BMT Bosh kotibining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili o‘rinbosari bilan uchrashuv
2022-yil 26-iyul kuni “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy rivojlanish” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili o‘rinbosari, BMTning Afg‘onistonga yordam missiyasi (UNAMA) rahbari Markus Potsel bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning BMT va uning institutlari, xususan, UNAMA bilan o‘zaro hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
V.Norov BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘liq mos keladigan 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida atroflicha ma’lumot berdi.
Afg‘onistondagi mavjud vaziyat yuzasidan fikr almashildi. M.Potsel O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi. Anjuman afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish va mamlakat iqtisodiyotini tiklash masalalari bo‘yicha xalqaro hamjamiyatning umumiy yondashuvlarini ishlab chiqish uchun muhim asos yaratadi.
Bu galgi konferensiya O‘zbekistonning Afg‘onistondagi vaziyatni tartibga solishdagi muhim va o‘zgarmas rolini yana bir bor tasdiqlab, O‘zbekiston tomonining Afg‘onistonni ijtimoiy-iqtisodiy va infratuzilmaviy tiklashga qo‘shgan hissasi xalqaro hamjamiyat tomonidan e’tirof etilganidan dalolat berishi ta’kidlandi.
UNAMA rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Toshkent forumi jahon hamjamiyatining asosiy talablarini afg‘on hukumati tomonidan bajarilishi bo‘yicha samarali xalqaro muloqotni yo‘lga qo‘yish uchun muhim platforma bo‘lganini ta’kidladi.

Встреча с заместителем спецпредставителя Генерального секретаря ООН по Афганистану
26 июля 2022 года на полях Международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие» и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с заместителем специального представителя Генерального секретаря ООН по Афганистану, главой Миссии ООН по содействию Афганистану (ЮНАМА) Маркусом Поцелем.
На встрече рассмотрены текущее состояние и перспективы развития взаимодействия Узбекистана с ООН и ее институтами, в частности с ЮНАМА.
В.Норов дал подробную информацию о масштабных реформах, проводимых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, которая полностью соответствует Целями устойчивого развития ООН.
Состоялся обмен мнениями о складывающейся ситуации в Афганистане. М.Поцель высоко оценил инициативу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о проведении Международной конференции по Афганистану, которая призвана способствовать выработке совместных подходов мирового сообщества по вопросам оказания афганскому народу гуманитарного содействия и восстановления экономики страны.
Отмечалось, что нынешняя конференция вновь подтверждает ключевую, незаменимую роль Узбекистана в афганском урегулировании и свидетельствует о признании международным сообществом реального вклада узбекской стороны в социально-экономическую и инфраструктурную реконструкцию Афганистана.
По оценкам главы ЮНАМА, ташкентский форум стал эффективной площадкой для налаживания эффективного международного диалога по скорейшему выполнению афганской стороной ключевых требований мирового сообщества.