O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Yevroittifoq bilan ko‘p qirrali hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Terxi Xakalani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan YEI o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni kengaytirish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Konstruktiv siyosiy muloqotni rivojlantirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy-texnik sohalarda, ekologiya, ta’lim va turizm yo‘nalishlarida o‘zaro manfaatli hamkorlikning dastur va loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv avvalida YEI maxsus vakili mamlakatimizdagi demokratik va ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlarni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan, ortga qaytmaydigan Yangi O‘zbekiston islohotlari dasturi Yevropa Ittifoqida yuksak baholanayotgani, uning davom ettirilishi izchil qo‘llab-quvvatlanayotganini ta’kidladi.
Keyingi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgan ikki tomonlama munosabatlar ko‘p qirrali va jadal tus olgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
YEIning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangilangan strategiyasi qabul qilingani, O‘zbekistonga «GSP+» tizimining benefitsiari maqomi berilgani hamda Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik shartnomasi dastlabki tarzda imzolangani buning dalolatidir.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik samarali rivojlanmoqda. Birgina joriy yilning 9 oyida o‘zaro savdo 15 foizga o‘sdi. O‘zbekiston mahsulotlarining YEI mamlakatlariga eksporti hajmi 70 foizga ko‘paydi. O‘zbekistondagi qo‘shma loyiha va korxonalar soni 1 mingdan oshdi.
Yevropalik investorlar ishtirokida energetika va avtomobilsozlik kabi yuqori texnologik tarmoqlarda, qishloq xo‘jaligi va boshqa yo‘nalishlarda loyihalar amalga oshirilmoqda.
Suhbat chog‘ida barqaror taraqqiyotga, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlashga ko‘maklashishga qaratilgan dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Transport, innovatsiya, raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot, muqobil energetika va suvdan oqilona foydalanish, inklyuziv ta’lim ustuvor sohalar sifatida belgilandi.
Afg‘onistondagi vaziyatni tez fursatda tinch yo‘l bilan tartibga solish va uning iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan Outlines Priority Areas for Multifaceted Cooperation with the EU
On October 19, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the EU Special Representative for Central Asia Terhi Hakala.
The issues of further enhancing Uzbek – European multifaceted relations and strengthening regional interaction were considered. There was an exchange of views on the current international agenda.
The main attention was paid to the development of a constructive political dialogue, promotion of programs and projects of mutually beneficial cooperation in the trade, economic, investment, financial and technical fields, as well as in ecology, education, and tourism.
At the beginning of the meeting, the EU Special Representative has emphasized that the EU highly appreciates and consistently supports continuing the program of irreversible reforms in the New Uzbekistan, aimed at further deepening democratic and socio-economic transformations in the country.
The multifaceted and dynamic nature of bilateral relations, which have reached a qualitatively new level in recent years, were noted with satisfaction.
Evidence of this is the adoption of the updated EU Strategy on Central Asia, granting Uzbekistan the status of a beneficiary of the GSP+ system, as well as initialing the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement.
Trade, economic, and investment cooperation is developing productively. Only during 9 months of this year, mutual trade has grown by 15%. The volume of exports of Uzbek products to the EU countries increased by 70%. The number of joint projects and enterprises in Uzbekistan has exceeded 1,000.
The projects are being implemented with the participation of European investors in high-tech industries such as energy and automotive, agriculture, and other areas.
During the conversation, the importance of developing and implementing programs aimed at promoting sustainable development and strengthening regional connectivity was noted.
The transport sector, innovations, digitalization, green economy, alternative energy and rational water use, and inclusive education were defined as priority areas.
The issues of assisting an early peaceful settlement and socio-economic reconstruction in Afghanistan were also considered.