Ўзбекистон Президенти ривожланаётган мамлакатларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ташаббусларни илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 январь куни Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди раислигида онлайн шаклда ўтказилган “Глобал Жануб овози” саммити ялпи мажлисида нутқ сўзлади.
Ҳиндистоннинг “Катта йигирматалик”ка (G20) раислиги доирасида ташкил этилган тадбирда Вьетнам Республикаси Президенти Нгуен Суан Фук, Гайана Республикаси Президенти Муҳаммад Ирфон Али, Мозамбик Республикаси Президенти Филипе Ньюси, Сенегал Республикаси Президенти Маки Салл, Бангладеш Халқ Республикаси Бош вазири Шайх Хасина, Мўғулистон Бош вазири Лувсаннамсрайн Оюун-Эрдэнэ, Таиланд Қироллиги Бош вазири Прают Чан Оча, Камбоджа Қироллиги Бош вазири Хун Сен ва Папуа - Янги Гвинея Мустақил Давлати Бош вазири Жеймс Марапе қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, инсон манфаатларига йўналтирилган барқарор ривожланиш масалалари муҳокама қилинди, ривожланаётган мамлакатларнинг манфаатларини илгари суриш ва долзарб муаммоларини ҳал қилиш мақсадида, шу жумладан иқтисодиёт, экология, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги, соғлиқни сақлаш, инсон ресурсларини ривожлантириш, инновациялар, туризм ва бошқа йўналишлардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш юзасидан фикр ва аниқ таклифлар алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугунги халқаро вазиятда кузатилаётган долзарб тенденцияларга баҳо бериб, ривожланаётган мамлакатлар олдида турган асосий устувор вазифалар борасида фикр билдирди.
- Бугунги кунда жаҳон ҳамжамияти турли қарама-қаршилик ва зиддиятларнинг кескинлашуви, иқтисодий инқирознинг салбий оқибатларига дуч келмоқда. Биз халқаро муносабатларда очиқ мулоқот ва ўзаро ишончнинг тобора камайиб бораётганига гувоҳ бўлмоқдамиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон етакчиси қайд этганидек, коронавирус пандемияси, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги масалалари ҳамда экологик муаммолар глобал тараққиётнинг истиқболларига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Ҳиндистоннинг ривожланаётган мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ва самарали алоқаларни мустаҳкамлашдаги фаол ўрни ва роли алоҳида таъкидланди.
Шу маънода, сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги стратегик шериклик ва амалий ҳамкорлик муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилгани ва халқларимизнинг умумий манфаатларига хизмат қилаётгани қайд этилди.
Президентимиз Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотларнинг марказида инсон манфаатларини таъминлаш энг улуғ мақсад ва вазифа этиб белгиланганини алоҳида таъкидлади.
- Тараққиёт стратегиямизнинг асосий мазмуни – қонун устуворлиги ва инсон капиталини ривожлантириш, адолатли ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этишдан иборатдир. Биз ўз олдимизга яқин келажакда инклюзив ва барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш, мамлакатда камбағалликни икки баробарга қисқартириш каби катта режани қўйганмиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон Президенти Ҳиндистоннинг G20га раислигини қўллаб-қувватлаб, кун тартибидаги масалалар юзасидан қатор амалий таклифларни илгари сурди.
Энг аввало, бугунги кунда мавжуд халқаро савдо тизимини “Глобал Жануб овози”ни эътиборга олган ҳолда такомиллаштириш таклиф қилинди.
Асосий бозорларга чиқишда ҳамон турли тўсиқ ва чекловларга дуч келаётган ривожланаётган мамлакатларнинг салоҳиятини рўёбга чиқариш учун зарур шароитлар яратилиши лозим.
Ривожланаётган давлатларнинг энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, глобал логистика ва қўшимча қиймат занжирларини яратиш, инвестиция ва энг замонавий технологияларни жалб этишда кўмаклашиш масалалари жаҳон саммити кун тартибидан ўрин олиши мақсадга мувофиқлиги қайд этилди.
Яна бир стратегик масала – “Шимол-Жануб” халқаро йўлаги доирасида Марказий ва Жанубий Осиё ўзаро боғлиқлигини кучайтиришга қаратилган, Афғонистон орқали Ҳинд океанига чиқадиган темир йўлни қуриш лойиҳасини фаол илгари суриш. Ўзбекистон етакчиси ҳамкорларни ушбу муҳим лойиҳада иштирок этишга чақирди.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, “яшил” иқтисодиётга ўтиш шароитида тараққий этган ва ривожланаётган мамлакатлар ўртасидаги катта технологик фарқ ўсиб бормоқда. Шу муносабат билан жаҳоннинг етакчи давлатлари кўмагида “Глобал Жануб” учун “яшил” технология ва инновациялар ахборот банкини яратиш таклиф қилинди.
