O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-avgust kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari kun tartibidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi, mintaqaviy hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish, xususan, O‘zbekiston va Rossiyaning hududlari va tadbirkorlari darajasidagi ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilning yetti oyida tovar ayirboshlash 30 foizga oshdi. Ayni paytda savdo ko‘rsatkichlarining o‘sishi yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish hisobiga ta’minlanmoqda.
Hududlar o‘rtasida faol va samarali almashinuvlar amalga oshirilmoqda, shu yilning kuzida uchinchi O‘zbekiston-Rossiya hududlar forumini o‘tkazish rejalashtirilgan. Muhim investitsion loyihalar va madaniy-gumanitar dasturlar davom ettirilmoqda.
Suhbatda O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari, eng avvalo, amaliy sheriklikni aniq, sifatli mazmun bilan boyitish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirish orqali mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
Shuningdek, bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi muhokama qilindi. Davlat rahbarlari joriy yil sentabr oyida Samarqand shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitini tashkil etish va o‘tkazish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
O‘zbekiston Prezidenti va Rossiya Prezidentining telefon orqali muloqati har doimgidek konstruktiv, ochiq va do‘stona ruhda o‘tdi.

Uzbekistan and Russia Presidents Consider Issues of Further Expansion of Multifaceted Cooperation
On August 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The current agenda of the bilateral relations of strategic partnership and alliance was considered, as well as there was an exchange of views on the issues of regional interaction.
A special attention was paid to the practical implementation of agreements at the highest level, in particular the promotion of priority cooperation projects at the regional and business levels of Uzbekistan and Russia.
It should be noted that the trade turnover increased by 30% over the seven months of this year. At the same time, the increase in trade indicators is ensured by growing the mutual supplies of high value added goods.
The active and productive exchanges are being carried out between the regions, and the third Uzbekistan – Russia Forum of Regions is expected to be held this autumn. The implementation of important investment projects and cultural-humanitarian programs is still in progress.
During the conversation, Uzbekistan and Russian leaders emphasized the need for the further expansion of the multifaceted cooperation between the two countries, primarily by continuing joint efforts to fill practical interaction with concrete high-quality content.
The schedule of the upcoming bilateral and multilateral events was also discussed. The Presidents have also dwelled on the issues of the organization and holding the Shanghai Cooperation Organization Summit in September this year in Samarkand.
The telephone conversation between the Leaders of Uzbekistan and Russia took place in a traditionally constructive, open and friendly atmosphere.