O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar
22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash, bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarni hisobga olib mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil sentabr oyi o‘rtasida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi doirasidagi uchrashuvlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishning amaliy jihatlarini muhokama qildilar.
Hukumatlar va idoralar darajasidagi faol aloqalar va almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari O‘zbekiston va Rossiya hududlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishni qo‘llab-quvvatladilar. Shu munosabat bilan joriy yilning kuzida mamlakatimizda Hududlararo forumning o‘tkazilishiga muhim ahamiyat berilmoqda.

Uzbekistan and Russia Leaders Discuss Current Issues of Bilateral and Regional Agenda
On August 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The most current issues of strengthening bilateral relations of strategic partnership and alliance, promoting regional cooperation in view of the upcoming top-level events were discussed.
A particular attention is paid to the preparations and holding meetings as part of the program of the regular meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization, which will be held in mid-September this year in the city of Samarkand.
In addition, the Presidents of Uzbekistan and Russia discussed the practical aspects of promoting joint projects and programs in the trade, economic and investment spheres.
The importance of continuing active contacts and exchanges at the government and department levels was noted.
The leaders of the two countries also supported the expansion of mutually beneficial cooperation between the regions of Uzbekistan and Russia. In this regard, a major importance is attached to hold the Interregional Forum in our country this autumn.