O‘zbekiston Respublikasi Prezidenting “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammitidagi nutqi
Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta Janobi Oliylariga, Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen Xonim Oliyalariga, mening barcha hamkasblarim – mintaqa mamlakatlari yetakchilariga sammitni aynan shu zaminda, qadimiy Samarqand shahrida o‘tkazish borasidagi tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlaganlari uchun minnatdorlik bildiraman.
Ko‘p asrlar davomida Buyuk Ipak yo‘lining asosiy yo‘llari chorrahasida joylashgan ushbu shonli shahar sivilizatsiyalar muloqoti hamda Sharq va G‘arb o‘rtasidagi diplomatiya, savdo va madaniy almashuvlarning muhim markazi bo‘lgan.
Bu haqda ko‘plab tarixiy dalillar mavjud. Masalan, Movarounnahr hukmdori Amir Temur bundan olti asrdan ziyod vaqt oldin aynan shu zaminda turib erkin va xavfsiz savdoni ta’minlash maqsadida Yevropa hukmdorlari bilan faol muloqotlarni yo‘lga qo‘ygan.
Bizning Muhammad Xorazmiy, Ahmad Farg‘oniy, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Mirzo Ulug‘bek va boshqa buyuk alloma va mutafakkirlarimiz jahon, jumladan, Yevropa ilm-fani va falsafasi rivojiga beqiyos hissa qo‘shganini albatta qayd etmasdan o‘tolmaymiz.
Bugun men mamnuniyat bilan ta’kidlashni istardimki, bizning chuqur tarixiy ildizlarga ega bo‘lgan munosabatlarimiz hozirgi zamon sharoitida jadal rivojlanmoqda va mustahkamlanmoqda.
Shu kunlarda bo‘lib o‘tgan ochiq, konstruktiv va samarali uchrashuvlar mamlakatlarimiz va mintaqalarimiz manfaatlari yo‘lida sheriklik va amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishga bo‘lgan siyosiy irodamiz va qat’iyatimizni yana bir bor namoyon etdi.
Yevropa Ittifoqi asosiy institutlari rahbarlariga o‘zaro anglashuv va Markaziy Osiyoda integratsiya va barqaror taraqqiyot jarayonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun yana bir bor minnatdorlik bildiraman.
Men bu zalda an’anaviy sheriklarimiz – Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Reno-Baso va Yevropa investitsiya banki vakillarini ko‘rib turganimdan ham xursandman. Ushbu moliya institutlarining “Kelajakka sarmoyalar” shiori ostida o‘tayotgan bugungi sammitimizning vazifa va qarorlarini ilgari surishdagi roli o‘ta muhim, deb hisoblayman.
Shu o‘rinda bundan sakkiz yil oldin O‘zbekiston bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki munosabatlari to‘xtab yotganini qayd etishni istar edim. Bugun esa biz bankning eng yirik benefitsiarlaridan birimiz.
Ashxoboddagi uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha bizning vazirlar va ekspertlarimiz ko‘p tomonlama hamkorlikning barcha asosiy yo‘nalishlarini qamrab olgan sammit kun tartibini tayyorlashdi.
Shuningdek, biz bugun Markaziy Osiyo duch kelayotgan zamonaviy ekologik tahdidlarga bag‘ishlangan Samarqand iqlim forumi yalpi sessiyasida ham birgalikda ishtirok etamiz.
Bizning uchrashuvimiz jadal va oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan global jarayonlar sharoitida o‘tmoqda.
Biz geosiyosiy ziddiyatlar, xavfsizlik muammolari, yirik mintaqaviy mojarolarning hamda barqaror taraqqiyotga nisbatan ijtimoiy va iqtisodiy tahdidlarning kuchayishiga guvoh bo‘lmoqdamiz.
Ayonki, hech bir mintaqa keng xalqaro hamkorliksiz bu qadar murakkab masalalarni mustaqil holda hal etishga qodir emas.
Shu munosabat bilan ta’kidlashni istardimki, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi an’anaviy sheriklar bo‘lib, o‘zaro yaqin hamkorlik uchun talab faqat o‘sib bormoqda. Biz ham Yevropa tomoni kabi xalqaro huquqning tamoyil va me’yorlariga sodiqligimizni bildiramiz.
