Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi: mintaqaviy hamkorlik va o'zaro bog'liqlik sari
2025 yil 4 aprel kuni Samarqand shahrida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti bo'lib o'tadi. Mazkur tadbir muhim siyosiy voqeaga aylanishi va ikki mintaqa o'rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab beraadi.
2022 va 2023 yillarda Ostona va Chўlpon-Ota shaharlarida bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi rahbarlarining uchrashuvlari ushbu formatni institutsionalizatsiya qilishning muhim sharti bo'ldi. Samarqand sammitining o'tkazilishi Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi o'zaro hamkorlik yangi bosqichga ko'tarilganidan, shuningdek, ikki tomonlama muloqotning yuqori ahamiyati borligidan dalolat beradi.
Oliy darajadagi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatini yo'lga qo'yish tashabbusi 2022 yilda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Yevropa kengashi prezidenti Sharl'Michelning Ostonadagi uchrashuvi chog'ida ilgari surilganini alohida ta'kidlash kerak.
Bu tashabbus O'zbekistonning tashqi siyosiy doktrinasiiga mos keladi, unda Markaziy Osiyoni birlashtirish, shuningdek, mintaqada barqaror rivojlanishga, shu jumladan samarali xalqaro hamkorlikni rivojlantirish orqali erishishga qaratilgan sa'y-harakatlar ustuvor hisoblanadi.
Umuman olganda, O'zbekistonning mintaqaviy siyosati tufayli Markaziy Osiyoda boshlangan integratsiya jarayonlari Yevropa Ittifoqining mintaqa bilan ko'p qirralı hamkorlikni faolashirishga qiziqishi ortishiga xizmat qildi. 2019 yilda Yevropa Ittifoqining mintaqa davlatlari bilan o'zaro hamkorligi uchun yangi siyosiy asos yaratgan EIning Markaziy Osiyo bo'yicha yangilangan strategiyasining qabul qilinishi buni dalolatidir. Yangilangan strategiya Yevropa Ittifoqi siyosatini mintaqada ochilayotgan yangi imkoniyatlarga moslashtirib, uning strategik ahamiyati ortib borayotganini ta'kidlab o'tdi.
Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlari rahbarlarining Ostonadagi birinchi uchrashuvidan keyingi qisqa vaqt ichida konstruktiv siyosiy muloqot va ko'p qirralı sheriklikni rivojlantirish bo'yicha katta ishlar amalga oshirildi. Xususan, Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” o'zaro bog'liqlik konferensiyasi bo'lib o'tdi. Unda raqamlashtirish, transport kommunikatsiyalari, energetika va suv resurslarini boshqarish sohalarida, shu jumladan, Yevropa Ittifoqining “Global darvaza” strategiyasi doirasidagi loyihalarni ilgari surish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Markaziy Osiyoda kasb-hunar ta'limi va barqaror energiya tizimi sohasida qator muhim mintaqaviy loyihalar amalga oshirildi. Fuqarolik jamiyati forumi, ikkinchi Iqtisodiy forum va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig'ilishi muvaffaqiyatli bo'lib o'tdi. Muntazam ravishda vazirlar darajasidagi uchrashuvlar, shuningdek, siyosiy va xavfsizlik masalalari bo'yicha “Markaziy Osiyo-Yevropa Ittifoqi” yuqori darajadagi muloqotlari o'tkazilmoqda. Ushbu voqealar tomonlarning o'zaro manfaatli muloqotda sifat o'zgarishlariga intilishlarini namoyish etadi.
O'zbekiston “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” ko'p tomonlama formatida faol pozitsiyani egallab, ayni paytda ikki tomonlama munosabatlarni o'zaro hamkorlikning yangi bosqichiga olib chiqmoqda.
