Tadbirkorlikni rivojlantirish, yer va inshootlardan samarali foydalanish maqsadida xususiylashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar qilinmoqda. 2021-2024-yillarda 47 trillion so‘mlik davlat aktivlari sotilgan. Bu – oldingi o‘n yillikdagi ko‘rsatkichdan 30 karra ko‘p.
Bular hisobiga davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2 karra qisqardi, iqtisodiyotda davlat ulushi 13 foizga kamaydi. Xususiylashgan mulk samaradorligi ham bir necha barobar oshdi.
Oldinlari, asosan, kichik korxona va obyektlar sotilgan bo‘lsa, endilikda yirik davlat aktivlari ham sotuvga chiqarilmoqda. Jumladan, Qo‘ng‘irot soda zavodi, “Foton”, “Temiryo‘lkonteyner” kabi yirik korxonalar, “International” va “Lotte” mehmonxonalari xususiylashtirildi.
O‘tgan yili noyabrda ilk bor “xalq IPO”si bo‘yicha Tovar-xomashyo birjasining 3 milliondan ortiq aksiyasi aholiga sotildi, 11 ming odam aksiyadorga aylandi.
Lekin hali tizimda kamchiliklar, hududlar va tarmoqlarda foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko‘p. Bo‘sh turgan joylarni iqtisodiy aktivga aylantirish, auksionga qo‘yilgan tayyor binolarni sotishda sustkashliklar bor.
Masalan, hududning ixtisoslashuvi, kommunikatsiya o‘tkazish imkoniyati o‘rganilmasdan auksionga chiqarilgan 1,5 ming gektar yer 1-yildan ortiq sotilmagan. 4 mingta yer uchastkasini auksionga chiqarishda kelishish jarayonlari kechikkan. Vazirlar va hokimlar o‘tgan yili sotilishi kerak bo‘lgan 243 ta mulkni Davlat aktivlari agentligiga o‘tkazib bermagan.
Yirik davlat korxonalarida ham ishlar jadal emas. “Avtosanoat”, “Kimyosanoat”, “Metallurgiya kombinati”, “O‘zbekneftgaz” kabi 22 ta korxona haligacha xalqaro moliyaviy hisobot yuritishga o‘tmagan. “O‘zbekiston pochtasi”, “Uzbekistan Airports”, “O‘zbekiston temir yo‘llari” haligacha kredit reytingi olmagan.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda bu kabi masalalarni hal etib, ishlarni jadallashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Xususiylashtirish sohasidagi 2025 yilgi maqsadlar belgilab olindi. Jumladan:
- 30 trillion so‘mlik davlat mulkini sotib, byudjetga kamida 10 trillion so‘m tushumni ta’minlash;
- 116 ta korxonadagi davlat ulushini va 581 ta ko‘chmas mulk obyektini sotuvga chiqarish;
- 6,1 ming gektar yerni auksionga qo‘yib, sotish hajmini 6 trillion so‘mga yetkazish;
- kamida 300 ta kon va maydonni tashabbuskorlarga taklif etib, 500 milliard so‘m tushum tushirish.
Bularning natijasida iqtisodiyotga qo‘shimcha investitsiyalar kirib kelib, tadbirkorlikka imkoniyat kengayadi, minglab ish o‘rinlari paydo bo‘ladi.
Yig‘ilishda bu maqsadlarga erishish uchun bir qator yengilliklar berilishi e’lon qilindi.
Endi tadbirkorlar kamida besh yil ijarada foydalangan davlat mulkini to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘zi sotib olishi mumkin bo‘ladi. Bugungi kunda 632 ta shunday obyekt bor. Ushbu mulklarni ijarachilarning o‘ziga sotish orqali kamida 2 trillion so‘m tushum qilish mumkin.
Paxtasanoatning sotilmay qolgan 131 ta aktivlarini boshlang‘ich bahosi 50 foizgacha pasaytirilib, auksionga chiqariladi. Bunda, tadbirkorlarga to‘lovlarni uch yilgacha bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi.
Hozirda respublikadagi 537 ta bozor va savdo majmualarining kamida 51 foiz ulushi mahalliy hokimliklarga tegishli. Endi bu tartib ham o‘zgaradi. Bozorlarda mahalliy hokimlikning majburiy ishtirok etishi to‘g‘risidagi talab bekor qilinadi. Bu ham tadbirkorlar uchun qo‘shimcha imkoniyat bo‘ladi.
Yer maydonlarini sotish bo‘yicha ham imkoniyatlar kengaytiriladi. Masalan, auksionda uzoq vaqtdan buyon sotilmay turgan, maydoni kichik bo‘lgan yonma-yon joylashgan yer uchastkalari birlashtirilib, qayta auksionga chiqariladi.
Davlat aktivlaridan samarali foydalanib, mahalliy byudjetga tushumni ko‘paytirish bo‘yicha yaxshi tajribalar ham bor. Misol uchun, Toshkent shahrida munitsipal toifadagi joylar xatlov qilinib, elektron bazasi yaratildi. 102 ta samarasiz bino hamda 97 gektar bo‘sh yer aniqlanib, auksionga chiqarish boshlandi. O‘tgan yili bino-inshootlar ostidagi 118 gektar yer uchastkalarini xususiylashtirishdan 60 milliard so‘m tushum bo‘ldi. Bu – 2022-yilga nisbatan 5 karra ko‘p degani.
