Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: mintaqaviy hamkorlik va o'zaro bog'liqlik sari
2025 yil 4 aprel kuni Samarqand shahrida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti bo'lib o'tadi. Mazkur tadbir muhim siyosiy voqeaga aylanishi va ikki mintaqa o'rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab beraadi.
2022 va 2023 yillarda Ostona va Chўlpon-Ota shaharlarida bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi rahbarlarining uchrashuvlari ushbu formatni institutsionalizatsiya qilishning muhim sharti bo'ldi. Samarqand sammitining o'tkazilishi Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi o'zaro hamkorlik yangi bosqichga ko'tarilganidan, shuningdek, ikki tomonlama muloqotning yuqori ahamiyati borligidan dalolat beradi.
Oliy darajadagi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatini yo'lga qo'yish tashabbusi 2022 yilda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Yevropa kengashi prezidenti Sharl'Michelning Ostonadagi uchrashuvi chog'ida ilgari surilganini alohida ta'kidlash kerak.
Bu tashabbus O'zbekistonning tashqi siyosiy doktrinasiiga mos keladi, unda Markaziy Osiyoni birlashtirish, shuningdek, mintaqada barqaror rivojlanishga, shu jumladan samarali xalqaro hamkorlikni rivojlantirish orqali erishishga qaratilgan sa'y-harakatlar ustuvor hisoblanadi.
Umuman olganda, O'zbekistonning mintaqaviy siyosati tufayli Markaziy Osiyoda boshlangan integratsiya jarayonlari Yevropa Ittifoqining mintaqa bilan ko'p qirralı hamkorlikni faolashirishga qiziqishi ortishiga xizmat qildi. 2019 yilda Yevropa Ittifoqining mintaqa davlatlari bilan o'zaro hamkorligi uchun yangi siyosiy asos yaratgan EIning Markaziy Osiyo bo'yicha yangilangan strategiyasining qabul qilinishi buni dalolatidir. Yangilangan strategiya Yevropa Ittifoqi siyosatini mintaqada ochilayotgan yangi imkoniyatlarga moslashtirib, uning strategik ahamiyati ortib borayotganini ta'kidlab o'tdi.
Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlari rahbarlarining Ostonadagi birinchi uchrashuvidan keyingi qisqa vaqt ichida konstruktiv siyosiy muloqot va ko'p qirralı sheriklikni rivojlantirish bo'yicha katta ishlar amalga oshirildi. Xususan, Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” o'zaro bog'liqlik konferensiyasi bo'lib o'tdi. Unda raqamlashtirish, transport kommunikatsiyalari, energetika va suv resurslarini boshqarish sohalarida, shu jumladan, Yevropa Ittifoqining “Global darvaza” strategiyasi doirasidagi loyihalarni ilgari surish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Markaziy Osiyoda kasb-hunar ta'limi va barqaror energiya tizimi sohasida qator muhim mintaqaviy loyihalar amalga oshirildi. Fuqarolik jamiyati forumi, ikkinchi Iqtisodiy forum va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig'ilishi muvaffaqiyatli bo'lib o'tdi. Muntazam ravishda vazirlar darajasidagi uchrashuvlar, shuningdek, siyosiy va xavfsizlik masalalari bo'yicha “Markaziy Osiyo-Yevropa Ittifoqi” yuqori darajadagi muloqotlari o'tkazilmoqda. Ushbu voqealar tomonlarning o'zaro manfaatli muloqotda sifat o'zgarishlariga intilishlarini namoyish etadi.
O'zbekiston “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” ko'p tomonlama formatida faol pozitsiyani egallab, ayni paytda ikki tomonlama munosabatlarni o'zaro hamkorlikning yangi bosqichiga olib chiqmoqda.
“Biz Yevropa Ittifoqining mintaqa ochiqligini ta'minlash, uning rivojlanishi va sub'ektivligini mustahkamlashga qaratilgan intilishlarimizni qo'llab-quvvatlayotganini yuqori qadrlaymiz, – dedi O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqandda bo'lib o'tadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti oldidan “Euronews”ga bergan intervyusida. – Ayniqsa, Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoni barqaror va jadall rivojlanayotgan, barcha manfaatdor tomonlar bilan ochiq va teng huquqli sheriklikka tayyor bo'lgan mintaqaga aylantirishdek maqsadimizda biz bilan hamfikr ekanini juda muhimdir.”
2016 yildan boshlab, mamlakatimizdagi siyosiy o'zgarishlar yanada yaqin xalqaro hamkorlikka yo'l ochib, investitsiya va taraqqiyot uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga xizmat qilar ekan, Yevropa Ittifoqi O'zbekistonda yanada inklyuziv iqtisodiy o'sishga erishish va fuqarolar hayotini yaxshilash uchun muhim bo'lgan yirik o'zgarishlarni qo'llab-quvvatlamoqda.
