Islohotlarning hududlardagi natijadorligi tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-iyul kuni ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning hududlardagi natijadorligi tahlili bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda islohotlar kirib bormagan sohaning o‘zi yo‘q. Xususan, oxirgi 3 yilda barcha hududlar, soha va tarmoqlarni rivojlantirishga doir 400 dan ortiq farmon va qarorlar qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari har doim “o‘zgarishlarni odamlar o‘z hayotida sezsin”, deya talab qo‘yadi. Shunga muvofiq, islohotlarning aholi hayotiga ta’siri o‘rganib borilmoqda.
Shunday kompleks o‘rganishlardan biri yaqinda Samarqand viloyati misolida o‘tkazildi. So‘rovda qatnashganlarning ko‘pchiligi hokim yordamchilarining faolligini, ta’lim, sog‘liqni saqlash, internet, jamoat transporti sohalaridagi siljishlarni yuqori baholagan.
Shu bilan birga, joylardagi muammolarni, o‘zgarish sezilmayotgan sohalarni ham ochiq aytgan. Jumladan, joylarda yer va suvdan samarali foydalanish, elektr, gaz va ichimlik suvi yetkazib berish, yer ajratish kabi masalalarda kamchiliklar mavjud. Masalan, Samarqanddagi Xalq qabulxonalariga aholi va korxonalarni elektr energiyasi, suyultirilgan gaz va ko‘mir bilan ta’minlash bilan bog‘liq 15 mingdan ziyod murojaatlar kelib tushgan.
Yig‘ilishda tuman va shaharlarda islohotlarning samaradorligi, aholi va tadbirkorlar ko‘targan dolzarb masalalar atroflicha tahlil qilinib, takliflar bildirildi.
Xususan, ma’muriy islohotlarni davom ettirib, davlat xodimlari sonini optimallashtirish, mahalliy budjetlarni to‘g‘ri yo‘naltirish zarurligi aytildi. Qishloq xo‘jaligida yerga uzoq muddatli kafolat berish, davlat aralashuvini kamaytirish, moliya xizmatlarini yaxshilash talab etilmoqda. Energiya resurslari ta’minoti, kadastr, yo‘l, kommunal xizmatlar tizimlari ham takomillashtirilmoqda.
Prezidentimiz barcha islohotlarni pastdagi bo‘g‘inlarga bog‘lab, ularni avvalambor aholi farovonligini oshirishga qaratish lozimligini alohida ta’kidladi.
Samarqand viloyatidagi holat boshqa hududlarda ham borligi qayd etilib, hukumatga muammolarni joyiga chiqqan holda o‘rganib borish va vaqtida chora ko‘rish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Проанализирована результативность реформ в регионах
Президент Шавкат Мирзиёев 11 июля провел совещание по анализу эффективности социально-экономических реформ в регионах.
В нашей стране нет сферы или отрасли, которая бы не была охвачена программой реформ. В частности, за последние 3 года было принято более 400 указов и постановлений по развитию всех регионов, сфер и отраслей.
Неизменное требование главы нашего государства - сделать так, чтобы люди чувствовали перемены в своей повседневной жизни. Соответственно ведется оценка эффекта реформ для жизни населения.
Одно из таких копмлексных изучений было проведено недавно в Самаркандской области. Большинство опрошенных высоко оценили активность помощников хокимов, сдвиги в сферах образования, здравоохранения, доступа к интернету, общественному транспорту.
Вместе с тем ими открыто указаны проблемы на местах и сферы, в которых преобразования продвигаются медленно. В частности, имеются недостатки в таких вопросах, как эффективное использование земли и воды, электро-, газоснабжение и питьевое водоснабжение, выделение земельных участков. Например, в народные приемные Самарканда поступило более 15 тысяч обращений, связанных с обеспечением населения и предприятий электроэнергией, сжиженным газом и углем.
На совещании всесторонне проанализирована эффективность реформ в районах и городах, актуальные вопросы, поднятые населением и предпринимателями, высказаны предложения.
В частности, говорилось о необходимости продолжения административных реформ, оптимизации числа госслужащих, правильного распределения местных бюджетов. Требуются долгосрочные гарантии земельных прав, сокращение государственного вмешательства и улучшение финансовых услуг в сельском хозяйстве. Совершенствуются системы снабжения энергоресурсами, кадастра, дорог и коммунального хозяйства.
Президент особо отметил необходимость доведения всех реформ до низового уровня, нацелив их в первую очередь на повышение благосостояния населения.
Констатировав, что выявленные в Самаркандской области проблемы характерны и для других регионов, глава государства поручил правительству принять меры по их изучению и решению с выездом на места.