O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rasmiy tashrif bilan Vengriyaga boradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vengriya tomonining taklifiga binoan 3-4-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Ikki mamlakat yetakchilarining o‘tgan yil mart oyida Toshkent shahrida o‘tgan uchrashuvida erishilgan kelishuvlarga muvofiq, bo‘lajak sammit davlatimiz rahbarining javob tashrifi ekanini ta’kidlash joiz.
Tashrif doirasida Budapesht shahrida Vengriya Prezidenti Katalin Novak va Bosh vaziri Viktor Orban bilan oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston-Vengriya sammitining kun tartibidan strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, qishloq xo‘jaligi, moliyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari o‘rin olgan.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish, farmatsevtika, agrosanoat majmui, mashinasozlik, suvni tejash va boshqa yo‘nalishlarda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga qaratilgan qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalari, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida qo‘shma bayonot va ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari Vengriyaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazishi ko‘zda tutilgan.

Президент Республики Узбекистан посетит Венгрию с официальным визитом
По приглашению венгерской стороны, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3-4 октября посетит Венгрию с официальным визитом.
Следует отметить, что предстоящий саммит является ответным визитом главы нашего государства в соответствии с договоренностями, достигнутыми на встрече лидеров двух стран в городе Ташкенте в марте прошлого года.
В соответствии с программой пребывания в городе Будапеште пройдут переговоры на высшем уровне – с Президентом Венгрии Каталиной Новак и Премьер-министром Виктором Орбаном.
В повестку дня узбекско-венгерского саммита включены актуальные вопросы дальнейшего развития отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, сельскохозяйственной, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов и программ, направленных на наращивание объемов взаимной торговли, углубление промышленной кооперации в области фармацевтики, агропромышленного комплекса, машиностроения, водосбережения и других направлениях.
Состоится также обмен мнениями по вопросам международной и региональной политики, в том числе взаимодействия в рамках Организации тюркских государств.
По итогам переговоров планируется подписание совместного заявления и солидного пакета двусторонних соглашений.
Кроме того, предусматривается, что глава нашего государства проведет встречу с руководителями ведущих компаний и банков Венгрии.