Ukraina atrofidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha muzokaralar jarayonlari boshlanganini olqishlaymiz va to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz. Oldinda juda murakkab va yechimi oson bo‘lmagan masalalar turganini tushunamiz.
Biroq diplomatik sa’y-harakatlar va siyosiy qarorlar qabul qilishdan boshqa muqobil yo‘lni biz ko‘rmayapmiz.
Umumiy siyosiy irodamiz tufayli barqaror va ortga qaytmas tus olgan Markaziy Osiyodagi chuqur transformatsiya jarayonlari ko‘pqirrali hamkorligimizni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Mintaqa mamlakatlari o‘rtasida ishonch va yaxshi qo‘shnichilik mustahkamlanmoqda, keng ko‘lamli hamkorlik va kooperatsiya aloqalari kengaymoqda. Bundan yetti-sakkiz yil avval buning uchun hatto sharoit ham yo‘q edi. Ba’zi mamlakatlar o‘rtasidagi chegaralar yopiq edi. Na savdo, na tranzit, na biznes, hech qanday gumanitar almashuvlar yo‘q edi. Munosabatlar shunchaki muzlatib qo‘yilgandi. O‘shanda hech kim yaqin kelajakda biz Yevropa yetakchilari bilan muzokaralarda mintaqamizni birgalikda namoyon etishimizni tasavvur ham qila olmas edi.
Markaziy Osiyoning ochiqligi va barcha sheriklar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikka tayyor ekani mintaqada xavfsizlik va farovonlikni ta’minlashning eng muhim shartiga aylandi.
Shu yil sentyabr oyida biz Toshkentda mintaqadagi davlat rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvini o‘tkazamiz va uning doirasida umumiy kun tartibidagi barcha dolzarb vazifalarni ochiq va konstruktiv hal qilamiz.
Bugungi sammitimiz arafasida tarixiy voqealar bo‘lib o‘tganini alohida qayd etishni istardim. Bu o‘rinda gap Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasida davlat chegaralari masalasi to‘liq hal etilgani va delimitatsiya qilish bo‘yicha kelishuvlar imzolangani haqida bormoqda.
Yana bir bor hurmatli hamkasblarim Emomali Sharipovich Rahmon va Sadir Nurg‘ojoyevich Japarovni samimiy tabriklayman.
Biz birgalikda mintaqada yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirayotganimizni ta’kidlash joiz. Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma investitsiya jamg‘armalari va kompaniyalari faoliyat ko‘rsatmoqda. Mintaqada ichki savdo hajmi oshib bormoqda. Ularni rag‘batlantirish uchun chegaraoldi savdo zonalari yaratilmoqda. Bularning barchasi mamlakatlarimiz va butun mintaqamizning barqaror iqtisodiy taraqqiyotiga imkon yaratayotganini ta’kidlashni istar edim.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ekspertlari hisob-kitoblariga ko‘ra, mintaqaviy yalpi ichki mahsulotning o‘sishi bu yil olti foizgacha yetadi va bu boshqa mintaqalardagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan sezilarli darajada yuqoridir. Jumladan, O‘zbekistonda sanoatlashtirish, infratuzilmalarga sarmoyalar kiritish, iqtisodiyotni liberallashtirish va biznesni qo‘llab-quvvatlash hisobidan barqaror iqtisodiy o‘sish ta’minlanmoqda.
Umummintaqaviy o‘ziga xoslikni shakllantirish, shuningdek, madaniy-gumanitar va ta’lim bo‘yicha almashuvlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamkorlikdagi ishlarimizni alohida ta’kidlamoqchiman.
Biz mamlakatlarimizda yetakchi milliy o‘quv muassasalarining filiallarini ochyapmiz. Xorijiy sayyohlar uchun yagona Markaziy Osiyo vizasi loyihasini ilgari suryapmiz.
Bizning ilk sammitimiz Qozog‘iston va Qirg‘izistonda muvaffaqiyatli o‘tgan Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkita uchrashuvining mantiqiy davomidir. Ushbu muloqotlar har ikki tomonning manfaatlarini tushunish va sheriklikning umumiy yo‘nalishlarini belgilab olish uchun foydali bo‘ldi. So‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro hamkorlik sezilarli faollashgani kuzatilayotganini qayd etmoqchiman.
