O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki bilan keng ko‘lamli sheriklik natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-aprel kuni Jahon banki guruhining operatsiyalar bo‘yicha boshqaruvchi direktori Anna Berde boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekistonning Jahon banki bilan keng ko‘lamli strategik hamkorligini yanada rivojlantirish, eng avvalo, ushbu global moliyaviy institut tomonidan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar strategiyasini qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Anna Berde davlatimiz rahbariga Jahon banki prezidenti Ajay Banganing salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda sheriklik munosabatlari yuksak darajaga chiqib, salmoqli natijalar berayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda O‘zbekiston bankning eng yirik hamkorlaridan biridir. Loyihalar portfeli 12 milliard dollardan oshdi. Jahon banki iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlari va ijtimoiy sohaning barqaror rivojini ta’minlashga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishda moliyaviy, konsultativ va texnik ko‘mak ko‘rsatmoqda.
Bank ko‘magida xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalar mexanizmi takomillashtirildi, ularni tayyorlashni tezlashtirish va sifatini oshirish bo‘yicha yangi tartib qabul qilindi.
Kambag‘allikka qarshi kurashish, eng avvalo, turizm sohasida xotin-qizlar va yoshlar uchun ish o‘rinlari yaratish, xususiy sektorni va davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash, davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish kabi yo‘nalishlar kelgusi amaliy sheriklikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Uglerod chiqindilarini qisqartirish, urbanizatsiya va infratuzilmani modernizatsiya qilish, energiya samaradorligini oshirish, investitsiya muhitini yaxshilash, mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lishiga ko‘maklashish borasidagi hamkorlik rejalariga alohida e’tibor qaratildi.

резидент Узбекистана с удовлетворением отметил результаты полномасштабного партнерства со Всемирным банком
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 апреля принял делегацию группы Всемирного банка во главе с управляющим директором по операциям Анной Бьерде.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития полномасштабного стратегического сотрудничества Узбекистана со Всемирным банком, прежде всего в вопросах поддержки этим глобальным финансовым институтом осуществляемой стратегии экономических реформ в нашей стране.
В начале встречи Анна Бьерде передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от президента Всемирного банка Аджая Банги.
С глубоким удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы высочайший уровень продуктивных партнерских отношений.
В настоящее время Узбекистан является одним из крупнейших партнеров банка – портфель проектов превышает 12 миллиардов долларов. Всемирный банк оказывает финансовую, консультативную и техническую поддержку реализации реформ, нацеленных на обеспечение устойчивого развития приоритетных отраслей экономики и социального сектора.
При содействии банка принят новый порядок для совершенствования механизма, ускорения подготовки и повышения качества проектов с участием международных финансовых институтов.
В качестве приоритетов дальнейшего практического партнерства обозначены такие направления, как борьба с бедностью, прежде всего через создание рабочих мест для женщин и молодежи, в том числе в туристической отрасли, поддержка частного сектора и программ развития государственно-частного партнерства, трансформация и приватизация государственных предприятий.
Особое внимание уделено совместным планам в области декарбонизации, урбанизации и модернизации инфраструктуры, повышения энергоэффективности, улучшения инвестиционного климата, содействия во вступлении страны в ВТО.