O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rasmiy tashrif bilan Turkmanistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan 20-21-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi.
Asosiy e’tibor O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yangi bosqichda yanada mustahkamlash, sanoat, energetika va kimyo tarmoqlarida, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida kooperatsiyani kengaytirish, faol madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish masalalariga qaratiladi.
Sammit yakunida hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, tashrif davomida Ashxobod shahrida “Toshkent” bog‘ini ochish va Chegaraoldi savdo markazini qurish bo‘yicha loyihani birgalikda boshlab berish rejalashtirilgan.

President of Uzbekistan to Pay an Official Visit to Turkmenistan
At the invitation of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to this country on October 20-21.
As part of the program of the stay, it is planned to hold the high-level talks to discuss the current issues on the bilateral and regional agenda.
The sides will focus on deepening the strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan at a new stage, increasing the volume of mutual trade, enhancing cooperation in industry, energy and chemical industries, agriculture, transport and logistics, and continuing an active cultural-humanitarian exchange.
Following the summit, it is set to adopt a solid package of bilateral agreements on the priority areas of interaction.
During the visit, it is planned to open a Tashkent Park in Ashgabat and launch a project for the construction of a Border Trade Center.