Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-oktabr kuni qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Ulardan birinchisi Olimpiya shaharchasi haqida bo‘ldi. Bu majmua 2025-yilda Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo o‘yinlarini o‘tkazishga mo‘ljallangan. Shunga muvofiq, xalqaro sport federatsiyalari talablariga javob beradigan olimpiya stadioni, yopiq va ochiq majmualar, suv sporti va eshkak eshish havzalari, mashg‘ulot joylari qurilishi loyihalashtirilgan.
Bu galgi taqdimotda mazkur yirik loyihaning tashkiliy-moliyaviy jihatlari ko‘rib chiqildi. Mutasaddilar bu borada xorijiy kompaniyalarning takliflari, qurilish materiallari va sport jihozlarini yetkazib berish jadvallari haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari Olimpiya shaharchasini qurish bilan birga keyinchalik undan samarali foydalanish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
– Avvalo, ishlarni aniq rejali qilib, majmuani sifatli qurish, Osiyo o‘yinlarini yuqori saviyada o‘tkazish kerak. Yana bir muhim masala – keyinchalik bu shaharchadan qanday foydalanish. Shuning uchun musobaqadan so‘ng, bu yerni ham murabbiylar, ham sportchilarni tayyorlaydigan muassasaga aylantirish zarur. Ma’muriy binolarda Sportni rivojlantirish vazirligi va federatsiyalarni ham joylashtirish mumkin. Shunda bu yerda yaxlit sport muhiti bo‘ladi. Yoshlarimiz uchun sport inshootlari qurish bilan birga metodikani ham rivojlantirib borish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Taqdimotda Parkent tumanida turizmni rivojlantirish loyihasi ham namoyish qilindi.
Bu haqda shu yil 22-sentabr kuni Xalq deputatlari Toshkent viloyati kengashining sessiyasida aytilgan edi. Prezidentimiz viloyatda turizm imkoniyatlari juda yuqoriligini ta’kidlab, tumanlarda bundan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq, Zangiota, Chinoz, Ohangaron, Angren, Parkent va Bo‘stonliq tumanlarini bog‘laydigan “Toshkent viloyatining oltin halqasi” tashkil etilmoqda. Masalan, Parkent tumanida Kumushkon, Zarkent va So‘qoq qishloqlari atrofida dam olish maskanlari ko‘p. Lekin infratuzilma yetarli bo‘lmagani sababli xizmatlar rivojlanmagan.
Shu bois bu bo‘yicha alohida bosh reja ishlab chiqildi. Unga ko‘ra, Parkentdagi turizm hududiga olib boruvchi yo‘llar yaxshilanib, elektr energiyasi, ichimlik suvi tarmoqlari quvvati oshiriladi. Qarovsiz adirliklarga suv chiqarilib, soya-salqin maskanlar ko‘paytiriladi. Umuman aytganda, infratuzilma davlat tomonidan barpo etilib, turizm uchun istiqbolli hududlar auksionga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari bu ham iqtisodiy, ham ijtimoiy loyiha ekanini ta’kidlab, infratuzilmani qurish ishlarini tizimli olib borish uchun boshqaruv kompaniyasi tuzish taklifini bildirdi.
Taqdimotda Surxondaryo viloyatidagi Hakim at-Termiziy maqbarasida ziyoratchilar uchun sharoitlarni kengaytirish rejalari ham ko‘rib chiqildi.

The President of Uzbekistan gets acquainted with construction projects
Today, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects for the construction of several facilities, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, information about the Olympic village was presented. This complex is designed to host the 2025 Asian Youth Games. Following the requirements of international sports federations, projects have been prepared for the construction of an Olympic stadium, indoor and outdoor complexes, swimming pools for water and rowing sports.
The organizational and financial aspects of this major project were considered in today’s presentation. Responsible persons reported on the proposals of foreign companies, schedules for the supply of building materials and sports equipment.
Along with the construction of the Olympic village, the Head of the state paid special attention to the issue of its effective use in the future.
“First of all, it is necessary to draw up a clear work plan, build a high-quality complex, hold the Asian Games at a high level. The next important issue is how to use this village in the future. Therefore, after the competition, it is necessary to turn this place into a training center for coaches and athletes. It will be possible to place the Ministry of Sports Development and the Federation in the administrative buildings. Then there will be a holistic sports atmosphere. Along with the construction of sports facilities for our youth, it is also necessary to develop the methodology”, Shavkat Mirziyoyev said.
The presentation also included a project for the development of tourism in Parkent district.
This issue was considered at the session of Tashkent Regional Council of People’s Deputies on September 22 this year. The President emphasized that the region has great tourism opportunities and instructed to use the potential of the districts.
Thus, the “Golden Ring” of the Tashkent region is being created, which will connect Zangiata, Chinaz, Akhangaran, Angren, Parkent and Bostanlyk districts. For example, there are many recreation areas around the villages of Kumushkan, Zarkent and Suqoq in Parkent district. But due to insufficient infrastructure, the existing potential has not been fully realized.
In this regard, a separate master plan was developed, which provides for the improvement of the condition of roads leading to the tourist area of Parkent, the expansion of electricity and drinking water supplies, the implementation of measures on watering and greening the mountain slopes. In general, infrastructure will be created by the state, and areas promising for tourism will be put up for auction.
The Head of the state, noting not only the economic, but also the social significance of the project, proposed the creation of a management company for the systematic organization of work on infrastructure construction.
During the presentation, plans were also discussed to expand the conditions for pilgrims in the mausoleum of Hakim at-Termizi in Surkhandarya region.