To‘qimachilik klasterining yangi korxonasi ishga tushdi
“WBM Fabrics” nomli ushbu korxona qayta ishlash zanjirining navbatdagi bosqichi. Umumiy qiymati 50 million dollarlik investitsiya loyihasi doirasida zamonaviy sanoat inshooti qurilib, Italiya va Germaniyadan yuqori texnologik uskunalar keltirib o‘rnatildi. Matoni bo‘yash va gul solish yo‘lga qo‘yildi. Korxona yiliga 24 ming tonna shunday xaridorgir mahsulot tayyorlash quvvatiga ega. Loyiha doirasida 600 ta doimiy ish o‘rni yaratildi.
Yana bir e’tiborli tomoni, majmuada Italiyadan keltirilgan zamonaviy suv tozalash inshooti barpo etilgan. Unda bo‘yoq sexidan chiqqan texnik suv tozalanib, qayta foydalanishga yo‘naltiriladi. Bu tejamkorlik va ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi. Ishlab chiqarish maydonlaridan samarali foydalanish, energiya tejamkorlik orqali tannarxni kamaytirish, ishchilarning kasbiy malakasini oshirish masalalari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Qayd etish joiz, korxona faoliyati tashqi bozorga ixtisoslashgan, yillik eksport hajmi 55 million dollarni tashkil etadi.
Andijon viloyatida to‘qimachilik sanoati jadal rivojlanmoqda. Hududda yetishtirilgan paxtani zamonaviy klaster tizimida chuqur qayta ishlash kengayib borayotir. Viloyatning respublika to‘qimachilik sanoatidagi ulushi 16,5 foiz. 2024-yilda Andijonda 20 trillion so‘mlik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarilib, 488 million dollarlik eksport qilingan. Bu viloyat umumiy eksportining 42 foizini tashkil etadi.

New textile cluster enterprise launched
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of a new textile cluster enterprise “WBM Romitex” in the city of Andijan.
The new enterprise named “WBM Fabrics” became another link in the deep processing chain. In the framework of the investment project worth $50 million a modern production building was established, high-tech equipment from Italy and Germany was installed.
Production for dyeing and patterning of fabric was launched. The enterprise is designed to produce 24 thousand tons of demanded products per year. 600 permanent jobs have been created. The installation of a modern water purification system deserves special attention. It ensures recycling of technical water used in dyeing shops. This solution makes it possible to achieve high economic efficiency and environmental sustainability.
The Head of State viewed the production sites and talked to the specialists. Issues of efficient use of space, reduction of production costs through energy saving, as well as professional development of employees were discussed.
It should be noted that the activity of the enterprise is mainly oriented to the foreign market. The annual export volume will amount to $55 million.
Textile industry is rapidly developing in Andijan region. An increasing amount of local cotton is processed within the framework of the modern cluster system. The region occupies 16.5 percent in the republican textile industry. In 2024, Andijan produced textile products worth 20 trillion soums, exported goods worth $488 million, which is 42 percent of the region's total exports.