Ўзбекистон Президенти Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ташаббусларнинг амалга оширилишини кўриб чиқди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши доирасида Тошкент шаҳрида бўлиб турган Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Кубаничбек Омуралиевни қабул қилди.
Учрашув чоғида Ўзбекистоннинг Туркий давлатлар ташкилотига раислиги доирасидаги устувор вазифалар ижросининг бориши кўриб чиқилди.
Бош котиб Ташкилот ривожида янги даврни бошлаб берган тарихий Самарқанд саммити натижаларини юксак баҳолади.
Савдони ва божхона тартиботларини соддалаштириш, Инвестиция фондини ташкил этиш бўйича битимлар имзоланди.
Самарқанд “Туркий цивилизация пойтахти”, деб эълон қилинди. Илк бор Алишер Навоий мукофоти топширилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Халқаро туркий маданият ташкилотининг тўлақонли аъзоси бўлди.
Ўзбекистон ташаббуси билан 2023 йил “Туркий цивилизациянинг юксалиш йили”, деб эълон қилингани мамнуният билан қайд этилди.
Раисликнинг институционал ислоҳотни амалга ошириш “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш каби устувор йўналишларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида Бош котиб Ташкилот доирасидаги шериклик салоҳиятини амалда рўёбга чиқариш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.

Uzbek President Examines the Implementation of the Organization of Turkic States Initiatives
On January 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliyev, who is in Tashkent city as part of the regular meeting program of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization.
During the meeting, the progress in implementing priority objectives of Uzbekistan's chairmanship within the Organization of Turkic States was considered.
The Secretary General highly appreciated the results of the historic Samarkand summit, which opened a new chapter in the development of the Organization.
The agreements on simplifying trade and customs procedures, creating the Investment Fund were adopted.
Samarkand was declared as the «Capital of Turkic Civilization». Alisher Navoiy Prize was awarded for the first time.
Besides, Uzbekistan has become a ranked member of the International Organization of Turkic Culture.
It was noted with satisfaction that 2023 was declared the «Year of Turkic Civilization Development» on the initiative of Uzbekistan.
A particular attention was paid to the chairmanship's priorities, which include institutional reform, creating a «space for new economic opportunities», strengthening transport connectivity and intensifying cooperation in food security.
Following the meeting, the Secretary General expressed his readiness to closely cooperate for the practical realization of cooperation potential within the Organization.