Keyingi yetti yilda Markaziy Osiyo mamlakatlarining Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro tovar aylanmasi hajmi bir necha barobar o‘sib, 54 milliard yevroga yetdi. Hamkorlikning samarali platformalari ishga tushirildi. Barcha muhim yo‘nalishlarda vazirlar ishtirokida majlislar, forumlar, sammitlar va konferensiyalar doimiy o‘tkazib kelinmoqda.
Shu bilan birga, ushbu uchrashuv ko‘pqirrali munosabatlarimiz rivojida yangi bosqichning o‘ziga xos boshlanish nuqtasi bo‘lishi lozim, deb hisoblayman.
Shu munosabat bilan, o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda hamkorlikdagi ishlarimizning biz uchun ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tishni istar edim.
Birinchi. Bu – siyosiy muloqotlarni mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlar va investitsiyalar, ko‘p tomonlama hamkorlikning huquqiy va institutsional asoslari.
Sammit yakunlari bo‘yicha Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish haqida tarixiy qaror qabul qilinadi. Qabul qilinadigan hujjatning qoidalarini amalga oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni birgalikda ishlab chiqish va qabul qilish zarur, deb hisoblaymiz.
Ishonchim komilki, bizning strategik sherikligimiz aniq qarorlar, loyiha va dasturlar bilan boyitilishi kerak. Shu munosabat bilan, bizning ikki mintaqamiz o‘rtasida sheriklik va hamkorlik bo‘yicha to‘laqonli Bitimni imzolash masalasini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Biz, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha umumiy pozitsiyalarni ishlab chiqish uchun tashqi siyosat idoralari rahbarlari uchrashuvlarini doimiy o‘tkazib borish, parlamentlararo aloqalarni faollashtirish va “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” parlamentlararo hamkorlik forumini ta’sis etish hamda uning ilk tadbirini shu yil kuzda O‘zbekistonda o‘tkazish, yetakchi tahlil markazlari hamkorligini kengaytirishni taklif etamiz.
Sammitimizni har ikki yilda bir marta o‘tkazish bo‘yicha taklifni to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz. Kelishuvlarimizni o‘z vaqtida amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlash maqsadida navbatdagi yig‘ilishimizga qadar sammit kotibiyati funksiyasini o‘z zimmamizga olishga tayyormiz.
Ikkinchi. Iqtisodiyot va texnologik modernizatsiyaga investitsiyalar kiritish o‘zaro hamkorligimizning ustuvor mezoni bo‘lishi lozim.
Biz iyun oyining boshida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan sheriklikda Toshkent xalqaro investitsiya forumini o‘tkazamiz. Ushbu tadbirda Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari bilan umumiy qiymati 30 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan joriy loyihalar portfelini taqdim etish niyatidamiz.
Ta’kidlash o‘rinliki, bugungi kunda Yevropaning barcha biznes “kapitanlari”, sanoat va innovatsiya sohalari yetakchilari O‘zbekiston va mintaqamizdagi boshqa mamlakatlarda muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Ular orasida “TOTAL”, “Siemens”, “Linde”, “Airbus”, “BASF”, “IDF”, “Orano”, “OTP Group” va boshqa ko‘plab korporatsiyalar bor.
Forum jarayonida ikki mintaqaning investitsiyaviy imkoniyatlariga bag‘ishlangan alohida sessiyani o‘tkazishni taklif etaman. O‘zbekistonda Yevropa kompaniyalari uchun Mintaqaviy sanoat parki konsepsiyasi taqdimotini ham ana shu sessiyada o‘tkazishni reja qilyapmiz.
Shu kunlarda Toshkentda Yevropa investitsiya banki ofisini ochish to‘g‘risida imzolangan bitim Yevropa Ittifoqi mamlakatlaridan Markaziy Osiyoga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar oqimini rag‘batlantiradi.
