Ўзбекистон Президенти Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси билан телефон орқали мулоқот қилди
29 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга самимий саломи ва энг эзгу тилакларини йўллади.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги дўстлик, ишонч, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йилнинг 14-15 июль кунлари Туркманистон Президентининг Ўзбекистонга давлат ташрифи ҳамда 20-21 октябрь кунлари Ўзбекистон Президентининг Туркманистонга расмий ташрифида, шунингдек, кўп томонлама ташкилотлар доирасидаги учрашувларда эришилган олий даражадаги келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Барча устувор йўналишлардаги ҳамкорлик анча фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди. Савдо ҳажми ошмоқда, саноат, энергетикада кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда, самарали ҳудудлараро алоқалар ривожланмоқда, маданий-гуманитар алмашинув дастурлари рўёбга чиқарилмоқда.
Парламентлараро мулоқот, шу жумладан Марказий Осиё минтақасида янги даражага кўтарилгани таъкидланди.
Суҳбат якунида Ўзбекистон Президенти ва Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси яқинлашиб келаётган Янги йил билан бир-бирини самимий қутлаб, қардош халқларимизга фаровонлик, тинчлик-осойишталик ва равнақ тилакларини билдирдилар.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана
29 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства передал теплые приветствия и наилучшие пожелания Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-туркменских отношений дружбы, доверия, добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, достигнутых в ходе государственного визита Президента Туркменистана
в Узбекистан 14-15 июля и официального визита Президента Узбекистана в Туркменистан 20-21 октября этого года, а также проведенных встреч на площадках многосторонних организаций.
С большим удовлетворением отмечена значительная активизация взаимодействия по всем приоритетным направлениям. Растут объемы торговли, реализуются совместные проекты кооперации в области промышленности, энергетики, развиваются плодотворные межрегиональные контакты, осуществляются программы в рамках культурно-гуманитарного обмена.
Подчёркнуто, что на новый уровень вышел межпарламентский диалог, в том числе в регионе Центральной Азии.
В завершение беседы Президент Узбекистана и Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана обменялись сердечными поздравлениями с наступающим Новым годом, пожелав двум братским народам благополучия, мира и процветания.