Al-Xorazmiy nomiga munosib inshootlar
Davlatimiz rahbari 2022-yil avgustda ushbu shaharcha poydevoriga tamal toshi qo‘ygan edi. O‘tgan yillarda muhandislik tarmoqlari tortilib, 1 ming 773 ta xonadonli 72 ta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirilgan. Bu yil mingta xonadonli yana 28 ta turar joy qurilishi rejalashtirilgan. Bu yerda jami 5 mingdan ortiq xonadon bo‘ladi.
Shaharcha Urganch xalqaro aeroporti yaqinida, 130 gektardan ziyod hududda bunyod etilmoqda. Samolyotdan tushgan mehmonlarning ko‘z o‘ngida avvalo mana shu go‘zal maskan namoyon bo‘ladi. Shaharcha markazida Xorazmiy bobomizning muazzam haykali o‘rnatiladi.
Prezidentimizga mazkur haykal loyihasi taqdimot qilindi.
Haykal shaharchada barpo etilayotgan 20 gektarlik bog‘ning kirish qismida o‘rnatiladi. Uning balandligi 22 metr, poydevori bilan birga 30 metrdan ziyod bo‘ladi.
Mutasaddilarga monumentni ham bunyodkorlik, ham ma’no jihatidan takomillashtirish, shaharchada yashillikni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kecha Prezidentimiz Al-Xorazmiy universiteti va ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etish bo‘yicha qaror imzoladi. Bu universitetda 3 ta: matematika va informatika, aerokosmik texnologiyalar muhandisligi hamda sun’iy intellekt fakultetlari bo‘ladi. O‘quv jarayonlari “Yangi O‘zbekiston” universitetining tajribasi asosida, Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy, Buyuk Britaniya kabi davlatlarning nufuzli oliy ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikda tashkil etiladi. Qabulni 2025-2026 o‘quv yilidan boshlash rejalashtirilgan. Jami talabalar soni 4-6 ming atrofida bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Shaharcha hududida Toshkentdagi Muhammad al-Xorazmiy maktabining filiali ham tashkil etiladi. Unga 4-sinf bitiruvchilari tanlab olinadi. Ta’limning yakunlovchi 2-yili muhandislikka boshlang‘ich tayyorgarlikka qaratiladi.
Shuningdek, Al-Xorazmiy shaharchasida texnopark va ofislar, tibbiyot va madaniyat markazlari, xiyobonlar, maktab va bog‘chalar, sport majmualari, savdo va maishiy binolar bo‘ladi.

Объекты, достойные имени Хорезми
Глава государства заложил первый камень в основание этого городка в августе 2022 года. За прошедшее время были проложены инженерные сети и сданы в эксплуатацию 72 многоквартирных дома на 1 773 квартиры. В этом году планируется строительство еще 28 домов, рассчитанных на 1 тысячу квартир. Всего в городке будет более 5 тысяч единиц жилья.
Городок возводится на территории площадью свыше 130 гектаров, вблизи международного аэропорта Ургенча. Именно этот современный и благоустроенный комплекс будет первым, что увидят гости, прибывающие на самолете. В центральной части городка будет установлен величественный памятник великому ученому — аль-Хорезми.
Президенту была представлена концепция монумента.
Памятник будет установлен у входа в парк площадью 20 гектаров, создаваемый в пределах городка. Его высота составит 22 метра, а вместе с постаментом — более 30 метров.
Ответственным лицам даны поручения усовершенствовать проект монумента как с архитектурной, так и с содержательной точки зрения, а также расширить зеленые зоны в городке.
Накануне Президент подписал постановление об организации Университета Аль-Хорезми и специализированной школы при нем. В структуре университета будут три факультета: математики и информатики, инженерии аэрокосмических технологий и искусственного интеллекта. Учебный процесс будет организован на основе опыта Университета «Новый Узбекистан» в сотрудничестве с ведущими высшими учебными заведениями ОАЭ, Китая, Великобритании. Начало приема студентов запланировано на 2025–2026 учебный год. Общее количество студентов составит около 4–6 тысяч человек.
На территории городка также будет открыт филиал ташкентской школы имени Мухаммада аль-Хорезми. В нее будут отбираться выпускники 4-х классов. Заключительные два года обучения будут сосредоточены на начальной инженерной подготовке.
Кроме того, в городке Аль-Хорезми будут созданы технопарк и офисные здания, медицинские и культурные центры, аллеи, школы и детские сады, спортивные комплексы, торговые и бытовые объекты.