Prezidentimizga ushbu universitetning Faxriy professori unvonini berish marosimi bo‘ldi. Universitet rektori Bayramgul Orazdurdiyeva va Turkmaniston Fanlar akademiyasi prezidenti Allaberdi Ashirov Shavkat Mirziyoyevga Faxriy professor libosi va tegishli unvon berilgani to‘g‘risidagi sertifikatni tantanali topshirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilariga murojaatida mamlakatimiz yetakchisi ushbu unvon uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’lim va tarbiya azal-azaldan davlatlar va xalqlar taraqqiyotini belgilab beruvchi, ularning qudratini yuksaltiruvchi kuch bo‘lib xizmat qilayotganini alohida ta’kidladi.
- Har qanday jamiyatning kelajagi bugungi yosh avlod naqadar bilimli va har tomonlama barkamol bo‘lib voyaga yetishiga bevosita bog‘liq. Aynan shuning uchun O‘zbekistonda, Turkmanistonda bo‘lgani kabi, ta’lim-tarbiya tizimida tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bizning maqsadimiz – Yangi O‘zbekiston yoshlarini dunyoqarashi keng, kreativ fikrlaydigan, Vatan taqdiri uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga tayyor barkamol shaxslar sifatida voyaga yetkazish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida xalqaro siyosat masalalariga to‘xtalib, vujudga kelayotgan yangi xatar va tahdidlarga o‘z vaqtida javob qaytarish uchun mintaqa mamlakatlarining sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini ko‘rsatib o‘tdi.
- Vaziyatdan chiqishning birma-bir yo‘li – har bir davlat, har bir xalqning manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan konstruktiv muloqot, - dedi Prezidentimiz.
O‘zbekiston Turkmaniston bilan xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan samarali hamkorlik qilayotgani, BMT va boshqa tashkilotlar doirasida bir-birini faol qo‘llab-quvvatlab kelayotgani ta’kidlandi.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Mahtumquli nomidagi Turkmaniston davlat universiteti yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning shonli an’analarini davom ettirishi, uning bitiruvchilari esa Turkmanistonni yanada rivojlantirishdek olijanob maqsadga sharaf bilan xizmat qilishlariga ishonch bildirdi.
Turkmaniston davlat universiteti mamlakatning birinchi va eng yirik universiteti. U 1931-yilda ochilgan Ashxobod pedagogik instituti negizida tashkil etilgan.
O‘zbekiston Prezidenti universitet hayotiga oid ko‘rgazmani ham ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda faoliyat yuritayotgan 12 ta – matematika, fizika, kimyo, biologiya, geografiya, tarix, turkman va xorijiy tillar, axborot texnologiyalari va huquqshunoslik fakultetlarida 7 mingdan ziyod talaba tahsil olmoqda.

Shavkat Mirziyoyev: ‘Our goal Is for Young People in the New Uzbekistan To Be Harmoniously Developed Individuals’
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Turkmen State University named after Magtymguly during his official visit to Turkmenistan.
The youth, masters of art solemnly welcomed the President of Uzbekistan.
The ceremony of awarding the title of Honorary Professor of the University to the President of Uzbekistan took place. Rector of the University Bayramgul Orazdurdiyeva and President of the Academy of Sciences of Turkmenistan Allaberdy Ashirov solemnly handed Shavkat Mirziyoyev the title of Honorary Professor and a certificate on conferring the title.
Addressing the participants of the meeting, the Leader of Uzbekistan expressed his sincere gratitude for bestowing such an honorary title.
The President of Uzbekistan emphasized that the issues of education and upbringing have always served as the cornerstone of development, a force that augments the power of nations and peoples since ancient times.
“Today, the future of any society directly depends on how educated and comprehensively developed the young generation is. Thus, the fundamental reforms are being undertaken in the education and upbringing system in Uzbekistan and Turkmenistan.
Our goal is for the young people in the New Uzbekistan to be harmoniously developed individuals with a broad outlook and creative thinking, ready to take responsibility for the fate of the Motherland,” Shavkat Mirziyoyev said.
In his speech the President of Uzbekistan dwelled on issues of international policy, drawing attention to the need to unite the efforts of the region for a timely response to emerging the challenges and threats.
«There is only one way out of this situation – a constructive dialogue built on the consideration and respect for the interests of every state, and every nation», stressed the President of Uzbekistan.
It has been noted that Uzbekistan has been effectively cooperating with Turkmenistan on pressing issues of international agenda, actively supporting each other within the UN and other organizations.
Concluding his speech, Shavkat Mirziyoyev has expressed confidence that the Turkmen State University named after Magtymguly would multiply the glorious traditions of training highly qualified personnel, as well as the graduates of the university would honorably serve the noble cause of further development of Turkmenistan.
The Turkmen State University named after Magtymguly is the oldest and largest university in the country. It was established under the Ashgabat Pedagogical Institute, which opened in 1931.
The President of Uzbekistan got acquainted with the exhibition about the activities of the university.
The university has 12 faculties: mathematics, physics, chemistry, biology, geography, history, Turkmen and foreign languages, information technology, and law. More than 7 thousand students study at the university.