BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan O‘rmonzorlashtirish va o‘rmon tiklash dekadasi haqidagi rezolyutsiyani qabul qildi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan “Barqaror o‘rmon xo‘jaligi asosida o‘rmonzorlashtirish va o‘rmon tiklash bo‘yicha harakatlar dekadasi” nomli rezolyutsiyani qabul qildi.
Rezolyutsiya hammualliflari 80 dan ortiq davlat bo‘lib, ular dunyoning barcha mintaqalarini, jumladan Markaziy Osiyo davlatlarini hamda Ozarbayjon, Rossiya, Braziliya, Avstriya, Germaniya, Finlyandiya, Portugaliya, Hindiston, Eron, Pokiston, BAA, Qatar va Bahraynni o‘z ichiga oladi.
Ushbu hujjat O‘zbekiston Prezidentining asosiy tashabbuslari, jumladan “Atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil” iqtisodiyot yili” davlat dasturi, “Yashil makon” umummilliy loyihasi va “Markaziy Osiyo “yashil” kamar” daraxt ekish aksiyasi asosida yaratilgan.
Rezolyutsiya 2027-2036 yillarni O‘rmonzorlashtirish va o‘rmon tiklash harakatlar dekadasi deb e’lon qiladi, kuch va resurslarni mobilizatsiya qilishga chaqiradi, shuningdek, davlatlar va tashkilotlarga tegishli chora-tadbirlarni kuchaytirishni tavsiya etadi.

Генеральная Ассамблея ООН приняла инициированную Узбекистаном резолюцию о Декаде облесения и лесовосстановления
Генеральная Ассамблея ООН приняла инициированную Узбекистаном резолюция «Десятилетие действий облесения и лесовосстановления в соответствии с устойчивым лесопользованием».
Соавторами резолюции стали свыше 80 стран, представляющих все регионы мира, в том числе страны Центральной Азии, Азербайджан, Россия, Бразилия, Австрия, Германия, Финляндия, Португалия, Индия, Иран, Пакистан, ОАЭ, Катар, Бахрейн.
Документ основывается на выдвинутых Президентом Узбекистана ключевых инициативах, в том числе программе «Год охраны окружающей среды и «зелёной» экономики», общенациональном проекте «Яшил макон» и акции по высадке деревьев «Зеленый пояс Центральной Азии».
Резолюция провозглашает 2027–2036 годы Десятилетием действий облесения и лесовосстановления, призывает мобилизовать усилия и ресурсы, а также рекомендует странам и организациям активизировать соответствующие меры.