Польша оммавий ахборот воситаси Ўзбекистонда янги нефть конлари аниқлангани ҳақида мақола эълон қилди
Польшанинг «Eurogospodarka» иқтисодий журналида «Ўзбекистонда яна бир бой кон топилди» сарлавҳаси остида мақола чоп этилди.
Мақолада Ўзбекистон Марказий Осиёда жойлашгани ҳамда минтақа аҳолисининг 45 фоиздан ортиғи мамлакатимизда истиқомат қилиши ҳақида сўз юритилган. Ўзбекистон йирик нефть конларига эга бўлган мамлакатлар қаторига кираётгани, хусусан, сўнгги йилларда очилган конлар 100 миллион тоннадан ортиқ хомашёга эгалиги тахмин қилинаётгани қайд этилган.
Муаллиф Ўзбекистонда ички энергияга бўлган эҳтиёж учун етарли ресурслар мавжудлигини таъкидлаган. Мамлакат энергетика тармоғининг умумий ишлаб чиқариш қуввати 55 миллиард кВт/соатдан ортиқ экани, бу бутун Марказий Осиёдаги талабнинг 50 фоизини тенглиги ҳақида ёзилган.
Нашрда Ўзбекистон олтин, кумуш ва бошқа фойдали қазилмаларни қазиб олиш бўйича жаҳон рейтингларида юқори ўринларда қайд этилиши алоҳида таъкидланган. Геология-қидирув ва қазиш ишлари билан боғлиқ барча харажатлар давлат бюджети ҳисобидан молиялаштирилишига эътибор қаратилган. «2019 йилда ушбу мақсадлар учун қарийб 94 миллион доллар ажратилган. Кейинги йилларда бу миқдор доимий равишда ошиб бормоқда. Мамлакатда турли қимматбаҳо фойдали қазилмаларнинг конлари топилган бўлиб, бу Ўзбекистон ҳудудида Менделеев даврий жадвалининг барча элементлари мавжудлигидан далолат беради», деб ёзади Польша журнали.
Маълум қилинишича, ультралептик нефть ва битум конлари Ўзбекистон Энергетика вазирлиги буюртмасига асосан «Sanoat Energetika Guruhi» (SEG) ва «Kontiki-Exploration» компаниялари томонидан 450-700 метр чуқурликда аниқланган. Бугунги кунда улар мамлакатдаги энг йирик конлар ҳисобланади.
Вазирлик томонидан тақдим этилган маълумотга кўра, максимал йиллик ишлаб чиқариш даражаси 2025 йилда 1 миллион тоннани ташкил этиши кутилмоқда”, дейилади мақолада.

Открытие нефтяного месторождения в Узбекистане в фокусе внимания СМИ Польши
В популярном польском экономическом журнале «Eurogospodarka» («Евроэкономика») опубликована статья под заголовком «В Узбекистане открыто очередное богатое месторождение».
В ней отмечается, что Узбекистан – страна Центральной Азии, где проживает более 45% населения региона, становится региональным лидером, имеющим, по предварительным оценкам, крупнейшие месторождения сланцевой нефти. Обнаруженные недавно в стране месторождения оцениваются более чем в 100 миллионов тонн сырья.
Подчеркивается, что Узбекистан располагает ресурсами, достаточными для покрытия внутреннего энергетического спроса и экспорта излишков. Общая производственная мощность узбекского энергетического сектора составляет более 55 миллиардов кВтч, что позволяет удовлетворить 50% спроса всей Центральной Азии.
Подчеркивается, что Узбекистан находится в мировом рейтинге производителей таких полезных ископаемых, как золото (третье место в мире и девятое место по производству), уран (одиннадцатое и седьмое, соответственно) и серебро (девятое и двадцать второе). В стране также имеются крупные месторождения вольфрама (шестое) и меди (двенадцатое), теллура и селена, производятся редкие металлы - кадмий, висмут, молибден, индий.
В статье обращается особое внимание на то, что все затраты на геологоразведку и раскопки финансируются из государственного бюджета. В 2019 году на эти цели было выделено почти 94 миллиона долларов. Эта сумма в последующие годы неуклонно увеличивается.
Отмечается, что обнаружены месторождения различных ценных полезных ископаемых, которые делают Узбекистан страной, имеющей на своей территории все элементы таблицы Менделеева.
Сообщается, что месторождения ультралептической нефти и битума обнаружены действующими по заказу Министерства энергетики Узбекистана компаниями Sanoat Energetika Guruhi (SEG) и Kontiki-Exploration на глубине 450-700 метров. На сегодняшний день они являются крупнейшими в стране крупнейшие в стране. Их обнаружили очень быстро, так как впервые разведочные скважины были проведены в мае 2021 года.
Согласно представленным министерством прогнозам, максимальный годовой уровень производства прогнозируется в 1 миллион тонн в 2025 году.
«Однако для того, чтобы добывать такое количество сырья, необходимо проделать около 1500 скважин. Инвестиции в разработку месторождения в ближайшие 12 лет оцениваются в 2,5 миллиарда долларов», - резюмирует «Eurogospodarka».