O‘zbekiston Prezidenti Turkiya bilan ko‘p qirrali hamkorlik salohiyatini samarali ishga solish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni “O‘zbekiston – Ozarbayjon – Turkiya” formatidagi birinchi vazirlar uchrashuvida ishtirok etish uchun Toshkent shahrida bo‘lib turgan Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mavlud Chavusho‘g‘li boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Turkiya delegatsiyasi tarkibida uchrashuvda savdo vaziri Mehmet Mush hamda transport va infratuzilma vaziri Odil Qoraismoilo‘g‘li qatnashdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida vazir Mavlud Chavusho‘g‘li davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Turkiya tomoni Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va siyosiy yangilanishlar dasturini, shuningdek, mamlakatimizning, eng avvalo, mintaqada do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ishonch munosabatlarini mustahkamlashga qaratilgan tashqi siyosatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani alohida ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng ko‘lamli strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib, amaliy hamkorlik mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
O‘zaro savdo va investitsiyalar ko‘rsatkichlari jadal sur’at bilan o‘sib bormoqda, faol gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
Ulkan hamkorlik salohiyatidan, shu jumladan hududlararo aloqalarni faollashtirish orqali samarali foydalanishga qaratilgan O‘zbekiston va Turkiya yetakchilarining kelishuv va qarorlarini amalga oshirishga alohida e’tibor berildi.
Savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, turizm va sog‘liqni saqlash sohalarida qo‘shma kooperatsiya loyihalari va dasturlarini tezlashtirish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari yuqori martabali mehmonlarni O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya tashqi ishlar, savdo va transport vazirlarining birinchi uchrashuvi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlik ta’minlanishiga ko‘maklashish hamda joriy yilning kuzida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

The President of Uzbekistan received the Ministers of Foreign Affairs, Trade, Transport and Infrastructure of Turkey
Today, President Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the Republic of Türkiye led by the Minister of Foreign Affairs Mevlüt Çavuşoğlu, who is in Tashkent to attend the First Ministerial Meeting in “Uzbekistan – Azerbaijan – Türkiye” Format, reports “Dunyo” IA correspondent.
The Turkish delegation also included the Minister of Trade Mehmet Muş and the Minister of Transport and Infrastructure Adil Karaismailoğlu.
Issues of further enhancing multifaceted cooperation between the two countries in the context of the implementation of agreements at the highest level were considered.
Minister Mevlüt Çavuşoğlu conveyed the sincere greetings and best wishes of Turkish President Recep Tayyip Erdogan to the President of Uzbekistan. The full support of the Turkish side for the program of socio-economic reforms and political transformations in the New Uzbekistan, as well as the country’s foreign policy, aimed primarily at strengthening friendship, good-neighborliness and trust in the region, was emphasized.
At the meeting, the parties noted with satisfaction the consistent development of Uzbekistan – Türkiye relations of comprehensive strategic partnership and the deepening of practical interaction.
The indicators of mutual trade and investment are growing dynamically, and the active humanitarian exchange continues.
The main attention was paid to ensuring the implementation of agreements and decisions of the Leaders of Uzbekistan and Türkiye aimed at the effective use of the great potential of bilateral cooperation, including through the activation of interregional contacts.
The importance of accelerating joint projects and cooperation programs in trade, investment, innovation, energy, industry, agriculture, transport and logistics, tourism and healthcare was emphasized.
The President of Uzbekistan congratulated the distinguished guests on the successful holding of the First Meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Trade and Transport of Uzbekistan, Azerbaijan and Türkiye.
Views were exchanged on the regional agenda, including issues of promoting peace and stability in Afghanistan, as well as preparations for the upcoming Summit of the Organization of Turkic States in Samarkand this fall.