Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 10 январь куни саноатни ривожлантириш ҳамда қўшимча захираларни аниқлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакат иқтисодиёти ва аҳоли бандлигида саноат жуда катта ўрин тутади. Бу соҳага зарур шароит яратиш мақсадида сўнгги йилларда 19 та эркин иқтисодий зона ва 400 дан зиёд кичик саноат зонаси ташкил этилди, уларнинг инфратузилмасига 10 триллион сўм йўналтирилди. Шунингдек, тўқимачилик, кимё, қурилиш материаллари, чарм, фармацевтика, электр техникаси каби тармоқларни “драйвер”га айлантириш учун 3 миллиард долларлик молиявий ресурслар ажратилди. Саноатни хомашё билан таъминлаш учун геология-қидирув ишлари 3 баробар кўпайтирилиб, 600 тадан зиёд янги кон аниқланди.
Натижада охирги беш йилда саноат корхоналари сони 2 баробар кўпайиб, 100 мингтага етди, ишлаб чиқариш ҳажми 1,4 бараварга кўпайди.
Бу ҳудудлар ривожига ижобий таъсир қилмоқда. Жумладан, Жиззахда илгари бўлмаган қурилиш материаллари, автомобилсозлик, озиқ-овқат саноати каби янги тармоқлар пайдо бўлди. Биргина қурилиш материаллари бўйича 220 та лойиҳа ишга туширилиб, вилоят саноатида бу соҳанинг улуши 20 фоиздан ошди.
Самарқанд, Сирдарё, Наманган ва бошқа ҳудудларда металлни қайта ишлаш бўйича 19 та йирик лойиҳа амалга оширилган. Наманганда ташкил этилган 54 та янги кичик саноат зонасида 2022 йилда 3 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган.
Кимё саноатида охирги уч йилда ишлаб чиқариш ҳажми 1,5 бараварга, экспорт эса 2 бараварга ошган.
Шу билан бирга, айрим ҳудудларда натижалар имконият даражасида эмас. Хусусан, 2022 йилда Навоий, Бухоро ва Тошкент вилоятларида саноат ўсиши кўнгилдагидек бўлмаган. Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё, Фарғона ва Хоразмда ип-калавани қайта ишлаш даражаси пастлигича қолган. Наманган, Самарқанд ва Навоийда озиқ-овқат, чарм-пойабзал, мебель ишлаб чиқариш салоҳияти етарлича ишга солинмаган.
Шу боис йиғилишда жорий йилда саноатни ривожлантириш, соҳага инвестицияларни кўпайтириш ва захираларни ишга солиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари саноат учун янги имкониятлар ва қўшимча молиявий ресурслар берилишини таъкидлади.
Биринчи имконият – банк нормативлари қайта кўриб чиқилиб, тижорат банкларида корхоналарга кредит ажратиш учун қўшимча 55 триллион сўм ресурслар таъминланади. Бу – битта туманда ўртача 20 миллион долларлик инвестицияга қўшимча манба, дегани.
Иккинчи имконият – 2023 йилда саноат зоналари ва йирик инвестиция лойиҳалари инфратузилмаси учун 1,7 триллион сўм йўналтирилади. Шунингдек, “Ғиждувон” ва “Қўқон” эркин иқтисодий зоналари ҳудуди кенгайтирилади. Қорақалпоғистон ва Қашқадарёда “Ургут” эркин иқтисодий зонасининг филиаллари ташкил этилади.
Учинчи имконият – 2023 йилдан бошлаб, иқтисодий ривожланиши орқада бўлган тўртинчи ва бешинчи тоифадаги 60 та туманга 27 турдаги солиқ имтиёзи, субсидия ва преференциялар берилганидир.
Тўртинчи имконият – гиламчилик, уй текстили, чарм ва заргарлик тармоқлари учун тақдим этилаётган енгилликлар. Унга кўра, 2023 йилда тўқимачилик лойиҳаларига қўшимча 300 миллион доллар йўналтирилади. Чарм-пойабзал саноатида 200 дан ортиқ турдаги импорт хомашё бўйича божхона имтиёзлари уч йилга узайтирилади. Заргар тадбиркорларга хомашёни чегирма билан сотиб олиш имконияти ҳамда солиқ, божхона ва банк имтиёзлари берилади.