Yevropalik sheriklarimiz yana bir tashabbusimizni – “yashil” energetika, innovatsiyalar, transport, infratuzilma sohalarida va agrar sektorda yirik mintaqaviy loyihalarni ilgari surish uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish bo‘yicha taklifimizni qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
Bundan tashqari, mamlakatlarimizning iqtisodiy manfaatlarini yaqinlashtirish bo‘yicha qator yangi takliflarni bildirmoqchimiz. Bu, eng avvalo, investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish to‘g‘risidagi ko‘ptomonlama bitimni imzolash, xususiy sektor vakillarini keng jalb etgan holda, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” qo‘shma savdo palatasini ishga tushirish, kichik va o‘rta biznes loyihalarini, birinchi galda, xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma mintaqaviy dasturlarni qabul qilishga qaratilgandir.
O‘zbekistonda o‘zaro transport bog‘liqligi bo‘yicha navbatdagi Iqtisodiy forum va Investorlar forumini qabul qilishga tayyormiz.
Shuningdek, eksport qiluvchilarimiz salohiyatini oshirish, laboratoriyalar, standartlashtirish va sertifikatlashtirish markazlarini yaratish uchun Yevropa Ittifoqining texnik ko‘magini kengaytirish muhimdir.
Uchinchi. Sammit davomida strategik mineral resurslar sohasida hamkorlik va investitsiyalarni chuqurlashtirish bo‘yicha qaror qabul qilinadi.
Ta’kidlash o‘rinliki, O‘zbekiston geologiya-razvedka, strategik xomashyo materiallari konlarini o‘zlashtirish va ularni chuqur qayta ishlash sohasida yuqori texnologik ishlab chiqarish tarmoqlarini yaratish borasida Yevropadagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha katta ijobiy tajribaga ega. Biz bu yo‘nalishda Yevropa Ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirishni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash niyatidamiz.
Ushbu mahsulotlarni, shuningdek, tayyor sanoat va qishloq xo‘jaligi tovarlarini Yevropa bozorlariga yetkazib berish uchun samarali transport yo‘laklarining yo‘qligi bunda asosiy to‘siq hisoblanadi. Jumladan, Transkaspiy transport koridorini kengaytirish va yuk bilan ta’minlash uchun o‘zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni va biznes uchun manfaatli sharoitlarni ishlab chiqish zarur. Ishonaman, ushbu vazifalar “Global darvoza” umumevropa dasturining maqsadlariga to‘liq mos keladi.
Shu munosabat bilan, kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun Yevropa Ittifoqi shafeligida ushbu yo‘nalishda joylashgan mamlakatlarning transport vazirlari uchrashuvini chaqirishni taklif etamiz.
To‘rtinchi. “Yashil” energetika va ekologik barqarorlikka yo‘naltirilgan investitsiyalar strategik ahamiyatga ega bo‘lib bormoqda.
O‘zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasidan Yevropaga elektr energiyasini yetkazib berish bo‘yicha xalqaro loyihani to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi. Sammit arafasida ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha tegishli bitimni ratifikatsiya qildik.
Ta’kidlash o‘rinliki, biz 2030-yilga borib mamlakat energiya balansida qayta tiklanadigan energiya ulushini 54 foizga yetkazishni, 24 ming megavatt “yashil” quvvatlarni ishga tushirishni rejalashtirmoqdamiz.
“Toza” energiya bo‘yicha “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sherikligining yo‘lga qo‘yilishi bilan o‘zaro hamkorligimizning muhim platformasi yaratilishi mumkin.
Shuningdek, “uglerod kreditlari” loyihalarini ishlab chiqishni moliyalashtirish va ularning bozorini rivojlantirish uchun turdosh vazirliklar rahbarlari darajasida ishchi guruhni ta’sis etishni taklif etamiz. Bo‘lib o‘tishi kutilayotgan Iqlim forumi chog‘ida mintaqaning “Yashil” taraqqiyot konsepsiyasini taqdim etamiz.
Beshinchi. Inson kapitaliga investitsiyalar ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi almashuvlarni kengaytirish imkonini beradi.
Yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha “ERAZMUS PLYUS” dasturlari doirasida mintaqa mamlakatlari uchun maxsus kvotalarni joriy etish ushbu maqsadga erishishga xizmat qilishi mumkin.
Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ilmiy-ta’lim hamkorligini kengaytirish uchun O‘zbekistonda “Ufq – Yevropa” dasturi ofisini ochishga tayyormiz. Bundan tashqari, sun’iy intellekt, ma’lumotlar “katta bazalari”, raqamlashtirish, kosmik tadqiqotlar sohasida ilmiy va texnologik almashuvlar bo‘yicha qo‘shma dasturni ishlab chiqishni taklif etamiz.
O‘zbekiston, shuningdek, mintaqa mamlakatlarini raqamli ta’lim sohasida Yevropa harakatlar dasturiga qo‘shish, Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari yetakchi universitetlari o‘rtasida sheriklik borasida “Yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari suradi.
Yevropalik mutaxassislar ishtirokida “Lazgi” milliy baletining sahnalashtirilishi madaniyat sohasidagi kooperatsiyaning yaqqol misoli bo‘ldi. Yevropadagi Luvr, Berlin Yangi muzeyi, Vena Butunjahon muzeyi kabi yirik muzeylarda Markaziy Osiyoning tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilning kuzida ushbu zaminda, Samarqandda o‘tadigan, so‘nggi qirq yilda Parijdan tashqarida ilk bor bo‘ladigan YUNЕSKO Bosh konferensiyasi chog‘ida barcha xorijiy sheriklarimizni mintaqamiz xalqlarining boy madaniyati va san’ati bilan yanada keng tanishtirishni xohlar edik.
Shuningdek, joriy yilda Buxoroda birinchi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sayyohlik forumini o‘tkazishni reja qilyapmiz.
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari tajribasini joriy etish asosida “Bir tur – butun mintaqa” konsepsiyasini amalga oshirish, shuningdek, mintaqamiz sayyohlari uchun viza rejimini soddalashtirish masalasini ko‘rib chiqishda yevropalik sheriklarimizning ko‘magiga tayanamiz.
Xavfsizlikka nisbatan umumiy tahdidlar, xususan, terrorizm, ekstremizm, radikalizm, kiberjinoyatchilik, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlik tobora dolzarb bo‘lib bormoqda.
Yevropalik sheriklarimizning terrorizmga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha muloqotni yo‘lga qo‘yish haqidagi taklifini qo‘llab-quvvatlaymiz. “BOMCA” va “CADAP” dasturlari doirasida o‘zaro amaliy hamkorlikni kengaytirish muhim, deb hisoblaymiz.
Afg‘onistonni tinch rivojlantirish masalalarida siyosiy maslahatlashuvlarni davom ettirishga tayyormiz. Ming afsuski, jahon hamjamiyati ushbu mamlakat hududidan kelib chiqadigan barcha tahdidlarni yetarlicha baholay olmayapti.
Afg‘on tomonini mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga, jumladan, investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, ijtimoiy sohani qayta tiklash yo‘li bilan faol jalb etish zarur, deb hisoblaymiz. Qabul qilingan majburiyatlarni bajarish uchun xalqaro hamjamiyatning amaldagi afg‘on hukumati bilan konstruktiv muloqot o‘rnatish muhimligini tushunishi va qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz.
So‘zimning nihoyasida bizning tashabbus va kelishuvlarimizni amalga oshirish mexanizmlarini joriy etish muhimligini alohida qayd etishni istar edim.
Shu munosabat bilan, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatida Bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida har yili uchrashuvlari o‘tkazib boriladigan Sheriklik qo‘mitasini ta’sis etish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Barchangizga ochiq, ishonchli va konstruktiv muloqot uchun yana bir bor chuqur tashakkur izhor etaman.
Ishonchim komilki, Yevropaning yetakchi institutlari va moliya tashkilotlari rahbarlari Markaziy Osiyoning umumiy pozitsiyaga ega ekaniga, ishonchli va mas’uliyatli sherik sifatida keng ko‘lamli hamkorlikka tayyor ekaniga amin bo‘lishdi.
Barchangizni ikki mintaqa o‘rtasida strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risida tarixiy qaror qabul qilinishi bilan tabriklayman.
