O‘zbekiston va YI yetakchilari iqtisodiy hamkorlikni tubdan kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni Samarqand sammiti doirasida mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot va investitsiya sohalarida yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalardagi faol muloqotlar va sermahsul almashinuvlar, amaliy hamkorlikning institutsional mexanizmlari doirasida samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishga tayyorlanmoqda.
O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi barqaror ortib bormoqda. Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi investitsiya loyihalari portfeli 30 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda. Mamlakatimiz Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining yirik benefitsiari hisoblanadi, Toshkent shahrida Yevropa investitsiya bankining mintaqaviy vakolatxonasi ochilmoqda.
EIning bosh institutlari rahbarlari Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar dasturini, shuningdek, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va sheriklikni mustahkamlash borasidagi siyosatni yuksak baholadilar va qat’iy qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar.
Muzokaralarda asosiy e’tibor innovatsiyalar, "yashil" energetika, tog‘-kon tarmog‘i, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shma dastur va kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga qaratildi.
Turizm, madaniyat, fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi faol almashinuvlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Bo‘lajak "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" formatidagi birinchi oliy darajadagi sammit kun tartibidagi masalalar hamda Yevropaning "Global darvoza" strategiyasi doirasida ikki mintaqaning o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari, jumladan, Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

The leaders of Uzbekistan and the EU advocated for a radical expansion of economic cooperation
On April 3, on the sidelines of the Samarkand Summit, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, held a meeting with the President of the European Council, Antonio Costa, and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, who are visiting our country.
The discussions focused on the further development and deepening of Uzbek-European multifaceted cooperation, primarily in trade, economic, and investment spheres.
Active contacts and productive exchanges at various levels, as well as effective work within institutional mechanisms for practical cooperation, were highlighted with particular satisfaction. An agreement on enhanced partnership and cooperation is being prepared for signing.
The trade turnover between Uzbekistan and the EU countries is growing dynamically. The portfolio of investment projects with leading European companies exceeds 30 billion euros. Our country is a major beneficiary of the European Bank for Reconstruction and Development, and a regional office of the European Investment Bank is opening in Tashkent.
The heads of the main EU institutions highly appreciated and expressed strong support for the ongoing economic reforms aimed at building a New Uzbekistan, as well as the policies aimed at strengthening good neighborliness, trust, and partnership in Central Asia.
The negotiations focused on advancing joint programs and cooperation projects in the fields of innovation, green energy, mining, agriculture, transportation, logistics, digitalization, and other areas.
The importance of continuing active exchanges in tourism, culture, science, education, and healthcare was emphasized.
The agenda of the upcoming first high-level summit in the "Central Asia – European Union" format and the prospects for enhancing the interconnection between the two regions within the framework of the European strategy "Global Gateways" were also discussed.
There was also an exchange of views on current issues in international and regional politics, including on supporting the socio-economic development of Afghanistan.