Buyuk Britaniya Elchisi bilan uchrashuv haqida
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Vladimir Norov Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Tim Torlotni qabul qildi.
Muloqot chog’ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, taʼlim va boshqa sohalardagi hamkorlikni mustahkamlash va kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Qishloq xo‘jaligi, yengil sanoat, innovatsiyalar, energetika, “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish kabi yo’nalishlardagi aloqalarni kengaytirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Elchi Buyuk Britaniya hukumati mamlakatimizda so‘ngi yillarda jamiyatning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni qo‘llab quvvatlashini taʼkidladi.
Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. Buyuk Britaniya hukumatining tomonidan Afg‘oniston mavzusi bo‘yicha O’zbekiston tomoni bilan ikki tomonlama maslahatlashuvlarni davom ettirishdan manfaatdorligi ma’lum qilindi.

О встрече с Послом Великобритании
И.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в нашей стране Тима Торлота.
В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы укрепления и расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, образовательной и других сферах.
Рассмотрены предложения по наращиванию взаимодействия в областях сельского хозяйства, легкой промышленности, инноваций, энергетики, развития «зеленой» экономики.
Посол отметил, что британское правительство поддерживает широкомасштабные реформы, проводимые в последние годы в нашей стране во всех сферах жизни общества.
Состоялся обмен мнениями по складывающей ситуации в Афганистане, выражена обоюдная заинтересованность в продолжении двусторонних консультаций по афганской тематике.