2018 yilda Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim bo'yicha muzokaralarni boshladi, bu munosabatlarni modernizatsiya qilish va chuqurlashtirishdan umumiy manfaatdor ekanini namoyish etdi. Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim 2022 yil iyul oyida parafinlangan bo'lib, u 1996 yilda imzolangan amaldagi kelishuv o'rnini egallaydi va munosabatlar ko'lamini ham iqtisodiy, ham boshqa sohalarda kengaytirib, bugungi kun voqealigiya moslashtiradi.
Amalga oshirilayotgan tub islohotlarni e'tirof etgan holda mamlakatimizga 2021 yil 10 aprelda Yevropa Ittifoqining “GSP+” maqomi berildi va bu yangi iqtisodiy va savdo imkoniyatlarini ochdi.
Yevropa kengashi prezidenti Sharl'Michelning 2022 yil oktyabr oyida O'zbekistonga tashrifi O'zbekiston-Yevropa munosabatlari tarixidagi muhim voqea bo'ldi. Unda ikki tomonlama hamkorlikning asosiy masalalari, jumladan, Yevropa Ittifoqining islohotlarni qo'llab-quvvatlashi, gender tengligi va savdo va sarmoyaviy sohalarda muvaffaqiyatli sheriklik munosabatlari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib boryapti. Oliy darajadagi o'zaro tashriflar dinamikasi ham tasdiqlaydi. Jumladan, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Frantsiya (2018 yil oktyabr, 2025 yil mart), Germaniya (2019 yil yanvar, 2023 yil may), Italiya (2023 yil iyun)da bo'ldi. O'z navbatida. Yevropa etakchilari ham O'zbekistonga rasmiy va davlat tashriflari bilan keldilar. Frantsiya Prezidenti Emmanuel Makron (2023 yil noyabr), Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer (2023 yil may), Italiya Prezidenti Serjo Mattarella (2023 yil noyabr), Germaniya federal Kanzleri Olaf Sholts (2024 yil sentyabr) tashrif bilan yurtimizga keldi.
Ushbu tashriflar natijasida turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir salmoqli hujjatlar to'plami imzolandi, ularning umumiy qiymati o'n milliard dollardan oshadi.
Yevropa Ittifoqining O'zbekiston uchun 2021-2027 yillarga mo'ljallangan Ko'p yillik indikativ dasturining qabul qilinishi EI bilan hamkorlikni mustahkamlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi, bu raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot, energiya samaradorligi va suvdan foydalanish kabi sohalarda hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochdi.
Ushbu dasturlar doirasida gumanitar loyihalar ham faol rivojlanmoqda, jumladan, Luvr va Berlindagi Yangi muzey bilan madaniy almashuv va hamkorlik O'zbekistonning boy madaniy merosini xalqaro maydonda namoyish etish imkonini bermoqda.
Siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, turizm, madaniy-gumanitar sohalarni qamrab olgan ushbu muvaffaqiyatli sheriklik O'zbekiston bilan EI o'rtasidagi munosabatlardagi sifat o'zgarishlarini tasdiqlab, Markaziy Osiyoning xalqaro maydonda muhim va istiqbolli mintaqa sifatidagi nufuzini oshirmoqda.
“Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitining O'zbekistonda, ya'ni tarixiy Samarqand shahrida o'tkazilishi mamlakatimizning mintaqadagi integratsiya jarayonlaridagi mustahkamlovchi roli hamda “Markaziy Osiyo+” platformalarida mintaqaviy o'zaro hamkorlikni mustahkamlash va xalqaro aloqalarni kengaytirish borasidagi faol sa'y-harakatlarining e'tirofidir.
Bojalayotgan sammit yakunlari Markaziy Osiyo davlatlari uchun ham, Yevropa Ittifoqi uchun ham keng istiqbollarni ochib beradi, iqtisodiy, investitsiya va gumanitar aloqalarni chuqurlashtirish, savdo imkoniyatlarini kengaytirish va ikki mintaqaning barqaror rivojlanishi, barqarorligi va farovonligiga hissa qo'shadigan qo'shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratishi kutilmoqda.

On April 4, 2025, the first “Central Asia - European Union” official summit will be held in Samarkand, under the chairmanship of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. This event is set to become a significant political milestone and will mark the beginning of a new phase in the relationship between the two regions.
An important prerequisite for the institutionalization of this format were the meetings of the leaders of Central Asian countries and the European Union in Astana and Cholpon-Ata in 2022 and 2023. The holding of the Samarkand summit demonstrates that the interaction between the countries of the Central Asian region and the EU has reached a new level, as well as the high strategic importance of the dialog for both sides.
