Kadastr tizimidagi rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-aprel kuni yer hisobini yuritish va kadastr xizmatini rivojlantirish bo‘yicha qilingan ishlar hamda kelgusidagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda 45 million gektarga yaqin yer maydoni bor. 2021-yilgacha shundan bor-yo‘g‘i 1 million gektari davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan edi. So‘nggi yillarda yagona tizim yaratilib, raqamlashtirish joriy etilgani natijasida 42 million gektar yer, ya’ni jami maydonlarning 94 foizi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Jumladan, o‘rmon va suv fondi, muhofaza etiladigan tabiiy hududlar to‘liq davlat ro‘yxatiga olindi. Transport, aloqa, geodeziya, energetika, yo‘l kabi 13 turdagi davlat kadastri bo‘yicha ma’lumotlar 100 foiz shakllandi. Yana 7 ta yo‘nalish bo‘yicha ishlar yakuniy bosqichda.
Sohadagi eng dolzarb masala – ko‘chmas mulk munosabatlarini tartibga solishdir. Shu maqsadda ko‘chmas mulklarning haqiqiyligi va ishonchliligi davlat tomonidan kafolatlanadigan yagona ma’lumotlar bazasi – UZKAD tizimi ishga tushirilgan. Barcha bino va inshootlar xatlovdan o‘tkazilib, unga kiritilmoqda. Hozirgacha 150 mingta turar va 707 mingta noturar joy, 44 mingta ko‘p qavatli uy haqidagi ma’lumotlar ushbu yangi tizimda aks ettirilgan.
Yaqin-yaqingacha o‘z uyiga mulk huquqi bo‘lmagani uchun millionlab fuqarolar qiynalib kelardi. O‘zbekiston Respublikasining 2024-yil 5-avgustdagi “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonuni bilan joriy yil yanvardan hujjatlarni rasmiylashtirib, egalariga taqdim etish boshlandi.
Taqdimotda galdagi rejalar va ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, bu yil 400 mingta yakka tartibdagi uy UZKAD tizimiga kiritiladi. Natijada mol-mulkni sotish, ijaraga berish, meros qoldirish, garovga qo‘yish kabi jarayonlar osonlashadi. Kelgusida 6 million 300 mingdan ziyod barcha yakka tartibdagi uylar ushbu tizimda aks ettiriladi.
Ko‘p joylarda ko‘chmas mulkning kadastr qiymati bilan haqiqiy bozor bahosi o‘rtasida katta farq bor. Bu huquqiy munosabatlarda va savdolarda nomutanosiblikni keltirib chiqaryapti.
Shu bois O‘zbekiston Prezidentining 5-martdagi farmoniga muvofiq, ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tizimi joriy etilmoqda. Buning uchun Kadastr agentligida Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash milliy markazi ochildi. Unga 40 milliard so‘m ajratilib, malakali mutaxassislar jalb qilindi va amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Ommaviy baholash bu yil Toshkent shahrida boshlanib, keyingi yillarda Nukus shahri va viloyatlar markazlarida hamda qolgan hududlarda bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari kadastr ma’lumotlari iqtisodiy rejalarni samarali belgilash uchun muhim asos ekanini ta’kidlab, bu sohada yaxlitlik va aniqlikni ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Byurokratiyani keskin kamaytirib, kadastr xizmatlari sifatini oshirish, tadbirkorlarga yengilliklar yaratish vazifasi qo‘yildi.

Plans in cadastral sphere reviewed
On April 29 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev reviewed the presentation on progress and future objectives for land registration and development of the cadastral service.
The total area of land in our country is about 45 million hectares. Until 2021, only 1 million hectares of these were entered into the state register. In recent years, a unified system has been created and digitalization has been introduced, thanks to which 42 million hectares have been registered, which is 94 percent of all lands.
In particular, forest and water fund lands and protected natural areas have been fully included in the state register. Information on 13 types of state cadastres, such as transportation, communications, geodesy, energy, roads, has been formed in full. In another 7 areas the work is at the final stage.
The most relevant task is to streamline relations in the sphere of real estate. For this purpose, the UZKAD system has been launched - a unified database in which the state guarantees the reliability and legal validity of information on real estate. Data on all buildings and structures are entered into the system. To date, the system contains information on 150 thousand residential and 707 thousand non-residential premises, as well as 44 thousand apartment buildings.
Until recently, millions of property owners faced difficulties due to the lack of official title to their homes. With the entry into force of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the recognition of rights to unauthorized land plots and buildings and structures built on them” dated August 5, 2024, since January of this year, the registration of documents and their transfer to the owners began.
Further plans and priority tasks were discussed at the presentation.
It was noted that this year 400 thousand more individual houses will be entered into the UZKAD system. This will simplify the processes of purchase and sale, rent, inheritance and pledge of property. In the long term, the system will include all 6 million 300 thousand individual houses in the country.
In many regions there is a significant discrepancy between the cadastral and real market value of real estate, resulting in inconsistencies in legal relations and in the market.
In this regard, in accordance with the Decree of the President of Uzbekistan dated March 5, a system of mass real estate valuation is being introduced. For this purpose, the National Center for Mass Valuation of Real Estate was established in the Cadastre Agency. The center has been allocated 40 billion soums, qualified specialists have been attracted, and practical work has begun.
This year, mass valuation will start in Tashkent and will be gradually introduced in Nukus, regional centers and other regions of the country.
The Head of State stressed that cadastral data is an important basis for effective planning of economic programs and gave instructions to ensure integrity and accuracy in this sphere. The task was also set to radically reduce bureaucracy, improve the quality of cadastral services and create convenience for entrepreneurs.