Erishilgan barcha kelishuvlar va ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish uchun Sammit kotibiyatiga, ekspertlar bilan birgalikda, bir oy muddatda, biz ishchi tartibda tasdiqlashimiz mumkin bo‘lgan “Yo‘l xaritasi”ni tayyorlash taklifini bildiraman.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan at the summit "Central Asia – European Union"
I would like to express my special gratitude to the President of the European Council, Mr. António Costa, the President of the European Commission, Ms. Ursula von der Leyen, and all my colleagues, the leaders of the countries of the region, for supporting our initiative to hold the summit here, in ancient Samarkand.
For centuries, this illustrious city, located at the crossroads of the main roads of the Great Silk Road, has been an important center for the dialogue of civilizations, diplomatic, trade and cultural exchange between East and West.
There are many historical facts confirming this. Thus, it was from here that the ruler of Transoxiana, Amir Temur, established active contacts with European monarchs more than six centuries ago in order to ensure free and safe trade.
I cannot fail to note the contribution of our great scientists and thinkers - Khorezmi, Fergani, Beruni, Avicenna, Ulugbek and others to the development of world science and philosophy, including in Europe.
And today I am pleased to emphasise that our relations, which have deep roots, are dynamically developing and strengthening in modern conditions.
The open, constructive and productive meetings held yesterday once again showed the existence of political will and determination to deepen partnership and practical cooperation in the interests of our countries and regions.
Once again, I express my gratitude to the heads of the main institutions of the European Union for their understanding and full support of the processes of integration and sustainable development in Central Asia.
I am also glad to see our traditional partners in this hall – President of the European Bank for Reconstruction and Development Ms. Renaud-Basso and representatives of the European Investment Bank.
I believe that the key role of these financial institutions in promoting the tasks and decisions of today's summit, which is being held under the motto "Investing in the Future".
In this context, I would like to note that eight years ago, Uzbekistan's relations with the EBRD were frozen. And today we are the largest beneficiary of this bank.
Dear colleagues!
Following the meeting in Ashgabat, our ministers and experts prepared the agenda of the summit, which covers all the main areas of multifaceted cooperation.
Today we will also take part together in the plenary session of the Samarkand Climate Forum, dedicated to modern environmental challenges faced by Central Asia.
Dear Heads of Delegations,
Our meeting is taking place in the context of dynamic and unpredictable global processes. We are witnessing increased geopolitical tensions, security problems, major regional conflicts, social and economic challenges to sustainable development.
It is obvious that no region will be able to resolve such difficult issues on its own, without broad international cooperation. In this regard, I would like to emphasize that Central Asia and the European Union are traditional partners, and the demand for close cooperation is only growing.
We share the commitment of the European side to the principles and norms of international law.
We welcome and fully support the start of the negotiation process on a peaceful settlement of the situation around Ukraine. We understand that there are very complex and difficult issues to be resolved. But we do not see any other alternative to the ongoing diplomatic efforts and a political solution.
The development of our multifaceted cooperation is facilitated by the profound transformation in Central Asia, which, thanks to the common political will, has become stable and irreversible.
Trust and good-neighborliness between the countries of the region are strengthening, full-scale cooperation and cooperation are expanding.
Seven or eight years ago, there were not even prerequisites for this. Borders between individual countries were closed. There was no trade, no transit, no business, no humanitarian exchanges. The relationship was simply frozen.
No one could have imagined then that in the very near future we would represent the region together in negotiations with European leaders.
I would like to emphasize that the openness of Central Asia and its readiness for mutually beneficial cooperation with all partners have become the most important condition for ensuring the security and prosperity of the region.
In September this year, we will hold the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of our region in Tashkent, where we openly and constructively address all the pressing issues on the joint agenda.
Separately, I would like to note the historic event that took place on the eve of today's summit. We are talking about the complete settlement and signing of agreements on the delimitation of the State border between Kyrgyzstan and Tajikistan.
Once again, I sincerely congratulate my esteemed colleagues Emomali Rahmon and Sadyr Japarov.
It should be noted that we are implementing major investment and infrastructure projects in the region together. At the same time, joint investment funds and companies operate to support such projects. Intraregional trade is increasing. In order to stimulate it, border trade zones are being created.
