для долгосрочного развития страны с учетом ключевых национальных приоритетов, а также повысить эффективность системы государственного управления.
По итогам мероприятия стороны отметили актуальность проведения подобных обсуждений на регулярной основе в целях доведения информации об осуществляемых в Узбекистане реформах до британского общества, экспертных и деловых кругов.