Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-sentabr kuni elektrotexnika sanoatidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Sanoatda amalga oshirilayotgan modernizatsiya natijasida elektrotexnika tarmog‘i ham o‘zgardi. Oxirgi besh yilda ishlab chiqarish hajmi 4,5 baravar o‘sgan. Bu mahsulotlarning sifati oshganini, bozori borligini bildiradi.
Shu tufayli eksport ham 5 baravar ko‘paygan. Yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 750 million dollardan oshishi kutilmoqda. 2017-yilda bu tarmoqda eksportbop mahsulotlarimiz 25 ta bo‘lgan bo‘lsa, bu yil 200 taga yetgan. Farg‘ona, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlaridagi 11 ta korxona ilk bor tashqi bozorga chiqqan.
Yig‘ilishda “O‘zeltexsanoat” uyushmasi raisi M.Yunusov tarmoqdagi galdagi ishlar, kelgusi yillarga mo‘ljallangan maqsadli ko‘rsatkichlar haqida axborot berdi. Aytib o‘tilganidek, bugungi kunda 1 milliard 200 million dollarlik 205 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Yangi mahsulotlar va ehtiyot qismlarni mahalliylashtirish, 2023-yilda eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlab, tarmoqdagi ustuvor vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Maishiy texnika ishlab chiqarish ko‘paydi degani, bu – aholining sotib oluvchanlik qobiliyati o‘sdi, degani. Oxirgi yillarda elektrotexnika sanoatimiz “qayta tug‘ildi”. Endi uni yanada rivojlantirib, ishlab chiqarishni ko‘paytirish, yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish kerak. Pirovard maqsad – ish o‘rni, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tahlillarga ko‘ra, jahon bozorlaridagi vaziyat ikki yilda eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish mumkinligini ko‘rsatmoqda. Shuningdek, yurtimizda 1 milliard 300 million dollarlik import bozori bor. Bu imkoniyatlardan munosib ulush olish uchun mahsulot, avvalo, sifatli va taniqli bo‘lishi kerak.
Shu bois Prezidentimiz yangi mahalliy brendlar yaratish va xorijiy brendlarni olib kelish, mahsulotlarni shunga muvofiq sifatli qilib, xaridorlar ishonchini qozonish zarurligini ta’kidladi.
Mamlakatimizda va atrofimizdagi bozorlarda yarim o‘tkazgich va elektron platalarga talab 6 milliard dollarni tashkil etadi. Shu bois bunday korxonalarni ko‘paytirish, elektronika va mikroelektronika yo‘nalishida ilmiy, tajriba-konstruktorlik va startap loyihalarni moliyalashtirish vazifasi belgilandi. Maishiy texnikalarni markirovkalash, eksportni sug‘urtalash va kreditlashni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Maishiy texnika bor ekan, servis xizmatiga talab ham har doim bo‘ladi. Kasb-hunar maktablarida yoshlarni bu yo‘nalishga o‘qitish ularni ish bilan ta’minlashda muhim omil bo‘lishi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 9-sentabrdagi farmoniga muvofiq, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kengaytirish bo‘yicha dastur qabul qilindi. Unda 34 mingta xonadon, vazirlik va idoralarning 6 mingta ob’ektida shunday qurilmalar o‘rnatilishi belgilandi. Aholiga kompensatsiya olish, kreditni 3 yil ichida foizsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratildi.
Iste’molchilarga muqobil energiya qurilmalarini yetkazib berish maqsadida Qashqadaryoda klaster usulida korxona barpo etish rejalashtirilgan. Yig‘ilishda ushbu loyihaning borishi haqida axborot berildi.
Ma’lumki, elektrotexnika tarmog‘i mis bilan bog‘liq. So‘nggi yillarda yangi konlar o‘zlashtirilib, bu xomashyoning zaxirasi kengaytirildi. Ohangaron tumani va Qarshi shahrida mis klasterlari tashkil etilmoqda. Davlatimiz rahbari bu korxonalarda xorijiy boshqaruvni yo‘lga qo‘yib, chuqur qayta ishlash loyihalari, ilm va innovatsiyani olib kirish zarurligini ta’kidladi.
Kelgusi yil bu yo‘nalishda yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan 34 ta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi.

Priority Tasks in the Electrical Industry Discussed
On September 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the priority tasks in the electrical industry.
Qualitative changes have also occurred in the domestic electrical industry as a result of the modernization of the industry. The volume of production in the sector has increased to 4,5 times over the past five years. The quality of products is growing. The new markets are being developed.
Thanks to this, exports increased to 5 times. It is expected that by the end of this year its figure will exceed $750 million. If the country exported 25 types of electrical goods in 2017, the figure reached 200 this year. For the first time, 11 enterprises from Fergana, Samarkand, Kashkadarya and Tashkent regions entered the foreign market.
The Chairman of Uzeltechsanoat Association M. Yunusov presented a report on the upcoming work in the industry and targets for the coming years at the meeting. It was noted that 205 projects worth $1 billion 200 million are being implemented. It is planned to localize new products and spare parts, increase exports to $1 billion in 2023.
The President supported the promising projects and outlined the priority tasks.
«If the production of household appliances has grown, then the purchasing power of the population has increased. In recent years, our electrical industry has received a new breath. Now it is necessary to develop, increase production, create added value. The ultimate goal is job creation», Shavkat Mirziyoyev has said.
An analysis of the situation in global markets shows that exports can be increased to $1.5 billion in two years. Uzbekistan has an import market worth $1 billion 300 million. In order to benefit from these opportunities, products must, first of all, be of high quality and proven manufacturers.
Therefore, the President emphasized the need for creating new local and attracting foreign brands, manufacturing products of proper quality, as well as gaining the trust of customers.
The demand for semiconductors and electronic boards in Uzbekistan and neighboring markets is estimated at $6 billion. In this regard, the instructions were given to increase the number of such enterprises, to finance scientific, experimental design and start-up projects in electronics and microelectronics. The instructions were given on labeling household appliances, expanding insurance and export crediting.
Where there are household appliances, there is always a demand for service maintenance. It was noted that training young people in this direction in vocational schools will become an important factor in ensuring their employment.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of September 9 this year, a program was approved to expand the use of renewable energy sources. It provides for the installation of devices based on such sources in 34,000 households, 6,000 facilities of ministries and agencies. The population will be provided with compensation and the possibility of interest-free installments for 3 years.
It is set to establish a cluster in Kashkadarya to provide consumers with alternative energy devices. The information on the progress of this project was provided at the meeting.
As it is well-known, the electrical industry is largely associated with the copper industry. In recent years, the new deposits have been developed, as well as copper reserves have been expanding. Corresponding clusters are being created in Akhangaran district and the city of Karshi. The President noted the need for introducing foreign management to these enterprises, implementing deep processing projects, mastering the achievements of science and innovation.