Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri v.b. bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish” mavzusidagi Xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri v.b. Amirxon Muttaki bilan uсhrashdi.
Uchrashuvda Afg‘oniston delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusi o‘z vaqtida va zarur ekanligi, bo‘lajak tadbir jahon hamjamiyatiga Afg'onistondagi vaziyat bo‘yicha batafsil ma’lumot olish imkonini berishini ta’kidladi.
Afg‘oniston mamlakatning eng yaqin va ishonchli sherigi bo‘lgan va shunday bo‘lib qolajak O‘zbekiston bilan hamkorlikni davom ettirish va kengaytirish tarafdori ekanligi alohida ta’kidlandi.
A.Muttaki Afg‘oniston hududi bundan buyon O‘zbekiston va mintaqaning boshqa davlatlari uchun xavf tug‘dirmasligini bildirdi.
Afg‘oniston delegatsiyasi rahbari O‘zbekiston tomoniga Afg‘onistonga Termiz shahridagi ko‘p funksiyali transport-logistika xabi, shuningdek, energetika va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish orqali ko‘rsatilayotgan insonparvarlik yordami uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
V.Norov afg‘on tomonini xalqaro hamjamiyatning asosiy talablarini tez fursatlarda bajarish, jumladan, keng vakillikka asoslangan hukumat tuzish, ayollar va milliy ozchiliklar huquqlariga rioya etish, qizlarning to‘laqonli maktab ta’limi bilan ta’minlash bo‘yicha samarali choralar ko‘rishga chaqirdi.

Встреча с и.о. главы МИД Афганистана
И.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с и.о. министра иностранных дел Афганистана Амир Ханом Муттаки, прибывшим в нашу страну для участия в Международной конференции на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие».
В ходе встречи афганской делегацией отмечалось, что инициатива Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по проведению Международной конференции по Афганистану является очень своевременно и востребованной, так как предстоящее мероприятие позволит мировому сообществу получить детальную информацию о ситуации в Афганистане.
Подчеркнута приверженность афганской стороны к поддержанию и наращиванию взаимодействия с Узбекистаном, который является и будет оставаться самым близким и надежным партнером страны.
А.Муттаки заверил, что территория Афганистана больше не будет представлять угрозы для Узбекистана и других государств региона.
Глава афганской делегации выразил искреннюю признательность узбекской стороне за оказываемое гуманитарное содействие Афганистану, в том числе через Многофункциональный транспортно-логистический хаб в г.Термезе, а также реализацию энергетических и инфраструктурных проектов.
В.Норов призвал афганскую сторону принять действенные меры по скорейшему выполнению основных требований международного сообщества, в том числе по созданию правительства на основе широкого представительства, соблюдению прав женщин и национальных меньшинств, обеспечению доступа девочек к получению полноценного школьного образования.