“Biz Yevropa Ittifoqining mintaqa ochiqligini ta'minlash, uning rivojlanishi va sub'ektivligini mustahkamlashga qaratilgan intilishlarimizni qo'llab-quvvatlayotganini yuqori qadrlaymiz, – dedi O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqandda bo'lib o'tadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti oldidan “Euronews”ga bergan intervyusida. – Ayniqsa, Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoni barqaror va jadall rivojlanayotgan, barcha manfaatdor tomonlar bilan ochiq va teng huquqli sheriklikka tayyor bo'lgan mintaqaga aylantirishdek maqsadimizda biz bilan hamfikr ekanini juda muhimdir.”
2016 yildan boshlab, mamlakatimizdagi siyosiy o'zgarishlar yanada yaqin xalqaro hamkorlikka yo'l ochib, investitsiya va taraqqiyot uchun shart-sharoitlarni yaxshilashga xizmat qilar ekan, Yevropa Ittifoqi O'zbekistonda yanada inklyuziv iqtisodiy o'sishga erishish va fuqarolar hayotini yaxshilash uchun muhim bo'lgan yirik o'zgarishlarni qo'llab-quvvatlamoqda.
2018 yilda Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim bo'yicha muzokaralarni boshladi, bu munosabatlarni modernizatsiya qilish va chuqurlashtirishdan umumiy manfaatdor ekanini namoyish etdi. Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim 2022 yil iyul oyida parafinlangan bo'lib, u 1996 yilda imzolangan amaldagi kelishuv o'rnini egallaydi va munosabatlar ko'lamini ham iqtisodiy, ham boshqa sohalarda kengaytirib, bugungi kun voqealigiya moslashtiradi.
Amalga oshirilayotgan tub islohotlarni e'tirof etgan holda mamlakatimizga 2021 yil 10 aprelda Yevropa Ittifoqining “GSP+” maqomi berildi va bu yangi iqtisodiy va savdo imkoniyatlarini ochdi.
Yevropa kengashi prezidenti Sharl'Michelning 2022 yil oktyabr oyida O'zbekistonga tashrifi O'zbekiston-Yevropa munosabatlari tarixidagi muhim voqea bo'ldi. Unda ikki tomonlama hamkorlikning asosiy masalalari, jumladan, Yevropa Ittifoqining islohotlarni qo'llab-quvvatlashi, gender tengligi va savdo va sarmoyaviy sohalarda muvaffaqiyatli sheriklik munosabatlari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib boryapti. Oliy darajadagi o'zaro tashriflar dinamikasi ham tasdiqlaydi. Jumladan, O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Frantsiya (2018 yil oktyabr, 2025 yil mart), Germaniya (2019 yil yanvar, 2023 yil may), Italiya (2023 yil iyun)da bo'ldi. O'z navbatida. Yevropa etakchilari ham O'zbekistonga rasmiy va davlat tashriflari bilan keldilar. Frantsiya Prezidenti Emmanuel Makron (2023 yil noyabr), Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer (2023 yil may), Italiya Prezidenti Serjo Mattarella (2023 yil noyabr), Germaniya federal Kanzleri Olaf Sholts (2024 yil sentyabr) tashrif bilan yurtimizga keldi.
Ushbu tashriflar natijasida turli sohalardagi hamkorlikni rivojlantirishga doir salmoqli hujjatlar to'plami imzolandi, ularning umumiy qiymati o'n milliard dollardan oshadi.
Yevropa Ittifoqining O'zbekiston uchun 2021-2027 yillarga mo'ljallangan Ko'p yillik indikativ dasturining qabul qilinishi EI bilan hamkorlikni mustahkamlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi, bu raqamlashtirish, “yashil” iqtisodiyot, energiya samaradorligi va suvdan foydalanish kabi sohalarda hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochdi.
Ushbu dasturlar doirasida gumanitar loyihalar ham faol rivojlanmoqda, jumladan, Luvr va Berlindagi Yangi muzey bilan madaniy almashuv va hamkorlik O'zbekistonning boy madaniy merosini xalqaro maydonda namoyish etish imkonini bermoqda.
Siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, turizm, madaniy-gumanitar sohalarni qamrab olgan ushbu muvaffaqiyatli sheriklik O'zbekiston bilan EI o'rtasidagi munosabatlardagi sifat o'zgarishlarini tasdiqlab, Markaziy Osiyoning xalqaro maydonda muhim va istiqbolli mintaqa sifatidagi nufuzini oshirmoqda.
“Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitining O'zbekistonda, ya'ni tarixiy Samarqand shahrida o'tkazilishi mamlakatimizning mintaqadagi integratsiya jarayonlaridagi mustahkamlovchi roli hamda “Markaziy Osiyo+” platformalarida mintaqaviy o'zaro hamkorlikni mustahkamlash va xalqaro aloqalarni kengaytirish borasidagi faol sa'y-harakatlarining e'tirofidir.
Bojalayotgan sammit yakunlari Markaziy Osiyo davlatlari uchun ham, Yevropa Ittifoqi uchun ham keng istiqbollarni ochib beradi, iqtisodiy, investitsiya va gumanitar aloqalarni chuqurlashtirish, savdo imkoniyatlarini kengaytirish va ikki mintaqaning barqaror rivojlanishi, barqarorligi va farovonligiga hissa qo'shadigan qo'shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratishi kutilmoqda.

Центральная Азия – Европейский Союз: региональная консолидация и глобальное партнерство
4 апреля 2025 года в Самарканде под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева состоится первый официальный саммит «Центральная Азия – Европейский Союз», который станет важным политическим событием и откроет новый этап в отношениях двух регионов.
Важной предпосылкой для институционализации данного формата стали встречи лидеров стран Центральной Азии и Европейского Союза в Астане и Чолпон-Ате в 2022 и 2023 годах. Проведение самаркандского саммита свидетельствует о том, что взаимодействие между странами центральноазиатского региона и ЕС вышли на новый уровень, а также о высоком стратегическом значении диалога для обеих сторон.
Важно отметить, что инициатива о запуске формата «Центральная Азия – Европейский Союз» на высшем уровне была выдвинута Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в 2022 году в ходе Астанинской встречи глав государств Центральной Азии и Президента Европейского совета Шарля Мишеля.
Данная инициатива соответствует о внешнеполитической доктрине Узбекистана, в которой приоритетным направлением являются усилия по консолидации Центральной Азии, а также достижение устойчивого развития в регионе, в том числе посредством развития эффективного международного сотрудничества.
В целом, интеграционные процессы в Центральной Азии, запущенные благодаря региональной политике Узбекистана, способствовали росту интереса Европейского Союза к активизации многопланового сотрудничества с регионом. Об этом свидетельствует и принятие в 2019 году обновленной Стратегии ЕС по Центральной Азии, заложившей новую политическую основу для взаимодействия Евросоюза со странами региона. Обновленная стратегия адаптировала политику Европейского Союза к новым возможностям, открывшимся в регионе и подчеркнула его растущее стратегическое значение.
За короткий период после первой встречи лидеров Центральной Азии и ЕС в Астане была проделана большая работа по развитию конструктивного политического диалога и многогранного партнерства. В частности, в Самарканде проведена Конференция «Центральная Азия – Европейский Союз» по взаимосвязанности, на которой особое внимание уделено продвижению проектов в сферах цифровизации, транспортных коммуникаций, энергетики и управления водными ресурсами, в том числе в рамках Стратегии ЕС «Глобальные ворота». Осуществлен запуск ряда важных региональных проектов в области профессионального образования и устойчивой энергетической системы в Центральной Азии. Успешно прошли Форум гражданского общества, второй Экономический форум и ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции развития. Регулярно проводятся встречи на уровне министров, а также Диалог высокого уровня «Центральная Азия – Европейский Союз» по вопросам политики и безопасности. Эти мероприятия демонстрируют стремление сторон к качественным изменениям во взаимовыгодном диалоге.
Узбекистан занимает активную позицию в многостороннем формате «Центральная Азия – Европейский Союз», одновременно выводя двусторонние отношения на новый этап взаимодействия.
