O‘zbekiston Prezidenti Islom hamkorlik tashkiloti bosh kotibi bilan amaliy sheriklikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust, Saudiya Arabistoniga davlat tashrifining ikkinchi kunida Jidda shahrida Islom hamkorlik tashkiloti bosh kotibi Husayn Ibrohim Toha bilan uchrashdi.
Bugungi kunda Islom hamkorlik tashkiloti 1 milliard 700 million aholi yashaydigan 57 ta davlatni birlashtirgan dunyodagi eng yirik xalqaro tuzilmalardan biridir. O‘zbekiston IHTga 1996-yilda a’zo bo‘lganidan buyon tashkilot bilan savdo-iqtisodiy, ilmiy, madaniy hamkorlik izchil rivojlanib bormoqda.
Uchrashuvda ushbu nufuzli xalqaro tuzilma hozirgi zamon xatarlari sharoitida islom qadriyatlarini asrab-avaylash, musulmon xalqlari o‘rtasida hamjihatlik va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashda muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston bilan OIS o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi darajasi, ularni barcha dolzarb yo‘nalishlarda yanada kengaytirish istiqbollari yuksak baholandi.
Husayn Ibrohim Toha O‘zbekiston Islom hamkorlik tashkilotida alohida o‘rin tutishi, mamlakatimiz ilgari surayotgan loyiha va dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashini qayd etdi. IHT mamlakatlari turizm vazirlari tomonidan Xiva shahri 2024 yilda “Islom dunyosining turizm poytaxti” deb e’lon qilingani bilan tabrikladi.
O‘zbekiston bundan buyon ham ta’lim, fan, innovatsiyalar sohalarida, iqlim o‘zgarishi masalalarida IHT bilan hamkorlik qilishga alohida e’tibor qaratishi ta’kidlandi.
Oila institutini mustahkamlash, xotin-qizlarning jamiyat hayoti va davlat boshqaruvidagi ishtirokini kuchaytirish kabi muhim ijtimoiy yo‘nalishlarda, shu jumladan IHTga a’zo mamlakatlar o‘rtasida tajriba almashishga kelishib olindi.
O‘zbekistonning fan va ta’lim sohalaridagi boy salohiyati qayd etilar ekan, IHT mamlakatimiz bilan tashkilotga a’zo rivojlanayotgan davlatlarda yoshlarni o‘qitish va malakasini oshirish borasida hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
“O‘zbekiston – buyuk mutafakkirlar va olimlar yurti, tashkilotimiz bu sohalarda respublikangiz bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor”, dedi bosh kotib.
Afg‘oniston xalqiga gumanitar ko‘mak ko‘rsatish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Termizdagi logistika markazini rivojlantirish orqali ushbu mamlakatga insonparvarlik yordamini yetkazish mumkinligi qayd etildi. Termizdagi Afg‘on yoshlari uchun ta’lim markazi faoliyatiga yuqori baho berildi.
Global, eng avvalo, Orol mintaqasidagi ekologik muammolarni hal qilish masalalari muhokama qilindi. IHT bosh kotibi joriy yil martda Islomobodda IHTga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari O‘zbekiston tomonidan ishlab chiqilgan Orolbo‘yi hamda Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqaviy bog‘liqligi to‘g‘risidagi rezolyutsiyalarni qo‘llab-quvvatlaganini qayd etdi.
“Orol dengizi va Chad ko‘lining qurishi bir-biriga o‘xshash muammolardir, ushbu global ekologik xatarlarni bartaraf etish xalqaro hamjamiyat va moliyaviy institutlarni jalb qilishga qaratilgan umumiy hamkorlikni taqozo etadi”, dedi Husayn Ibrohim Toha.
Ularga yechim izlash maqsadida ilmiy va amaliy tajriba almashish, xalqaro mutaxassislarni jalb qilgan holda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti bosh kotibni mamlakatimizga tashrif bilan borishga taklif etdi. Husayn Ibrohim Toha bu taklifni mamnuniyat bilan qabul qildi.

The President of Uzbekistan Discusses with the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation Further Expansion of Practical Cooperation
On August 18, on the second day of his state visit to Saudi Arabia, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hussein Ibrahim Toha in Jeddah.
Today, the OIC is one of the largest international organizations in the world, uniting 57 countries with a population of 1,7 billion people. The trade, economic, scientific and cultural cooperation has been consistently developing since the entry of Uzbekistan into this Organization in 1996.
During the meeting, it was noted that in the face of modern challenges, this authoritative international structure plays an important role in such aspects as preserving Islamic values, strengthening the mutual understanding, political and economic ties among the Muslim countries.
The sides highly appreciated the level of cooperation between Uzbekistan and the OIC, as well as the prospects for expanding bilateral relations on all topical issues.
Hussein Ibrahim Taha has emphasized that the Organization headed by him fully supports projects and programs initiated by Uzbekistan, which occupies an important place in the Organization of Islamic Cooperation. Hussein Ibrahim Taha congratulated the Ministers of Tourism of the OIC countries on declaring the city of Khiva the Tourist Capital of the Islamic World in 2024.
It is indicated that Uzbekistan shall continue to pay a special attention to the issues of interaction with the OIC in the development of education, science, and innovation, as well as in climate change issues.
An agreement was reached on the exchange of experience in such important social areas as strengthening the institution of a family, increasing the role of women in public life and public administration.
Emphasizing the rich scientific and educational potential of Uzbekistan, the interest of the OIC in developing cooperationа with the republic in the training and advanced training of young people, primarily in developing member-countries of the Organization, was noted.
«Uzbekistan is the birthplace of great Islamic thinkers and scientists, and our Organization is interestedа in cooperation with Uzbekistan in these areas», the OIC Secretary-General has said.
A special attention is paid to the issues of humanitarian assistance to the people of Afghanistan. The possibility of delivering humanitarian aid to this country through the development of a logistics center in Termez was noted.
The issues related to solving global environmental problems, primarily in the Aral Sea region, were discussed. The OIC Secretary-General noted that in March this year, in Islamabad, the Foreign Ministers of the OIC Member-States supported the resolutions developed by Uzbekistan on the Aral Sea region and the connectivity of Central and South Asia.
«The drying up of the Aral Sea and Lake Chad are similar and require common cooperation to attract international society and financial institutions to address these global environmental problems», Hussein Ibrahim Taha said.
An agreement was reached on the exchange of scientific and practical experience, coordination of joint efforts with the active involvement of international specialists to find solutions.
At the end of the meeting, the President of Uzbekistan invited the Secretary-General to pay a visit to our country. Hussein Ibrahim Toha accepted the invitation with satisfaction.