It is important to note that the initiative to launch the “European Union-Central Asia” format at the highest level was put forward by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in 2022 during the Astana meeting of the heads of Central Asian states and the President of the European Commission Charles Michel.
This initiative is in line with Uzbekistan's foreign policy doctrine, which prioritizes efforts to consolidate Central Asia and achieve sustainable development in the region, including through the development of effective international cooperation.
In general, the integration processes in Central Asia, launched thanks to Uzbekistan's regional policy, have contributed to the growing interest of the European Union to intensify multifaceted cooperation with the region. This is evidenced by the adoption in 2019 of an updated EU strategy for Central Asia, which laid a new policy framework for the EU's engagement with the countries of the region. The updated strategy adapts EU policy to the new opportunities in the region and emphasizes its growing strategic importance.
In the short period since the first meeting of Central Asian and EU leaders in Astana, much work has been done to develop a constructive political dialogue and multifaceted partnership. In particular, a High-Level Conference on Interregional Connectivity was held, with a special focus on promoting projects in the areas of digitalization, transport communications, energy and water management, including within the framework of the European “Global Gateway” strategy. A number of important regional projects were launched in the field of vocational education and sustainable energy system in Central Asia. The Civil Society Forum, the second Economic Forum and the annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development were successfully held. Ministerial meetings and the European Union-Central Asia High-Level Dialogue on Politics and Security have been held regularly. These events demonstrate the willingness of the sides to make qualitative changes in the mutually beneficial dialog.
Uzbekistan is taking an active position in the European Union-Central Asia multilateral format, while taking bilateral relations to a new stage of engagement.
In an interview with Euronews ahead of the first “Central Asia – European Union” summit in Samarkand, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, stated: “We highly appreciate the European Union’s support for our aspirations for the region’s openness, prosperity and strengthening of its subjectivity. It is particularly important that the EU shares our goal of transforming Central Asia into a united and dynamic region, ready for open and equal partnership with all stakeholders”.
Since 2016, when political developments in our country paved the way for closer international cooperation and improved conditions for investment and growth, the European Union has been supporting Uzbekistan's ambitious transformation, which is crucial for ensuring more inclusive economic growth and improving the lives of citizens.
In 2018, the EU and Uzbekistan started negotiations on an Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA), which demonstrates a shared interest in modernizing and deepening relations. The Enhanced Partnership and Cooperation Agreement is initialed by the parties in July 2022. The new agreement will replace the current one, signed in 1996, and will expand the framework of relations both in economic terms and in other areas, bringing them more in line with today's realities.
In recognition of the ongoing fundamental reforms, our country was granted “GSP+” status on April 10, 2021, which opened new economic and trade opportunities.
An important event in the history of Uzbekistan-EU relations was the visit of European Council President Charles Michel to Tashkent in October 2022, during which key issues of bilateral cooperation were discussed, including EU support to reform, gender equality and successful partnership in the spheres of trade and investment.
The rapid development of Uzbek-European relations is also evidenced by the dynamics of mutual visits at the highest level. Thus. Uzbek President Shavkat Mirziyoyev visited France (October 2018, March 2025), Germany (January 2019, May 2023), Italy (June 2023). In turn, European leaders have also paid official and state visits to Uzbekistan: French President Emmanuel Macron (November 2023), German Federal President Frank-Walter Steinmeier (May 2023), Italian President Sergio Materella (November 2023), German Federal Chancellor Olaf Scholz (September 2024).
As a result of these visits, solid packages of documents were signed on the development of cooperation in various areas, the total amount of which exceeds tens of billions of dollars.
An important step in strengthening cooperation with the European Union was the approval of the Multi-Year Indicative Program of EU financial and technical assistance to Uzbekistan for 2021-2027, which opens new horizons for cooperation in such areas as digitalization, “green” economy, energy efficiency and water use.
Humanitarian projects are also being actively developed under these programs, including cultural exchanges and cooperation with the Louvre and the New Museum in Berlin, which allows Uzbekistan's rich cultural heritage to be presented in the international arena.
These successes, covering political-diplomatic, trade-economic, investment, tourism, cultural and humanitarian spheres, confirm the qualitative changes in relations between Uzbekistan and the EU, enhancing the image of Central Asia as an important and promising region in the international arena.
The holding of the first official summit in the “European Union-Central Asia” format in Uzbekistan, namely in the historic city of Samarkand, is a recognition of the country's consolidating role in the integration processes in the region and its active efforts to strengthen regional interaction and expand international cooperation on the platforms of “Central Asia+”.
The outcomes of the upcoming summit are expected to open up broad prospects for both Central Asian countries and the EU, creating a solid basis for deepening economic, investment and humanitarian ties, expanding trade opportunities and implementing joint initiatives that will contribute to sustainable development, stability and prosperity of the two regions.