Ўзбекистон Президенти Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ташаббусларнинг амалга оширилишини кўриб чиқди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши доирасида Тошкент шаҳрида бўлиб турган Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Кубаничбек Омуралиевни қабул қилди.
Учрашув чоғида Ўзбекистоннинг Туркий давлатлар ташкилотига раислиги доирасидаги устувор вазифалар ижросининг бориши кўриб чиқилди.
Бош котиб Ташкилот ривожида янги даврни бошлаб берган тарихий Самарқанд саммити натижаларини юксак баҳолади.
Савдони ва божхона тартиботларини соддалаштириш, Инвестиция фондини ташкил этиш бўйича битимлар имзоланди.
Самарқанд “Туркий цивилизация пойтахти”, деб эълон қилинди. Илк бор Алишер Навоий мукофоти топширилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Халқаро туркий маданият ташкилотининг тўлақонли аъзоси бўлди.
Ўзбекистон ташаббуси билан 2023 йил “Туркий цивилизациянинг юксалиш йили”, деб эълон қилингани мамнуният билан қайд этилди.
Раисликнинг институционал ислоҳотни амалга ошириш “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш каби устувор йўналишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида Бош котиб Ташкилот доирасидаги шериклик салоҳиятини амалда рўёбга чиқариш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана рассмотрел ход реализации инициатив в рамках Организации тюркских государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января принял Генерального секретаря Организации тюркских государств Кубанычбека Омуралиева, находящегося в городе Ташкенте в рамках программы очередного заседания Совета министров иностранных дел Организации экономического сотрудничества.
В ходе встречи был рассмотрен ход реализации приоритетных задач председательства Узбекистана в Организации тюркских государств.
Генеральный секретарь высоко оценил итоги исторического Самаркандского саммита, открывшего новую главу в развитии Организации.
Приняты соглашения по упрощению торговли и таможенных процедур, созданию Инвестиционного фонда.
Самарканд был объявлен «Столицей тюркской цивилизации». Впервые вручена премия Алишера Навои.
Кроме того, Узбекистан стал полноправным членом Международной организации тюркской культуры.
С удовлетворением отмечено, что по инициативе Узбекистана 2023 год объявлен «Годом развития тюркской цивилизации».
Особое внимание уделено приоритетам председательства, в числе которых проведение институциональной реформы, создание «пространства новых экономических возможностей», укрепление транспортной взаимосвязанности и усиление сотрудничества в области продовольственной безопасности.
В завершение встречи Генеральный секретарь выразил готовность к тесному взаимодействию в целях практической реализации потенциала сотрудничества в рамках Организации.