Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-avgust kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida qurilgan yangi binolarni borib ko‘rdi.
Davlatimiz rahbari mazkur majmua qurilishiga 2019-yil 20-noyabrda tamal toshi qo‘ygan, o‘tgan yili dekabrda bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirgan edi. Bugungi kunda 20, 22, 25 qavatli binolar va konferensiya zali qurib bitkazildi.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari rivojiga alohida ahamiyat qaratilmoqda. So‘nggi besh yilda sohaga 2 milliard dollar, shu jumladan, 700 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirildi. Barcha hududlarda IT-parklar ochilib, ular uchun alohida soliq rejimi joriy etildi. Bu orqali 14 ming nafar yoshlar yuqori daromadli ish bilan ta’minlandi. Shuningdek, sohada o‘zini o‘zi band qilgan mutaxassislar soni 43 ming nafarga yetdi.
Joriy yilning o‘zida mamlakatimizda 134 ta yangi, jumladan, 50 ta xorijiy IT kompaniya tashkil etildi, eksportyor korxonalar soni esa 2 barobarga oshdi.
Poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki bu borada yetakchi. U birinchi bo‘lib ikki qavatli binoda ochilgan edi. Bugungi kunda osmono‘par, muhtasham majmuaga aylandi.
Ushbu IT-parkning rezidentlari, xizmatlar turi ham ko‘payib bormoqda. Joriy yilning 6 oyida ular tomonidan 53 million dollarlik xizmatlar eksport qilingan. Yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 100 million dollardan oshishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari “Aloqabank” va “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi binolaridagi sharoitlarni kirib ko‘rdi. Ularning pastki qavatlarida mijozlarga xizmat ko‘rsatish ofisi joylashgan. Yuqori qavatlar IT korxonalar uchun mo‘ljallangan. Yerto‘la qismida 3 ming avtomobilga mo‘ljallangan 3 qavatli turargoh ham bor.
IT-parkda qurilish 2 bosqichda olib borilmoqda. Bu yerda jami 17 ta imorat barpo etiladi. Sohadagi tashkilotlar, universitet, kovorking markazi o‘zaro uzviy faoliyat olib boradi. Majmua hududida xizmat uylari, mehmonxona, kafe va restoranlar, do‘konlar, sport maydoni, dam olish joylari ham bo‘ladi.
Shu yerda “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik kompaniyasida joriy etilgan avtomatik hisoblash tizimi, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining elektron tizimlarini yanada takomillashtirish loyihasi haqida ma’lumot berildi.

New Buildings Put Into Operation in the IT-Park
On August 27, President Shavkat Mirziyoyev visited the new buildings constructed in the Technological Park of Software Products and Information Technologies.
The President laid the cornerstone in the construction of this complex on November 20, 2019, and he reviewed the progress of work in December last year. To date, 20, 22, 25-storey buildings and a conference hall have been completed.
In our country, special emphasis placed on the development of information technology. Over the past five years, $2 billion has been directed to this sector, including $700 million of direct investment. The IT-Parks have been established in all regions, and a special tax regime has been introduced for them. Due to this, 14 thousand young people were provided with well- paid jobs. In addition, the number of self-employed specialists has reached 43,000 people in this field.
This year alone, 134 new IT companies have appeared in our country, including 50 foreign, as well as the number of exporting enterprises has doubled.
The leader in this area is the Technological Park of Software Products and Information Technologies, located in the Mirzo-Ulugbek District of the capital. At first, the park began its activities in a two-storey building, which today has turned into a majestic high-rise building.
Both the number of IT-Park residents and the range of services they provide are increasing. For 6 months of this year, they exported services amounting to $53 million. This figure is expected to exceed $100 million by the end of the year.
The President visited the buildings of the joint-stock companies «Aloqabank» and «Uzbektelecom». The lower floors are arranged for the customer service offices. The upper floors are intended for IT enterprises. There is a three-level underground parking for 3,000 cars.
The construction of the IT-Park is carried out in 2 stages. A total of 17 buildings shall be constructed here. The industry organizations, university, coworking center will work in close cooperation. The complex will also house the office buildings, a hotel, cafes and restaurants, shops, a sports ground, as well as recreation areas.
The information on the automated accounting system introduced at «Uzsuvtaminot» JSC and on the project for further improving the electronic systems of the Road Safety Service was presented.