I would like to emphasise that all this contributes to the sustainable economic development of our countries and the region as a whole.
EBRD experts predict regional GDP growth this year to six percent, which is significantly higher than the average in other regions.
In particular, in Uzbekistan, sustainable economic development is ensured through industrialization, investment in infrastructure, liberalization of the economy and business support.
I would like to note separately the joint work on the formation of a common regional identity, as well as support for cultural, humanitarian and educational exchange.
We are opening branches of leading national educational institutions in our countries. We are promoting the project of a single Central Asian visa for foreign tourists.
Our first summit is a logical continuation of the two meetings of the leaders of Central Asia and the European Union, which were successfully held in Kazakhstan and Kyrgyzstan. These contacts have become useful for understanding mutual interests and determining common areas of partnership.
I would like to note that in recent years there has been a noticeable intensification of cooperation with the European Union. Over seven years, the trade turnover of the Central Asian countries with the EU has grown several times, amounting to 54 billion euros.
Effective cooperation platforms have been launched. Ministerial meetings, forums, summits and conferences are held regularly in all key areas. At the same time, I believe that this meeting should become a "starting point" for a new stage in the development of multifaceted relations.
In this regard, I would like to present our vision of the priorities for further joint work in the medium and long term.
First. These are efforts and investments in strengthening political dialogue, the legal and institutional framework for multilateral cooperation.
Following the summit, a historic decision will be made to establish a strategic partnership between Central Asia and the European Union.
We believe it is necessary to jointly develop and adopt comprehensive measures aimed at the practical implementation of the provisions of the adopted document.
I am convinced that our strategic partnership should be filled with specific decisions, projects and programs.
In this regard, we propose to consider the issue of signing a full-fledged Agreement on Partnership and Cooperation between our two regions.
We also advocate holding regular meetings of the heads of foreign ministries to "compare notes" on the international and regional agenda, intensifying inter-parliamentary ties and establishing the Central Asia-EU Inter-Parliamentary Cooperation Forum with the organization of the first event this fall in Uzbekistan, expanding cooperation between leading think tanks.
We fully support the proposal to hold a summit every two years.
In order to work systematically to ensure the timely implementation of the agreements, we are ready to take over the functions of the summit secretariat until the next meeting.
Second. The priority dimension of our cooperation should be investment in economic and technological modernisation.
In early June, in partnership with the European Bank for Reconstruction and Development, we will hold the Tashkent Investment Forum. At this event, they intend to present a current portfolio of projects with leading European companies and banks worth over 30 billion euros.
It should be emphasized that today all the "captains" of business, industrial and innovative leaders of Europe are successfully working in Uzbekistan and other countries of the region. Among them are the corporations "TOTAL", "Siemens", "Linde", "Airbus", "BASF", "IDF", "Orano", "OTP Group" and many others.
We propose to hold a separate session on Investment Opportunities of the Two Regions during the forum.
There we also plan to hold a presentation of the Concept of the Regional Industrial Park for European companies in Uzbekistan.
I am confident that the Agreement signed yesterday on the opening of the European Investment Bank's office in Tashkent will stimulate the inflow of direct investment in Central Asia from the EU countries.
We hope that our European partners will support another initiative – the launch of an Investment Platform to promote major regional projects in the field of green energy, innovation, transport, infrastructure and the agricultural sector.
In addition, we come up with a number of new proposals to bring together the economic interests of our countries.
This is, first of all, the conclusion of a multilateral Agreement on the Protection and Promotion of Investments, the launch of a joint Central Asia-EU Chamber of Commerce with the wide involvement of representatives of the private sector, the adoption of a joint regional program to support small and medium-sized business projects, primarily women's entrepreneurship.
We are ready to host the next Economic Forum and the Investor Forum on Transport Connectivity in Uzbekistan.
It is also important to expand the technical assistance of the European Union to increase the capacity of our exporters, create laboratories and standardization and certification centers.
Third. During the summit, a decision will be made to deepen cooperation and invest in the field of critical mineral resources.
It should be noted that Uzbekistan has a great positive experience of cooperation with leading European companies in the field of geological exploration and development of deposits of strategic raw materials, the creation of high-tech industries for their deep processing.