Навбатдаги долзарб масала инсон капиталини ривожлантириш ва профессионал таълим сифатини ошириш экани кўрсатиб ўтилди.
- Иқтидорли ёшларимизни иқлим ўзгариши, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, муқобил энергетика, рақамлаштириш ва бошқа устувор соҳалардаги миллий ва халқаро дастурларни ишлаб чиқишга кенг жалб этишимиз керак, - деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Шундан келиб чиқиб, “Жануб ёшлари овози” доимий мулоқот платформасини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Глобал миқёсда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида давлатимиз раҳбари Ўзбекистон илгари сураётган Афғонистон муаммосини ҳал этиш бўйича халқаро мулоқот гуруҳини шакллантириш таклифини қўллаб-қувватлашга чақирди.
Онлайн-саммитда билдирилган таклиф ва ташаббуслар ривожланаётган мамлакатларнинг манфаатларини илгари суришга, инсон манфаатига йўналтирилган Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти дўст Ҳиндистон халқини яқинлашиб келаётган миллий байрам – Республика куни билан самимий табриклади.

On January 12, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed a plenary session of the "Voice of Global South" summit, chaired online by the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi.
Furthermore, the President of Vietnam Nguyen Xuan Phuc, the President of Guyana Mohamed Irfaan Ali, the President of Mozambique Filipe Nyusi, the President of Senegal Macky Sall, the Prime Minister of the People's Republic of Bangladesh Sheikh Hasina, the Prime Minister of Mongolia Luvsannamsrain Oyun-Erdene, the Prime Minister of Thailand Prayut Chan Ocha, the Prime Minister of Cambodia Hun Sen, and the Prime Minister of the Independent State of Papua New Guinea James Marape participated in the event organized as part of the India's «G20» Presidency.
According to the agenda, the issues of human-centered sustainable development were discussed, there was an exchange of views and concrete proposals on deepening mutually beneficial cooperation to promote interests and to solve urgent problems of developing countries, including in the fields of economy, environment, energy and food security, healthcare, human resource development, innovation, tourism, and other areas.
During his speech, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev assessed the current trends in the international situation and expressed his opinion about the priorities of developing countries.
«Nowadays, the world community is facing the negative consequences of various contradictions and conflicts and the economic crisis. We are witnessing a decline of open dialogue and mutual trust in international relations», the President has noted.
As the Uzbek President emphasized, the coronavirus pandemic, problems of food and energy security, and the environment have a negative impact on the prospects for global development.
The active role and place of India in strengthening mutually beneficial and productive relations with developing countries was underscored.
In this context, it was stated that in recent years the strategic partnership and practical cooperation between Uzbekistan and India has reached a completely new level, and currently serve the common interests of our two nations.
The President particularly highlighted that the most crucial goal and objective of Uzbekistan's policy of irreversible reforms is defined as ensuring of human interests.
«The core of our Reform Strategy is the rule of law and human capital development, building a fair and strong civil society. We face a great task to ensure inclusive and sustainable economic growth in the near future, to halve the level of poverty in the country», the President has noted.
Having expressed his support for India's G20 Presidency, the President of Uzbekistan put forward a number of practical proposals on the agenda of the event.
First of all, he noted the importance of further improving the international trade system, which should take into account the «Voice of Global South».
It is necessary to create conditions for realizing the potential of developing countries that still face various obstacles and constraints to enter new markets.
The expediency of including the issues of energy and food security, the formation of a global logistics network and value added chains, the assistance in attracting investments and advanced technologies in developing countries on the agenda of the world summit was noted.
Another strategic issue is the promotion of the project for the construction of railway through Afghanistan with an access to the Indian Ocean as part of the international corridor "North-South", aimed at strengthening interconnectivity between Central and South Asia. The Uzbek Leader invited the partners to take an active part in this important project.
In addition, the analysis shows that technological gaps among developed and developing countries are increasing in the context of the transition to a “green economy”. In this regard, it is proposed to create an information bank of green technologies and innovations for the «Global South» with the support of the world's leading countries.
Another urgent issue is the development of human capital and improvement of the quality of professional education.
«We must widely involve our talented youth in the development of national and international programs in climate change, rational use of water resources, alternative energy, digitalization and other priority areas», President Shavkat Mirziyoyev has emphasized.
On this basis, the initiative to establish a platform for dialogue of our countries «Voice of the Youth» was put forward.
In order to ensure global peace and security, the President called on to support for the proposal of Uzbekistan on the formation of an International dialogue group to address the problem of Afghanistan.
The Uzbek President expressed confidence that the proposals and initiatives, developed at the summit, will promote the interests of developing countries and the goals of human-centered sustainable development.
At the end of his speech, the President of the Republic of Uzbekistan sincerely congratulated the friendly people of India on the upcoming national holiday of the country - Republic Day.