«Мы высоко ценим поддержку Европейским Союзом наших стремлений к открытости региона, его процветанию и укреплению субъектности, - сказал в интервью «Euronews» в преддверии первого саммита «Центральная Азия - Европейский Союз» в Самарканде Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. – Особенно важно, что ЕС разделяет нашу цель — трансформацию Центральной Азии в сплочённый и динамично развивающийся регион, готовый к открытому и равноправному партнёрству со всеми заинтересованными сторонами».
Начиная с 2016 года, когда политические события в нашей стране открыли путь к более тесному международному сотрудничеству и улучшились условия для инвестиций и роста, Европейский Союз поддерживает масштабные трансформации в Узбекистане, имеющие решающее значение для обеспечения более инклюзивного экономического роста и улучшения жизни граждан.
В 2018 году ЕС и Узбекистан приступили к переговорам по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС), что демонстрирует общую заинтересованность в модернизации и углублении отношений. Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве парафировано сторонами в июле 2022 года. Оно заменит действующее соглашение, подписанное в 1996 году, и расширит рамки отношений как в экономическом плане, так и в других сферах, приведет их в большее соответствие с сегодняшними реалиями.
В знак признания проводимых коренных реформ 10 апреля 2021 года нашей стране был предоставлен статус ЕС «ГСП+», что открыло новые экономические и торговые возможности.
Важным событием в истории узбекско-европейских отношений стал визит Президента Европейского совета Шарля Мишеля в Узбекистан в октябре 2022 года, в ходе которого обсуждались ключевые вопросы двустороннего сотрудничества, включая поддержку ЕС в реформировании, гендерного равенства и успешного партнерства в сферах торговли и инвестиций.
О стремительном развитии двустороннего сотрудничества свидетельствует и динамика взаимных визитов на высшем уровне. Так. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил Францию (октябрь 2018 года, март 2025 года), Германию (январь 2019 года, май 2023 года), Италию (июнь 2023 года). В свою очередь, европейские лидеры также посетили Узбекистан с официальными и государственными визитами: Президент Франции Эммануэль Макрон (ноябрь 2023 года), Федеральный президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер (май 2023 года), Президент Италии Серджо Маттарелла (ноябрь 2023 года), Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц (сентябрь 2024 года).
По итогам этих визитов были подписаны весомые пакеты документов о развитии сотрудничества на различных направлениях, общая сумма которых превышает десятки миллиардов долларов.
Важным шагом к укреплению сотрудничества с Европейским Союзом стало принятие Многолетней индикативной программы ЕС для Узбекистана на 2021-2027 годы, которая открыла новые горизонты для сотрудничества в таких сферах, как цифровизация, «зеленая» экономика, энергоэффективность и водопользование.
В рамках этих программ также активно развиваются гуманитарные проекты, включая культурные обмены и сотрудничество с Лувром и Новым музеем Берлина, что позволяет представить богатое культурное наследие Узбекистана на международной арене.
Эти успехи, охватывающие политико-дипломатические, торгово-экономические, инвестиционные, туристические, культурно-гуманитарные сферы, подтверждают качественные изменения в отношениях между Узбекистаном и ЕС, повышая имидж Центральной Азии как важного и перспективного региона на международной арене.
Проведение первого официального саммита «Центральная Азия – Европейский Союз» в Узбекистане, а именно в историческом городе Самарканде, является признанием консолидирующей роли страны в интеграционных процессах в регионе и ее активных усилий по укреплению регионального взаимодействия и расширению международного сотрудничества на площадках «Центральная Азия+».
Как ожидается, итоги предстоящего саммита откроют широкие перспективы как для стран Центральной Азии, так и для ЕС, создавая прочную основу для углубления экономических, инвестиционных и гуманитарных связей, расширения торговых возможностей и реализации совместных инициатив, которые будут способствовать устойчивому развитию, стабильности и процветанию двух регионов.