To‘qimachilik klasterining yangi korxonasi ishga tushdi
“WBM Fabrics” nomli ushbu korxona qayta ishlash zanjirining navbatdagi bosqichi. Umumiy qiymati 50 million dollarlik investitsiya loyihasi doirasida zamonaviy sanoat inshooti qurilib, Italiya va Germaniyadan yuqori texnologik uskunalar keltirib o‘rnatildi. Matoni bo‘yash va gul solish yo‘lga qo‘yildi. Korxona yiliga 24 ming tonna shunday xaridorgir mahsulot tayyorlash quvvatiga ega. Loyiha doirasida 600 ta doimiy ish o‘rni yaratildi.
Yana bir e’tiborli tomoni, majmuada Italiyadan keltirilgan zamonaviy suv tozalash inshooti barpo etilgan. Unda bo‘yoq sexidan chiqqan texnik suv tozalanib, qayta foydalanishga yo‘naltiriladi. Bu tejamkorlik va ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi. Ishlab chiqarish maydonlaridan samarali foydalanish, energiya tejamkorlik orqali tannarxni kamaytirish, ishchilarning kasbiy malakasini oshirish masalalari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Qayd etish joiz, korxona faoliyati tashqi bozorga ixtisoslashgan, yillik eksport hajmi 55 million dollarni tashkil etadi.
Andijon viloyatida to‘qimachilik sanoati jadal rivojlanmoqda. Hududda yetishtirilgan paxtani zamonaviy klaster tizimida chuqur qayta ishlash kengayib borayotir. Viloyatning respublika to‘qimachilik sanoatidagi ulushi 16,5 foiz. 2024-yilda Andijonda 20 trillion so‘mlik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarilib, 488 million dollarlik eksport qilingan. Bu viloyat umumiy eksportining 42 foizini tashkil etadi.

Запущено новое предприятие текстильного кластера
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью нового предприятия текстильного кластера “WBM Romitex” в городе Андижане.
Новое предприятие под названием “WBM Fabrics” стало очередным звеном в цепочке глубокой переработки. В рамках инвестиционного проекта стоимостью 50 миллионов долларов возведено современное производственное здание, установлено высокотехнологичное оборудование из Италии и Германии. Запущено производство по окрашиванию и нанесению рисунков на ткань. Предприятие рассчитано на выпуск 24 тысяч тонн востребованной продукции в год. Создано 600 постоянных рабочих мест.
Отдельного внимания заслуживает установка современной системы очистки воды. Она обеспечивает повторную переработку технической воды, используемой в красильных цехах. Это решение позволяет добиться высокой экономичности и экологической устойчивости.
Глава государства осмотрел производственные участки, побеседовал со специалистами. Обсуждались вопросы эффективного использования площадей, снижения себестоимости за счет энергосбережения, а также повышения квалификации работников.
Следует отметить, что деятельность предприятия в основном ориентирована на внешний рынок. Годовой объем экспорта составит 55 миллионов долларов.
В Андижанской области текстильная промышленность стремительно развивается. Все больше местного хлопка перерабатывается в рамках современной кластерной системы. Регион занимает 16,5 процента в республиканской текстильной промышленности. В 2024 году в Андижане произведено текстильной продукции на 20 триллионов сумов, экспортировано товаров на 488 миллионов долларов, что составляет 42 процента от общего объема экспорта области.