Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri v.b. bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish” mavzusidagi Xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri v.b. Amirxon Muttaki bilan uсhrashdi.
Uchrashuvda Afg‘oniston delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusi o‘z vaqtida va zarur ekanligi, bo‘lajak tadbir jahon hamjamiyatiga Afg'onistondagi vaziyat bo‘yicha batafsil ma’lumot olish imkonini berishini ta’kidladi.
Afg‘oniston mamlakatning eng yaqin va ishonchli sherigi bo‘lgan va shunday bo‘lib qolajak O‘zbekiston bilan hamkorlikni davom ettirish va kengaytirish tarafdori ekanligi alohida ta’kidlandi.
A.Muttaki Afg‘oniston hududi bundan buyon O‘zbekiston va mintaqaning boshqa davlatlari uchun xavf tug‘dirmasligini bildirdi.
Afg‘oniston delegatsiyasi rahbari O‘zbekiston tomoniga Afg‘onistonga Termiz shahridagi ko‘p funksiyali transport-logistika xabi, shuningdek, energetika va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish orqali ko‘rsatilayotgan insonparvarlik yordami uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
V.Norov afg‘on tomonini xalqaro hamjamiyatning asosiy talablarini tez fursatlarda bajarish, jumladan, keng vakillikka asoslangan hukumat tuzish, ayollar va milliy ozchiliklar huquqlariga rioya etish, qizlarning to‘laqonli maktab ta’limi bilan ta’minlash bo‘yicha samarali choralar ko‘rishga chaqirdi.

Acting Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Vladimir Norov met with Acting Foreign Minister of Afghanistan Amir Khan Muttaqi.
Afghanistan’s delegation noted that the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to hold an International Conference on Afghanistan is very timely and in demand, as the upcoming event will allow the world community to receive detailed information about the situation in Afghanistan.
The commitment of the Afghan side to maintaining and increasing interaction with Uzbekistan, which is and will remain the closest and most reliable partner of the country, was emphasized.
Amir Khan Muttaqi assured that the territory of Afghanistan will no longer pose a threat to Uzbekistan and other states in the region.
The head of Afghanistan delegation expressed sincere gratitude to the Uzbek side for the humanitarian assistance provided to Afghanistan, including through the Multifunctional Transport and Logistics Hub in Termez, as well as the implementation of energy and infrastructure projects.
Vladimir Norov called on the Afghan side to take effective measures to meet the basic requirements of the international community as soon as possible, including the creation of a Government based on broad representation, respect for the rights of women and national minorities, and ensuring girls' access to full-fledged education.