Mamlakatimiz qurilish sohasi xodimlariga
Ma’lumki, mamlakatimiz ravnaqi, xalqimiz farovonligini ta’minlashda mazkur soha xodimlari – mohir quruvchi va me’morlar, mexanik va murakkab texnikalarni boshqarayotgan insonlar, loyihachi va dizaynerlar, qurilish sanoati vakillari va pudratchilarning mehnati hamisha muhim o‘rin tutib keladi.
Ayniqsa, hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida katta qurilish va obodonlashtirish ishlari jadal olib borilayotgan, mamlakatimiz ulkan qurilish maydoniga aylangan hozirgi kunda sizlarning mas’uliyatli va sharafli mehnatingiz ko‘lami hamda ahamiyati tobora ortib bormoqda, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Sizlarning timsolingizda shahar va qishloqlarimizda, butun yurtimizda yangi-yangi ishlab chiqarish korxonalari, muhim ijtimoiy ob’ektlar, zamonaviy uy-joylar, yo‘l va ko‘priklar barpo etib, hayotimizni yanada go‘zal va obod qilishga beqiyos hissa qo‘shib kelayotgan olijanob kasb egalarini ko‘ramiz.
Ushbu quvonchli ayyomda sizlarni Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari sifatida e’zozlab, sha’ningizga eng yuksak ta’rif va tilaklarimizni izhor etamiz, fidokorona mehnatingiz uchun chin dildan tashakkurlar aytamiz.
Bugungi kunda Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi doirasida barcha islohotlarimiz markaziga inson qadri, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlash bosh maqsad qilib qo‘yilayotgani sizlarga yaxshi ma’lum, albatta.
Ana shunday ulug‘vor vazifani amalga oshirishda boshqa sohalar qatori qurilish sohasi, uning ulkan imkoniyatlari hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Sohada olib borilayotgan tizimli islohotlar natijasida aholi punktlarini qurishga kompleks yondashuv, uy-joy, turli bino va inshootlar bilan birga ijtimoiy infratuzilma ob’ektlari, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, ta’lim, tibbiyot va madaniyat muassasalari, istirohat bog‘lari va xiyobonlar, favvoralar, bolalar maydonchalari va sport maskanlari bunyod etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Buning amaliy tasdig‘i sifatida 2022-yilgi Investitsiya dasturi bo‘yicha 1 ming 868 ta ijtimoiy ob’ektda keng ko‘lamli qurilish, rekonstruksiya va kapital ta’mirlash ishlari olib borilayotganini ta’kidlash o‘rinlidir.
Bu haqda so‘z yuritganda, loyihalari joylardagi aholimiz bilan bamaslahat ishlab chiqilgan “Yangi O‘zbekiston” massivlari haqida alohida to‘xtalish lozim, deb o‘ylayman. Ushbu nomdagi jami 29 ta massivda 21 ming 312 xonadonga mo‘ljallangan 619 ta zamonaviy uy-joy, shuningdek, o‘nlab yangi maktabgacha ta’lim tashkilotlari hamda umumta’lim maktablari, tibbiyot muassasalari barpo etilayotganini misol qilib keltirish mumkin.
Bu borada ko‘p qavatli uylar hamda muhandislik-transport kommunikatsiyalari, ijtimoiy soha, ishlab chiqarish, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlari kompleks tarzda qurilayotgani, kelgusi besh yilda 250 mingdan ziyod oila zamonaviy qulayliklarga ega bo‘lgan uy-joylar bilan ta’minlanishi albatta barchamizni xursand qiladi.
Ayniqsa, aholini arzon va sifatli turar-joy bilan ta’minlash dasturlari doirasida namunali ko‘p qavatli uylar atrofida madaniyat va san’at markazlari, sport inshootlari, tibbiyot muassasalari va boshqa maskanlar barpo etilayotgani, “Obod qishloq” dasturi bo‘yicha 413 ta mahallaning bosh rejasi ishlab chiqilayotgani inson haqidagi e’tibor va g‘amxo‘rlikning amaliy namunasidir.
Hozirgi vaqtda mamlakatimizda qurilish materiallari sanoati ham jadal rivojlanib bormoqda. Masalan, uy-joylar uchun qurilish materiallarining 95 foizi o‘zimizda ishlab chiqarilmoqda. Bu esa yangi turar joylarning sifatli va mustahkam, tannarxi arzon bo‘lishini ta’minlaydi, yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qiladi.
Muhtaram yurtdoshlar!
Bugun zamonning o‘zi qurilish sohasida ham yanada muhim va dolzarb vazifalarni oldimizga qo‘ymoqda. Xususan, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, qishloqlarni tuman markazlari bilan bog‘laydigan zamonaviy yo‘llar qurish, namunaviy loyihalar asosida yangi bog‘cha va maktablar, oilaviy poliklinikalar barpo etish, bozor infratuzilmasi ob’ektlari va servis shoxobchalarini ko‘paytirish, aholi va pudrat tashkilotlari, tadbirkorlik sub’ektlarini qurilish materiallari bilan markazlashgan holda ta’minlash bo‘yicha samarali tizim yaratish, qurilish bozorini yangi innovatsion xizmatlar bilan to‘ldirib borish, soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash borasida hali ko‘p ish qilishimiz kerak.
