Польшада ўтказилган тадбир Ўзбекистон Президенти Мурожаатномасининг мазмун-моҳиятига бағишланди
Мамлакатимизнинг Польшадаги элчихонасида Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасининг мазмун-моҳиятига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Польша олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабалар ва ушбу мамлакатда истиқомат қилаётган ҳамда вақтинча ишлаётган ватандошларимиз вакиллари иштирок этишди.
Ўзбек дипломатлари тадбир иштирокчиларига давлатимиз раҳбарининг Мурожаатномасида илгари сурилган ташуббуслар, хусусан, ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларни иш билан таъминлаш, таълим олиши учун яратиладиган янги имкониятлар хусусидаги маълумотларни ўртоқлашдилар. Мамлакатимизда ёшларнинг ижтимоий ҳамда маънавий камол топиши учун шарт-шароитлар яратиб беришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг аҳамиятига алоҳида урғу берилди.
Ўзбекистонда 2023 йил «Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили», деб эълон қилингани тўғрисида алоҳида сўз борди. Ёшларни миллий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш, хусусан, хотин-қизларнинг ўқиши, касб эгаллаши, қобилиятини юзага чиқариши учун барча шароитлар яратилаётгани айтиб ўтилди. Мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар эътироф этилди.
Тадбир давомида, шунингдек, хорижда меҳнат қилаётган фуқароларимизга муносиб шарт-шароитлар яратиш ва улар билан тизимли ишлаш, ҳақ-ҳуқуқларини таъминлаш, ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш каби масалалар юзасидан ҳам атрофлича фикр алмашилди.
Ўз навбатида, давра суҳбатида иширок этган ватандошлар Ўзбекистон Президенти Мурожаатномасида илгари сурилган янги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашларини билдиришар экан, уларнинг ҳаётга тадбиқ этилишига ўзларининг билим ва тажрибалари орқали ҳисса қўшишларини айтишди.

В Польше состоялось мероприятие, посвященное Посланию Президента Узбекистана Олий Мажлису и народу
В Посольстве Узбекистана в Варшаве состоялась встреча с участием узбекских студентов, обучающихся в польских вузах, и сограждан, временно проживающих и работающих в этой стране.
На встрече соотечественники были ознакомлены с содержанием Послания Президента Узбекистана Олий Мажлису и народу, с которым глава нашего государства выступил 20 декабря 2022 года, а также ходом реализации широкомасштабных реформ, проводимых в нашей стране.
Дипломаты представили соотечественникам подробную информацию о целях и приоритетах молодежной политики, проводимой главой нашего государства. Особый акцент был сделан на важности усилий, направленных на создание условий для социального и духовного развития молодежи. Внимание собравшихся было обращено на то, что 2023 год объявлен в Узбекистане «Годом заботы о человеке и качественного образования».
Подчеркивалось, что независимость позволила узбекскому народу глубже изучить и познать свою историю, приобщиться к культурному и духовному наследию. За прошедши годы наша страна пережила новый период своего исторического развития, добилась значительных успехов в различных областях, которые послужили обеспечению благосостояния узбекского народа, укреплению защиты их прав и интересов.
Отмечалось, что авторитет Узбекистана на международной арене неуклонно растет, в сотрудничестве с зарубежными странами и организациями реализуются крупные экономические и социальные проекты.
В ходе выступлений подчеркивалась необходимость сохранения преемственности между поколениями традиций и национальных ценностей, таких как уважение к старшим, к женщинам, вклад в молодежь и образование.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы создания достойных условий для граждан, работающих за границей, поддержки и обеспечения их прав, необходимости выполнения требований, предусмотренных трудовым договором в стране пребывания, дальнейшего укрепления здоровья и социальной защиты работников. Дипломаты также оказали консульско-правовые консультации гражданам, занимающимся трудовой деятельностью.