Президентимиз бу имкониятларни аҳоли ва тадбиркорларга етказиб, жойларда лойиҳаларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Саноат зоналарида 1 минг 264 та лойиҳа ишга туширилиши айтилди. Шунингдек, Навоий вилоятида 6-гидрометаллургия заводини ҳамда Олмалиқда 3-мис бойитиш фабрикасини ишга тушириш, Андижонда замонавий қуюв цехини ва Чирчиқда қишлоқ хўжалиги машинасозлик кластерини тўлиқ қувватга чиқариш ҳам муҳим вазифалардан.
Мутасаддиларга саноат кооперациясини кенгайтириб, 6 миллиард долларлик маҳаллийлаштириш лойиҳаларини амалга ошириш, ҳудудий инвестиция дастурларига киритилган 3 мингга яқин лойиҳаларни вақтида ишга тушириш бўйича топшириқлар берилди.
Умуман, барча манбалар эвазига жорий йилда саноатни 14 фоизга ошириш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан саноат тармоқлари раҳбарлари ва ҳокимлар ўз режа ва таклифларини билдирди.

New Opportunities for Industrial Development
On January 10, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video conferencing on industrial development and identifying additional reserves.
Industry plays a very important role in the economy and employment. Over the past years, 19 free economic zones and more than 400 small industrial zones have been created, and 10 trillion Uzbek soums have been allocated for their infrastructure in order to create necessary conditions for industries. $3 billion of financial resources were allocated to transform such industries as textile, chemistry, construction materials, leather, pharmaceutical and electro-technical industry into "drivers". Geological exploration has been tripled and more than 600 new deposits have been discovered to supply the industry with raw materials.
As a result, over the past five years, the number of industrial enterprises has doubled to 100 thousand, and the volume of production has increased by 1.4 times.
All these factors have a positive impact on the development of the regions. In particular, such new industries as construction materials, automotive, and food industry have emerged in Jizzakh. 220 projects on construction materials have been launched, and the share of this sector in the region's industry has exceeded 20 %.
19 major projects on metal processing have been implemented in Samarkand, Syrdarya, Namangan and other regions. In 2022, the output worth 3 trillion Uzbek soums produced in 54 new small industrial zones, established in Namangan.
Over the past three years, the volume of production in chemical industry has increased by 1.5 times and the export has doubled.
Meanwhile, the results in some regions do not correspond to the opportunities. In particular, the industrial growth in Navoi, Bukhara and Tashkent regions in 2022 was below expectations. The yarn processing level remains law in the Republic of Karakalpakstan, Jizzakh, Kashkadarya, Surkhandarya, Fergana and Khorezm regions. The potential of food, leather and footwear production, and furniture is underutilized in Namangan, Samarkand and Navoi regions.
In this regard, the measures to develop the industry, increase investments in the sector and exploit the reserves were discussed at the meeting.
The President has emphasized that new opportunities and additional financial resources will be provided to the industry.
Primarily, banking regulations will be revised and additional resources of 55 trillion Uzbek soums will be allocated to commercial banks for enterprise lending. This means an additional investment-funding source of $20 million for each district on average.
The other possibility is that 1.7 trillion Uzbek soums will be allocated for infrastructure of industrial zones and large investment projects in 2023. The territory of "Gijduvon" and "Kokand" free economic zones will also be expanded. The branches of "Urgut" free economic zone will be established in Karakalpakstan and Kashkadarya.
Thirdly, in 2023, 27 types of tax benefits, subsidies and preferences will be provided for 60 districts of the fourth and fifth categories, whose economic development is lagging behind.
Fourthly, there will be preferences for producers of carpets, home textiles, leather, and jewelry. Thus, in 2023, an additional $300 million will be allocated for textile projects. Customs exemptions on more than 200 types of imported raw materials for the leather and footwear industry will be extended for three years. Jewelers will be able to purchase raw materials at a discount, as well as receive tax, customs and banking privileges.
The President underscored the need for greater awareness of the population and entrepreneurs about these opportunities and to increase the number of projects on the ground.
It is noted that 1,264 projects will be launched in the industrial zones. An important task is to ensure the launch of the 6th hydrometallurgical plant in Navoi region and the third copper-processing plant in Almalyk, a modern foundry in Andijan region and a cluster of agricultural machinery in Chirchik.
The responsible officials have been tasked with expanding industrial cooperation, implementation of localization projects worth $ 6 billion, timely commissioning of about 3 thousand projects included in the regional investment programs.
On the whole, it is indicated that it is possible to increase the industrial production by 14 % this year, exploiting all reserves.
The heads of industries and khokims (governors) presented their plans and proposals on the issues discussed at the meeting.