Prezidentimiz Samarqandga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti tadbirlarida ishtirok etish uchun Samarqand shahriga keldi.
Bugun davlatimiz rahbari Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta bilan norasmiy uchrashuv o‘tkazadi.
Ertaga sammitda ishtirok etadigan delegatsiyalar rahbarlari bilan qator ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
4-aprel kuni Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqining asosiy institutlari rahbarlari ishtirokida ko‘p tomonlama tadbirlar bo‘lib o‘tadi.

The President has arrived in Samarkand
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, has arrived in the city of Samarkand to participate in the events of the first "Central Asia - European Union" summit.
Today, the head of our state will hold an informal meeting with the President of the European Council, António Costa.
Tomorrow, a series of bilateral negotiations are planned with the heads of delegations participating in the summit.
On April 4, the main multilateral events will take place with the participation of the Heads of State of Central Asia and the leaders of the key institutions of the European Union.