TDT Tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdan tashqari yig'ilishi to‘g‘risida
Tadbirda, shuningdek, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya, Vengriya, Turkmaniston TIV rahbarlari, shuningdek, TDT bosh kotibi va oqsoqollar kengashi raisi ishtirok etdi.
Do‘stona va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda mintaqaviy va xalqaro kun tartibi hamda Tashkilot doirasidagi o‘zaro hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. 2022-yil 11-noyabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan TDT sammitida imzolash uchun taqdim etiladigan hujjatlar loyihalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari jahonda ro‘y berayotgan voqealarning jadalligi va xalqaro munosabatlardagi o‘zgarishlar TDTni zamonaviy voqelikka doimiy moslashtirish zarurligini taqozo etishini ta’kidladi.
Tashkilot doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, transport, sanoat va texnologik kooperatsiya, innovatsiyalar, AKT, ilm-fan, texnologiya va madaniy-gumanitar boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarni hayotga tatbiq etish muhimligi ta’kidlandi.
Kuchayib borayotgan xatar va tahdidlarni yengish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida strategik masalalar bo‘yicha tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yish zarurligiga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri tomonidan TDTning Samarqand sammitiga tayyorgarlik jarayoni haqida ma’lumot berildi. Qayd etilganidek, bo‘lajak tadbir ushbu tuzilmaning 2021-yilda Turkiy kengashdan Turkiy davlatlar tashkilotiga o‘zgartirilgandan keyin bo‘lib o‘tadigan birinchi sammit hisoblanadi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha TDTga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlarining navbatdagi yig‘ilishini 2022-yil 10-noyabr kuni Samarqand shahrida o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

О внеочередном заседании СМИД ОТГ
17 октября 2022 года в г.Стамбуле делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Владимиром Норовым приняла участие во внеочередном заседании министров иностранных дел Организации тюркских государств (СМИД ОТГ).
В мероприятии также участвовали главы внешнеполитических ведомств Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Венгрии, Туркменистана, а также генеральный секретарь и председатель совета старейшин (аксакалов) ОТГ.
Участники в дружественной и конструктивной атмосфере обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня и взаимодействия в рамках Организации, а также рассмотрели проекты документов, вносимых на подписание в ходе саммита ОТГ, запланированного 11 ноября 2022 года в г.Самарканде.
Глава узбекской делегации, Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов подчеркнул, что стремительность происходящих в мире событий и изменений в международных отношениях диктуют необходимость постоянной адаптации ОТГ к современным реалиям.
Отмечена важность реализации инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в рамках Организации, направленных на расширение торгово-экономического взаимодействия, укрепление связей в области транспорта, промышленной и технологической кооперации, инновации, ИКТ, науки, техники и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Акцентировано внимание на необходимость налаживания системного диалога по стратегическим вопросам в целях консолидации усилий для преодоления растущих вызовов и угроз современности.
Глава МИД Узбекистана ознакомил участников с ходом подготовки к Самаркандскому саммиту ОТГ, который станет первым саммитом после переименования Тюркского Совета в Организацию тюркских государств в 2021 году.
По итогам заседания принято решение о проведении очередной встречи министров иностранных дел государств-участников ОТГ 10 ноября 2022 года в г.Самарканде.