"Афғонистон: хавфсизлик ва иқтисодий тараққиёт” мавзусидаги халқаро конференция иштирокчиларига
“Афғонистон: хавфсизлик ва иқтисодий тараққиёт” мавзусидаги Тошкент халқаро конференциясининг барча иштирокчиларини қутлашдан бағоят мамнунман.
Ушбу форумни ўтказиш тўғрисидаги ташаббусимизни қўллаб-қувватлагани учун Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш жанобларига алоҳида миннатдорлик билдираман.
Анжуман ишида БМТ Бош котибининг вакили жаноб Маркус Потцел иштирок этаётгани Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш борасидаги мақсадларга қатъий содиқ эканидан далолат беради.
Европа Иттифоқи ва Европа мамлакатлари, Хитой, Россия, АҚШ, Марказий ва Жанубий Осиё, Яқин ва Ўрта Шарқ, Осиё-Тинч океани минтақалари давлатлари махсус вакилларининг конференцияда иштирок этаётгани эса бугунги учрашувнинг аҳамиятини янада кучайтирмоқда. Сизлар Афғонистон муаммоларини ҳал этиш ва афғон халқига ёрдам кўрсатиш бўйича қарорлар қабул қилишда бевосита қатнашиб келмоқдасиз.
Биз бугунги форумда Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, шунингдек, халқаро молиявий институтлар ва етакчи таҳлил марказлари вакилларини кўриб турганимиздан хурсандмиз.
Анжуманда иштирок этаётган Ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи жаноб Амир Хон Муттақий бошчилигидаги нуфузли Афғонистон делегациясини ҳам қутлаймиз.
Мазкур конференция Афғонистоннинг янги ҳукумати билан афғон халқи ва бутун халқаро ҳамжамият манфаатларини ҳар томонлама ҳисобга олишга асосланган ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан амалий фикр алмашиш учун имкон яратади, деб ишонамиз.
Ҳурматли конференция иштирокчилари!
Ўзбек ва афғон халқлари минг йиллар давомида ёнма-ён яшаб келади. Бизни умумий маданий, маънавий ва тарихий қадриятлар, ягона дин ва буюк аждодларимизнинг мероси бирлаштириб туради.
Таъкидлаш керакки, Амударёнинг нариги соҳилида тинчлик бўлмаса, Ўзбекистонда ва Марказий Осиё минтақасида хавфсизлик ва барқарор тараққиётга эришиб бўлмайди.
Шу сабабли ўзининг янги тарихида чуқур ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар инқирозга дуч келаётган Афғонистонга нисбатан дунёда эътибор сусайиб бораётгани хавотир уйғотмасдан қолмайди.
Аминмизки, жаҳон ҳамжамияти бугун 1990-йиллардаги хатоларни қайта такрорламайди, уларни четлаб ўта олади ва бу мақсадга албатта эришиш лозим.
Афғонистоннинг халқаро майдонда яккалаб қўйилиши гуманитар вазиятнинг янада ёмонлашувига олиб келиши муқаррар. Шу боис бундай ҳолатга йўл қўймаслик муҳимдир, чунки гап миллионлаб инсонларнинг тақдири ҳақида бормоқда.
Ҳозирги пайтда Афғонистон Муваққат ҳукумати мамлакатда тинчликни қарор топтириш бўйича муайян қадамлар қўймоқда, ижтимоий-иқтисодий вазиятни яхшилашга, қўшни давлатлар билан дўстона алоқалар, халқаро ҳамжамият билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик ўрнатишга ҳаракат қилмоқда. Биз ушбу саъй-ҳаракатларни рағбатлантиришимиз ва қўллаб-қувватлашимиз зарур.
Шу билан бирга, давлат бошқарувида афғон жамиятининг барча қатламларидан вакиллар кенг иштирок этадиган таркибни шакллантириш, инсон, айниқса, хотин-қизлар, барча миллий ва диний гуруҳларнинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш Афғонистонда узоқ муддатли тинчлик ўрнатишнинг фундаментал асоси бўлиб қолмоқда.
Биз Афғонистоннинг ҳозирги ҳукуматини терроризмнинг ҳар қандай шакли ва кўринишларининг олдини олиш ва уларга қарши курашиш, барча халқаро террорчилик ташкилотлари билан алоқаларни узиш учун ўзининг қатъий иродасини намоён этиб, кескин чоралар кўришга чақирамиз.
Бундай ёндашув Муваққат ҳукуматга бўлган ишончнинг мустаҳкамланишига олиб келади, Афғонистон учун ён-атрофдаги давлатлар ва халқаро ҳамжамият билан дўстлик, яқин қўшничилик ва ўзаро фойдали ҳамкорлик муҳитида барқарор тараққий этиш бўйича аниқ истиқболлар очади.
Қадрли дўстлар!
Яқинда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган Жанубий ва Марказий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги махсус резолюция ҳам Афғонистонда тинчликни сақлаш халқаро хавфсизликни таъминлаш учун ғоят муҳим аҳамиятга эга эканини тасдиқлади.
Биз, бутун халқаро ҳамжамият афғон халқи билан бирдамликни намоён этишимиз зарур. Биз ўз саъй-ҳаракатларимизни Афғонистонни тинч, барқарор ва фаровон ўлкага, терроризм, уруш ва наркотик моддалардан холи мамлакатга айлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратишга сафарбар қилишимиз лозим.