Endi ushbu tajriba barcha viloyat markazlarida, keyingi yil tumanlarda joriy qilinadi.
Sohadagi yana bir muhim masala – davlat ishtirokidagi korxonalarni xalqaro bozorga olib chiqish. Bugungacha ushbu tizim o‘zini oqlagan va samarasini bergan. Xalqaro tashkilotlar ham buni e’tirof etayapti.
Mutasaddilarga ekspertlarni jalb qilgan holda bu jarayonlarni davom ettirish vazifasi qo‘yildi. Bu yil xalqaro bozorlarda yana 28 ta, keyingi yil 10 ta yirik korxona aksiyalari ommaviy savdoga chiqarilishi belgilandi.
Bosh vazirga bu bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlab, ijrosini har oyda muhokama qilib borish topshirildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan maslalar yuzasidan vazirlar, tarmoq rahbarlari va hokimlar axborot berdi.

Обсуждены приоритетные задачи в области приватизации
В целях развития предпринимательства, эффективного использования зданий и сооружений в последние годы была проведена масштабная работа в рамках программы приватизации. С 2021 по 2024 годы были реализованы государственные активы на сумму 47 триллионов сумов — это в 30 раз больше, чем за предыдущее десятилетие.
В результате число предприятий с государственной долей сократилось вдвое, а доля государства в экономике — на 13 процентов. Существенно повысилась и эффективность приватизированного имущества.
Если раньше в основном продавались небольшие предприятия и объекты, то в последние годы начали выставляться на торги и крупные активы. В частности, были приватизированы такие предприятия, как «Ферганаазот», Кунградский содовый завод, «Фотон», «Темирйул-контейнер», а также гостиницы “International” и “Lotte”.
В ноябре прошлого года впервые было проведено «народное IPO», в рамках которого населению были проданы более 3 миллионов акций Товарно-сырьевой биржи. В результате 11 тысяч граждан стали акционерами.
Однако в этой сфере все еще остаются недостатки. В регионах и отраслях имеются неиспользуемые возможности. Затягиваются процессы выставления готовых объектов на аукцион.
К примеру, без должного анализа инфраструктурных возможностей был выставлен на торги участок в 1,5 тысячи гектаров, который не удается продать уже более года. Также задерживается согласование 4 тысяч участков. Министерства и хокимияты не передали Агентству по управлению госактивами 243 объекта, которые подлежали продаже в прошлом году.
Низкая активность наблюдается и на уровне крупных госкомпаний. 22 предприятия, включая «Узавтосаноат», «Узкимёсаноат», «Узметкомбинат», «Узбекнефтегаз», до сих пор не перешли на международные стандарты финансовой отчетности. Компании «Узбекистон почтаси», «Uzbekistan Airports», «Узбекистон темир йуллари» не имеют кредитных рейтингов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, указано на необходимость решения этих проблем и активизации работы. Определены цели в области приватизации на 2025 год, в частности:
- реализация государственного имущества на сумму 30 триллионов сумов и поступление не менее 10 триллионов сумов в бюджет;
- выставление на продажу долей государства в 116 предприятиях и 581 объекта недвижимости;
- выставление на аукцион 6,1 тысячи гектаров земель и увеличение продаж до 6 триллионов сумов;
- предложение не менее 300 месторождений и участков инвесторам и поступление 500 миллиардов сумов.
В результате в экономику поступят дополнительные инвестиции, расширятся возможности для бизнеса, будут созданы тысячи новых рабочих мест.
На совещании определено, что для достижения этих целей будет предоставлен ряд льготы.
В частности, предприниматели смогут выкупить в собственность объекты, которые они арендовали на протяжении не менее пяти лет. В настоящее время таких объектов 632. Реализация их арендаторам может обеспечить 2 триллиона сумов поступлений.
Нереализованные активы «Узпахтасаноат» — 131 объект — будут повторно выставлены на аукцион со снижением начальной стоимости до 50 процентов и возможностью рассрочки до трех лет.
В настоящее время хокимиятам принадлежит не менее 51 процента в 537 рынках и торговых комплексах страны. Норма об обязательном участии хокимиятов во владении рынками будет отменена, что создаст дополнительные возможности для предпринимателей.
Расширятся и возможности для продажи земельных участков: небольшие, долго не продающиеся и расположенные рядом участки будут объединяться и повторно выставляться на торги.
Имеются и положительные примеры эффективного использования государственных активов с увеличением поступлений в местный быджет. В Ташкенте проведена инвентаризация муниципальной собственности, создана электронная база. Определены 102 неэффективных здания и 97 гектаров свободной земли, которые уже начали выставляться на аукцион. В прошлом году от приватизации 118 гектаров земельных участков под зданиями и сооружениями получено 60 миллиардов сумов. Это в 5 раз больше по сравнению с 2022 годом.
Этот опыт будет внедрен в областных центрах в текущем году и в районах в следующем году.
Одним из ключевых направлений остается выход госпредприятий на международный рынок. До настоящего времени эта практика доказала свою эффективность и получила признание международных организаций.
Ответственным лицам поручено продолжить этот процесс с привлечением экспертов. В этом году планируется выставить на международные рынки акции 28, в следующем году на публичные торги – акции еще 10 крупных предприятий.
Премьер-министру поручено утвердить соответствующую «дорожную карту» и ежемесячно отслеживать ее исполнение.