We intend to fully support the deepening of mutually beneficial cooperation with the European Union in this direction.
The main obstacle is the lack of effective transport corridors for the delivery of these products, as well as finished industrial and agricultural goods to the European market. In particular, it is necessary to develop coordinated measures and business-friendly conditions for the expansion and loading of the Trans-Caspian transport corridor.
I am confident that these tasks are fully consistent with the goals of the pan-European Global Gateway programme.
In this regard, we propose convening a meeting of transport ministers of the countries along this route under the auspices of the European Union to develop coordinated approaches.
Fourth. Investments in green energy and environmental sustainability are of strategic importance.
Uzbekistan fully supports the international project for the supply of electricity from the Central Asian region to Europe. On the eve of the summit, the relevant agreement on the implementation of this project was ratified.
It should be noted that by the thirtieth year, we plan to increase the share of renewable energy in the country's energy balance to 54 percent, to introduce 24 thousand megawatts of "green" capacities.
An important platform for interaction can be created with the launch of the Central Asia-EU Partnership on Clean Energy.
In order to work out the financing of projects and develop the carbon credit market, we also propose to establish a working group at the level of heads of relevant departments.
During the planned Climate Forum, we will present the Concept of Green Development of the Region.
Fifth. Investments in human capital will expand educational, cultural and humanitarian exchange.
The introduction of special quotas for the countries of the region within the framework of the Erasmus Plus program for the training of highly qualified specialists can help to achieve this goal.
We are ready to open an office of the Horizon Europe program in Uzbekistan to expand scientific and educational cooperation with the countries of Central Asia.
In addition, we propose to develop a joint program of scientific and technological exchange in the field of artificial intelligence, big data, digitalization and space research.
Uzbekistan also comes up with initiatives to include the countries of the region in the European Action Program in the field of digital education, the implementation of the "roadmap" of partnership between the leading universities of Central Asian countries and the European Union.
A striking example of cooperation in the cultural sphere was the production of the national ballet "Lazgi" with the participation of European specialists.
In Europe, exhibitions of the historical heritage of Central Asia have been successfully held in such major museums as the Louvre, the New Museum of Berlin and the World Museum of Vienna.
During the upcoming UNESCO General Conference here in Samarkand this fall, which will be held outside Paris for the first time in forty years, we would like to familiarize all our foreign partners with the rich culture and art of the peoples of the region.
This year, we also plan to hold the first Central Asia-European Union tourism forum in Bukhara.
We count on the assistance of our European partners in implementing the "One Tour – Whole Region" concept based on the introduction of the experience of the EU countries, as well as in considering the issue of simplifying the visa regime for tourists from our region.
Cooperation in the fight against common security threats, including terrorism, extremism, radicalism, cybercrime, drug trafficking and illegal migration, is growing.
We support the proposal of our European partners to launch a dialogue on counter-terrorism.
We also consider it important to expand practical cooperation within the framework of the BOMCA and CADAP programs.
We are ready to continue political consultations on the peaceful development of Afghanistan. To our deep regret, the world community underestimates all the challenges emanating from the territory of this country.
We believe it is necessary to actively involve the Afghan side in regional economic processes, including through the implementation of investment and infrastructure projects and the restoration of the social sector. We hope for understanding and support for the importance of establishing a constructive dialogue between the international community and the current Afghan authorities in order to fulfil the commitments undertaken.
Dear summit participants!
In conclusion, I would like to emphasize the importance of introducing mechanisms for the practical implementation of our initiatives and agreements.
In this regard, we consider it expedient to establish a Partnership Committee at the level of Deputy Prime Ministers in the Central Asia-EU format with annual meetings.
I express my deep gratitude to all of you for your open, trusting and constructive dialogue.
I am sure that the heads of leading European institutions and financial organizations are convinced that Central Asia acts from a common position and is ready for full-scale cooperation as a reliable and responsible partner.
I congratulate all of you on the historic decision to establish a strategic partnership between our two regions.
In order to implement all the agreements reached and initiatives put forward, I suggest that the summit secretariat, together with experts, prepare a roadmap within a month, which we could approve in working order.