Kadastr tizimidagi rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-aprel kuni yer hisobini yuritish va kadastr xizmatini rivojlantirish bo‘yicha qilingan ishlar hamda kelgusidagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda 45 million gektarga yaqin yer maydoni bor. 2021-yilgacha shundan bor-yo‘g‘i 1 million gektari davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan edi. So‘nggi yillarda yagona tizim yaratilib, raqamlashtirish joriy etilgani natijasida 42 million gektar yer, ya’ni jami maydonlarning 94 foizi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Jumladan, o‘rmon va suv fondi, muhofaza etiladigan tabiiy hududlar to‘liq davlat ro‘yxatiga olindi. Transport, aloqa, geodeziya, energetika, yo‘l kabi 13 turdagi davlat kadastri bo‘yicha ma’lumotlar 100 foiz shakllandi. Yana 7 ta yo‘nalish bo‘yicha ishlar yakuniy bosqichda.
Sohadagi eng dolzarb masala – ko‘chmas mulk munosabatlarini tartibga solishdir. Shu maqsadda ko‘chmas mulklarning haqiqiyligi va ishonchliligi davlat tomonidan kafolatlanadigan yagona ma’lumotlar bazasi – UZKAD tizimi ishga tushirilgan. Barcha bino va inshootlar xatlovdan o‘tkazilib, unga kiritilmoqda. Hozirgacha 150 mingta turar va 707 mingta noturar joy, 44 mingta ko‘p qavatli uy haqidagi ma’lumotlar ushbu yangi tizimda aks ettirilgan.
Yaqin-yaqingacha o‘z uyiga mulk huquqi bo‘lmagani uchun millionlab fuqarolar qiynalib kelardi. O‘zbekiston Respublikasining 2024-yil 5-avgustdagi “O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida”gi qonuni bilan joriy yil yanvardan hujjatlarni rasmiylashtirib, egalariga taqdim etish boshlandi.
Taqdimotda galdagi rejalar va ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, bu yil 400 mingta yakka tartibdagi uy UZKAD tizimiga kiritiladi. Natijada mol-mulkni sotish, ijaraga berish, meros qoldirish, garovga qo‘yish kabi jarayonlar osonlashadi. Kelgusida 6 million 300 mingdan ziyod barcha yakka tartibdagi uylar ushbu tizimda aks ettiriladi.
Ko‘p joylarda ko‘chmas mulkning kadastr qiymati bilan haqiqiy bozor bahosi o‘rtasida katta farq bor. Bu huquqiy munosabatlarda va savdolarda nomutanosiblikni keltirib chiqaryapti.
Shu bois O‘zbekiston Prezidentining 5-martdagi farmoniga muvofiq, ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tizimi joriy etilmoqda. Buning uchun Kadastr agentligida Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash milliy markazi ochildi. Unga 40 milliard so‘m ajratilib, malakali mutaxassislar jalb qilindi va amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Ommaviy baholash bu yil Toshkent shahrida boshlanib, keyingi yillarda Nukus shahri va viloyatlar markazlarida hamda qolgan hududlarda bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari kadastr ma’lumotlari iqtisodiy rejalarni samarali belgilash uchun muhim asos ekanini ta’kidlab, bu sohada yaxlitlik va aniqlikni ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Byurokratiyani keskin kamaytirib, kadastr xizmatlari sifatini oshirish, tadbirkorlarga yengilliklar yaratish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены планы в сфере кадастра
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о проделанной работе и предстоящих задачах по ведению земельного учета и развитию кадастровой службы.
Общая площадь земель в нашей стране составляет около 45 миллионов гектаров. До 2021 года из них лишь 1 миллион гектаров был внесен в государственный реестр. В последние годы была создана единая система и внедрена цифровизация, благодаря чему зарегистрированы 42 миллиона гектаров, что составляет 94 процента всех земель.
В частности, полностью включены в государственный реестр земли лесного и водного фонда, охраняемые природные территории. По 13 видам государственных кадастров, таких как транспорт, связь, геодезия, энергетика, дороги, информация сформирована в полном объеме. По ещё 7 направлениям работы находятся на завершающей стадии.
Наиболее актуальная задача – упорядочение отношений в сфере недвижимого имущества. С этой целью была запущена система UZKAD – единая база данных, в которой государство гарантирует достоверность и юридическую силу сведений о недвижимости. В нее вносятся данные о всех зданиях и сооружениях. На сегодняшний день в системе отражены сведения о 150 тысячах жилых и 707 тысячах нежилых помещений, а также о 44 тысячах многоквартирных домов.
До недавнего времени миллионы владельцев недвижимости сталкивались с трудностями из-за отсутствия официального права собственности на свое жилье. С вступлением в силу Закона Республики Узбекистан от 5 августа 2024 года «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения» с января текущего года началось оформление документов и их передача владельцам.
На презентации были рассмотрены дальнейшие планы и приоритетные задачи.
Отмечено, что в этом году в систему UZKAD будет внесено еще 400 тысяч индивидуальных домов. Это упростит процессы купли-продажи, аренды, наследования и залога имущества. В перспективе в систему будут включены все 6 миллионов 300 тысяч индивидуальных домов по стране.
Во многих регионах наблюдается значительное расхождение между кадастровой и реальной рыночной стоимостью недвижимости, что приводит к несоответствиям в правовых отношениях и на рынке.
В связи с этим, в соответствии с Указом Президента Узбекистана от 5 марта внедряется система массовой оценки недвижимости. Для этого в Агентстве кадастра был создан Национальный центр по массовой оценке недвижимого имущества. Центру выделено 40 миллиардов сумов, привлечены квалифицированные специалисты, начаты практические работы.
В этом году массовая оценка начнется в Ташкенте и поэтапно будет внедряться в Нукусе, областных центрах и других регионах страны.
Глава государства подчеркнул, что кадастровые данные являются важной основой для эффективного планирования экономических программ, и дал указания по обеспечению целостности и точности в этой сфере. Также была поставлена задача радикально сократить бюрократию, повысить качество кадастровых услуг и создать удобства для предпринимателей.