Афғонистон иқтисодиётини қайта тиклаш вазифаси бизнинг умумий устувор йўналишимизга айланиши зарур. Айни шундай қараш жафокаш афғон заминида мустаҳкам тинчлик ўрнатишнинг муҳим шарти ҳисобланди. Бу йўналиш, хусусан, мамлакатнинг минтақалараро иқтисодий жараёнларга интеграциялашувини, инфратузилмаларга доир ва ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга оширишни ўз ичига олади.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар жиҳатдан қайта тиклашга кўмаклашиш борасидаги халқаро саъй-ҳаракатларга, жумладан, йирик трансминтақавий инфратузилма лойиҳаларини илгари сурган ҳолда, салмоқли ҳисса қўшмоқда.
Сўзимнинг ниҳоясида бугунги конференция фойдали баҳс-мунозаралар учун ҳамда Афғонистон халқининг манфаатлари ва орзу-интилишларига жавоб берадиган, ўзаро келишилган ёндашувларни ишлаб чиқишда самарали мулоқот майдони бўлади, деб умид қиламан.

To the Participants of the International Conference «Afghanistan: Security and Economic Development»
Distinguished heads of delegations!
Ladies and Gentlemen!
I am sincerely pleased to welcome all the participants of the Tashkent International Conference «Afghanistan: security and economic development».
I express my special gratitude to the Secretary-General of the United Nations Organization Mr. António Guterres for his support of our initiative to hold this forum.
The participation of the representative of the UN Secretary-General Mr. Marcus Potzel at the Conference stands as a testimony of a firm commitment of the United Nations to the goals of consolidating peace and stability in Afghanistan.
The participation of the special envoys from the European Union and the countries of Europe, China, Russia, United States, the states of Central and South Asia, Middle and Near East, and the Asia-Pacific solidifies the significance of today’s meeting. You are immediately involved in decision-making on tackling the problems of Afghanistan and rendering assistance to the Afghan people.
We are pleased to see in our forum the heads of the Organization of Islamic Cooperation, Economic Cooperation Organization, as well as the representatives of international financial institutions and leading analytical centers.
We welcome the high-profile Afghan delegation led by the acting Minister of Foreign Affairs Amir Khan Muttaqi, which is participating at the forum.
We believe that this Conference shall promote a constructive exchange of views in terms of building up the interactions with the new authorities of Afghanistan based on a comprehensive consideration of interests of the Afghan people and the world community as a whole.
Distinguished participants of the Conference!
For over a space of millennia the Uzbek and Afghan people lived side by side with one another. We share the common cultural, spiritual and historical values, one religion and the heritage of great ancestors.
It should be underscored that without a stability on the other bank of Amudarya, it is impossible to achieve security and stable development in Uzbekistan and the entire Central Asian region.
In this regard, it cannot but arouse concern that the attention is getting reduced in the world to Afghanistan, which is facing deep socio-economic and humanitarian crisis in its newest history.
We are convinced that today the international community won’t repeat the mistakes of the 1990s, shall be able to avoid them and this goal should certainly be achieved.
The international isolation of Afghanistan shall inevitably lead to further deterioration of the humanitarian situation. Thus, it is important not to allow for this, since the point is about the fate of millions of people.
At the moment, the Interim government of Afghanistan takes the certain steps in terms of peaceful reconstruction of the country, strives to improve the socio-economic situation, establish the friendly relations with neighboring countries and the mutually beneficial cooperation with an international community. We must foster and endorse these efforts.
Meanwhile, forming a broad representation of all layers of the Afghan society in state governance, ensuring basic human rights and freedoms, especially of women and all ethnic-confessional groups remain a fundamental condition for establishing a lasting peace in Afghanistan.
We call on the current government of Afghanistan to show a firm will and take resolute measures to prevent and counteract terrorism in all of its forms and manifestations, break up the ties with all international terrorist organizations.
Such approach shall lead up to consolidation of trust to an Interim government, open up the real prospects for a stable development of Afghanistan in an atmosphere of friendship, good neighborliness and mutually beneficial cooperation with its nearest surrounding states and the international community.
The Special resolution adopted recently by the UN General Assembly on strengthening connectivity between the Central and South Asia has also confirmed the most important significance of preserving peace in Afghanistan to ensure the international security.
All of us, the entire international community, must show solidarity with the Afghan people. We should direct our efforts to creating the real prerequisites for Afghanistan to become a peaceful, stable and prosperous land – free from terrorism, wars and narcotics.
Our common priority must become a recovery of Afghanistan’s economy. It is such an approach, which is considered an important condition for achieving a solid peace in this long-suffering country. In particular, this direction includes its integration into inter-regional economic processes, implementation of the infrastructure and socially significant projects.
At the moment, Uzbekistan is making a tangible contribution to the international efforts on rendering assistance to the socio-economic and humanitarian recovery of Afghanistan, including through promotion of the large trans-regional infrastructure projects.
In conclusion, I would like to express hope that today’s Conference shall become an effective platform for productive discussions and development of concerted approaches, which correspond to the interests and aspirations of the people of Afghanistan.