O‘zbekiston va YI yetakchilari iqtisodiy hamkorlikni tubdan kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni Samarqand sammiti doirasida mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot va investitsiya sohalarida yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalardagi faol muloqotlar va sermahsul almashinuvlar, amaliy hamkorlikning institutsional mexanizmlari doirasida samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishga tayyorlanmoqda.
O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi barqaror ortib bormoqda. Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi investitsiya loyihalari portfeli 30 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda. Mamlakatimiz Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining yirik benefitsiari hisoblanadi, Toshkent shahrida Yevropa investitsiya bankining mintaqaviy vakolatxonasi ochilmoqda.
EIning bosh institutlari rahbarlari Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar dasturini, shuningdek, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va sheriklikni mustahkamlash borasidagi siyosatni yuksak baholadilar va qat’iy qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Muzokaralarda asosiy e’tibor innovatsiyalar, "yashil" energetika, tog‘-kon tarmog‘i, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma dastur va kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga qaratildi.
Turizm, madaniyat, fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi faol almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Bo‘lajak "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" formatidagi birinchi oliy darajadagi sammit kun tartibidagi masalalar hamda Yevropaning "Global darvoza" strategiyasi doirasida ikki mintaqaning o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari, jumladan, Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Лидеры Узбекистана и ЕС выступили за кардинальное расширение экономического сотрудничества
3 апреля на полях Самаркандского саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Европейского совета Антониу Коштой и Президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, пребывающими в нашей стране с визитом.
Были обстоятельно рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-европейского многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С особым удовлетворением подчеркнуты активные контакты и продуктивные обмены на разных уровнях, эффективная работа в рамках институциональных механизмов практического взаимодействия. Готовится к подписанию Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Динамично растет товарооборот Узбекистана со странами ЕС. Портфель инвестиционных проектов с ведущими европейскими компаниями превышает 30 миллиардов евро. Наша страна является крупным бенефициаром Европейского банка реконструкции и развития, в городе Ташкенте открывается региональное представительство Европейского инвестиционного банка.
Руководители главных институтов ЕС высоко оценили и выразили решительную поддержку проводимой программе экономических реформ по строительству Нового Узбекистана, а также политики по укреплению добрососедства, доверия и партнерства в Центральной Азии.
В ходе переговоров основное внимание уделено продвижению совместных программ и проектов кооперации в области инноваций, «зеленой» энергетики, добывающей отрасли, сельского хозяйства, транспорта, логистики, цифровизации и других направлениях.
Отмечена важность продолжения активных обменов в области туризма, культуры, науки, образования и здравоохранения.
Были обсуждены вопросы повестки дня предстоящего первого саммита на высшем уровне в формате «Центральная Азия – Европейский Союз» и перспективы усиления взаимосвязанности двух регионов в рамках европейской стратегии «Глобальные вороты».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики, в том числе по вопросу содействия социально-экономическому развитию Афганистана.