Ishonchim komil, o‘z ishining chinakam ustasi bo‘lgan mohir quruvchilar va mutaxassislar, sohada mehnat qilayotgan barcha insonlar o‘zlarining bor kuch-g‘ayrati, bilim va tajribasini ana shunday ulkan vazifalarni muvaffaqiyatli ado etishga safarbar etib, bundan buyon ham el-yurtimizga sidqidildan xizmat qiladilar.
O‘z navbatida davlatimiz sizlarning yanada samarali faoliyat ko‘rsatishingiz, mamlakatimiz qurilish sohasi salohiyatini oshirish uchun kelgusida ham zarur sharoit va imkoniyatlarni yaratib beradi.
Siz, azizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt va xonadonlaringizga qut-baraka tilayman.

Работникам сферы строительства страны
От всего сердца поздравляю вас с профессиональным праздником – широко отмечаемым в нашей стране Днем работников сферы строительства, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые искренние пожелания.
Как известно, труд работников этой отрасли – умелых строителей и архитекторов, механиков и машинистов, управляющих сложной современной техникой, проектировщиков и дизайнеров, производителей строительных материалов, подрядчиков – всегда имел большое значение в развитии страны, обеспечении благополучия нашего народа.
Особенно сегодня, когда ускоренными темпами во всех сферах нашей жизни осуществляется огромная работа по строительству и благоустройству, страна превратилась в одну гигантскую строительную площадку, еще больше возрастают масштабы и значение вашего ответственного и почетного труда.
В вашем лице мы видим представителей благородной профессии, которые возводят в городах и селах, по всей республике новые производственные предприятия, важные социальные объекты, современные жилые дома, дороги и мосты, внося неоценимый вклад в преображение облика и благоустройство страны, всей нашей жизни в целом.
В этот замечательный праздник, чествуя вас – созидателей Нового Узбекистана самыми теплыми словами и пожеланиями, мы выражаем вам искреннюю признательность за самоотверженный труд.
Как вы знаете, главной целью всех наших преобразований, осуществляемых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана, является обеспечение чести и достоинства человека, его жизненных интересов.
Строительная отрасль с ее огромными возможностями наряду с другими сферами имеет важнейшее значение в достижении столь высокой цели.
В результате системных реформ в сфере сегодня уделяется особое внимание комплексному подходу к строительству населенных пунктов, возведению одновременно с жильем, другими зданиями объектов социальной инфраструктуры, торговли и услуг, учреждений образования, медицины и культуры, парков и скверов, фонтанов, детских площадок и спортивных сооружений.
Практическим подтверждением этого является широкомасштабная работа по строительству, реконструкции и капитальному ремонту, развернутая на 1 868 социальных объектах в рамках Инвестиционной программы на 2022 год.
Говоря об этом, следует особо остановиться на массивах “Янги Узбекистон”, проекты которых разрабатывались с учетом мнений местных жителей. В частности, на 29 таких массивах строится 619 современных домов с 21 312 квартирами, а также десятки новых дошкольных образовательных, общеобразовательных и медицинских учреждений.
Несомненно, всех нас радует, что на этих массивах в комплексе с многоэтажными домами создается инженерно-транспортная инфраструктура, строятся объекты социальной и производственной сферы, торговли и услуг, и в предстоящие пять лет более 250 тысяч семей обретут современное и комфортное жилье.
В рамках программ по обеспечению населения доступным и качественным жильем рядом с типовыми многоэтажными домами возводятся центры культуры и искусства, спортивные сооружения, медицинские учреждения и другие объекты, а по программе “Обод кишлок” разрабатываются генеральные планы 413 махаллей. Все это является практическим проявлением внимания и заботы о человеке.
В настоящее время в Узбекистане динамично развивается и производство строительных материалов. Так, 95 процентов материалов для жилищного строительства выпускается в стране. Это способствует обеспечению качества и прочности новостроек, снижению себестоимости, созданию новых рабочих мест.
Сегодня время ставит перед нами целый ряд важных и актуальных задач в сфере строительства. В частности, нам предстоит еще многое сделать в обеспечении населения чистой питьевой водой, прокладке современных дорог, соединяющих села с районными центрами, строительстве на основе типовых проектов новых детских садов и школ, семейных поликлиник, расширении сети объектов рыночной инфраструктуры и сервиса, создании эффективной системы централизованного обеспечения строительными материалами населения, подрядных организаций, субъектов предпринимательства, выведении на строительный рынок новых инновационных услуг, подготовке высококвалифицированных кадров для сферы.
Уверен, что настоящие мастера своего дела – строители и специалисты, все, кто трудится в этой сфере, мобилизуют свои силы и энергию, знания и опыт для успешного выполнения этих масштабных задач, будут и впредь добросовестно служить своему народу.
Государство в свою очередь создаст необходимые условия и возможности для дальнейшего повышения эффективности вашей деятельности, уважаемые строители, потенциала всей строительной сферы страны.
Еще раз искренне, от всей души поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю всем вам здоровья и успехов, счастья и благополучия вашим семьям.